Počelo je rušenje u ratu devastiranog hotelskog kompleksa Kupari u Župi dubrovačkoj. Na njegovu mjestu izgradit će se novi, luksuzni resort, za koji je investitor - singapurska tvrtka HPL - dobio koncesiju na 99 godina. Rušenje bi trebalo potrajati šest mjeseci, nakon čega bi, dobivanjem građevinske dozvole, počeo teći rok od četiri godine za izgradnju novih hotela, piše HRT.
"Dugo očekivani početak revitalizacije kompleksa Kupari je započet. Uistinu vjerujem da će ovaj investitor, s obzirom da se radi uistinu o izvrsnim, rekao bih, investitorima, koji imaju mogućnosti u cijelosti završiti projekt Kupari. Tako da vjerujem da ćemo uskoro svi skupa, i Župa, ali i Hrvatska, dobiti nešto što još nemamo. Naime, tim hotelskim kompleksom će upravljati Four seasons", rekao je Silvio Nardelli, načelnik općine Župa dubrovačka.
Riječ je o kompleksu koji se nalazi samo 10-ak minuta vožnje od Dubrovnika.
Slučaj oronulog hotela u Hrvatskoj je poznat desetljećima. Zanimljivo, ovo je ruglo u ožujku prošle godine postalo i svjetski hit kad je priču o njemu objavio najpoznatiji svjetski youtuber Mr. Beast. ''Preživio sam tjedan dana u napuštenom gradu", glasio je naslov videa.
Razrušeni hotelski kompleks devastiran je devedesetih u napadu JNA s kopna i mora te temeljito opljačkan po okupaciji tog kraja. Nakon oslobođenja i odlaska agresora, u sudbinu Kupara umiješala se politika i hrvatska birokracija.
Bilo je tu čuvanja kompleksa za podobnog investitora, političkih ideja što napraviti i kome dati Kupare, pa do zakulisnih političko-korupcijskih radnji u kojima su sudjelovali ministri u četiri različite vlade od Račana do Plenkovića, dok je cijelo to vrijeme trajala dodatna devastacija i pljačka tog prostora.
Na koncu svega tu je i nesposobna vlast. Kupari su se tako pokazali kao Hrvatska u malom - svojevrsni konzervirani spomenik koji govori kako uništiti ono najbolje što imamo. Video najpopularnijeg jutjubera na svijetu dokazao je da smo u tome toliko dobri da smo postali i svjetski hit.
U Kuparima se razvijao turizam više od stotinu godina, a prvi investitori u ovo mjesto dolaze već krajem 19. stoljeća te planiraju gradnju hotela. Češko-jugoslavenskim kapitalom osnovano je Dubrovačko kupališno i hotelsko društvo, koje u tom mjestu nakon Prvog svjetskog rata gradi hotele, a prvi je bio pension Kupari iz 1921. godine. Turisti su u to mjesto dvadesetih godina prošlog stoljeća dolazili hidroavionima.
Nekadašnja ciglana preuređena je u hotel Grand koji je otvoren prije točno stotinu godina, 1924. godine, a već 1937. godine imao je 200 soba i 320 ležajeva. Bio je to jedan od najvećih hotela na Jadranu u to vrijeme.
Nakon Drugog svjetskog rata Kupari su nacionalizirani, no tadašnja Jugoslavija vraća Kupare Čehoslovacima već 1946. godine, koji 1947. primaju prve poslijeratne turiste. No, 1948. godine, nakon Titovog povijesnog ‘ne!’ Staljinu, Česima se zauvijek oduzimaju Kupari. Tada počinje druga era Kupara.
Procjenjuje se da je Jugoslavija iz svog vojnog budžeta s više od milijardu dolara financirala izgradnju za to vrijeme elitnog hotelskog naselja Kupari. Vojnim budžetom izgrađeni su hoteli Goričina I i II s 560 kreveta, hotel Galeb s 48 kreveta, hotel Kupari s 880 kreveta te Pelegrin s 420 kreveta. Svi hoteli tada su imali sve ono najbolje što su u to vrijeme imali najbolji svjetski hoteli.
Kupari su bili izolirani kompleks jer su bili prije svega bili vojno odmaralište, a oko 85 posto gostiju činili su oficiri JNA i njihove obitelji koje su imali niže cijene. Ostatak su bili strani turisti. Povijest Kupara ispisao je i izuzetno nadareni sarajevski arhitekt David Finci. Hoteli Pelegrin i Goričina spadaju u njegova najznačajnija ostvarenja pored izuzetno uspješne karijere u SAD-u.
Prije rata u Kuparima se znalo ostvarivati gotovo milijun i pol noćenja u sezoni, a bilo je zaposleno gotovo 400 ljudi. Osim hotela u Kuparima tu je i nekadašnja rezidencijalna zona u kojoj su svojedobno boravili poznati državnici poput Josipa Broza Tita, Muammara Gaddafija, Mihaila Gorbačova, ali i neke holivudske zvijezde kao što su Elizabeth Taylor i Richard Burton.
No, vrijeme je za Kupare stalo 1991. godine, kada je u napadu i okupaciji JNA mjesto uništeno i opljačkano i do danas nije obnovljeno. Najvrjedniji dio inventara prebacivan je na brodove, a pljačka je trajala danima. Nakon pljačke vojnici tadašnje JNA posebno su se okomili na hotel Kupari. Fosfornim bombama uništen je kat po kat hotela Kupari.
Nakon oslobođenja 1992. godine, Hrvatska vojska bila je u Kuparima sve do 2000. godine, a nakon toga kreće ona klasična hrvatska priča. U Račanovoj vladi prevladavala je ideja kako bi Kupare trebalo pretvoriti u kongresni centar te se Kupare čuvalo za "buduća vremena".
>> Hrvatsko ruglo postalo je svjetski hit. Ovo je tipična priča o pljački i korupciji