Ministar obrane Ivan Anušić u intervjuu za Media Servis komentirao je aktualne političke i sigurnosne teme – od poruka upućenih nakon koncerta Marka Perkovića Thompsona na Hipodromu, preko ustaških simbola i reakcija iz Srbije, pa sve do priprema za vojni mimohod, vojnog roka i sigurnosnih provjera u Počasno-zaštitnoj bojni. Poručio je da Hrvatska ne treba biti zabrinuta, nego – spremna.
Govoreći o kritikama koje su se sručile nakon koncerta na zagrebačkom Hipodromu, Anušić je u razgovoru za Media Servis rekao da je "potpuno suludo da se okupljanje prikazuje kao pronacistički skup", posebno se osvrnuvši na stihove pjesme "Bojna Čavoglave", koja počinje ustaškim pozdravom "Za dom spremni".
"To je bila himna Domovinskog rata, ona nas je hrabrila, snažila nas je, jačala nas je i mi smo naravno morali u onim okolnostima krvi, boli i nemoći na kraju krajeva, jer smo se borili protiv puno opremljenijeg i naoružanijeg neprijatelja, nego što smo mi tada bili, uspjeli izvoljevati pobjedu uz tu pjesmu i uz druge naše pjesme naravno. Tada nitko od tih novinara, nitko od tih medija, nitko iz Europske unije nije postavljao problem te pjesme. Gdje su bili 1991. godine svi ti pametni mediji, svi ti pametni novinari", rekao je Anušić za Media Servis.
Dodao je, međutim, da jasno osuđuje isticanje ustaških obilježja i da policija treba postupati sukladno zakonima:
"Mi imamo svoju neovisnu i nezavisnu Hrvatsku već 35 godina – izborenu na krvi hrvatskog branitelja i na modernim, zapadnim vrijednostima demokracije, a ne komunizma, ne crvene petokrake koju smo morali štovati 45 godina, a koja je pobila po nekim procjenama između 500 i 600 tisuća Hrvata", poručio je.
Osvrnuo se i na izjavu gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića koji je rekao da više neće biti koncerata s više od 100.000 ljudi, navodeći sigurnosne i organizacijske razloge. Anušić je odgovorio:
"Iz istog razloga što oni i 1991. godine nisu imali hrabrosti doći i reći HOS-ovcu 'skini svoju oznaku i nemoj to govoriti ili nemoj tu pjesmu pjevati', nego sada svi imaju naknadnu pamet.
Tomašević je politički uokviren u svoju političku platformu, ona se zove Možemo!. To je jedna od po meni političkih platformi koja je nosilac svega ovoga kada govorimo o ovim 'lijevim vrijednostima'. Tomašević nije pokazao hrabrost niti kao gradonačelnik, ni sada, a niti onda", rekao je.
Na izjavu srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića da je riječ o "najvećem fašističkom skupu od Drugog svjetskog rata", Anušić uzvraća da takva retorika dolazi iz istog propagandnog modela još iz 90-ih:
"Pogledajte srpske medije pa ćete vidjeti na kakav i na koji način govore o hrvatskom čovjeku, hrvatskom narodu. Tamo nema više naziva Hrvati ili komšije, susjedi – mi smo za njih svi ustaše. Montira se sve i svašta, optužuje se sve i svašta, mi smo krivi za sve nedaće koje su se dogodile Srbiji", rekao je Anušić.
Rekao je i da Hrvati koji putuju u Srbiju doživljavaju maltretiranja na granici te dodao da se Hrvatska mora "trgnuti i početi raditi stvari koje su ključne i bitne za preživljavanje naše države i naroda".
Ministar je najavio da pripreme za vojni mimohod 31. srpnja, povodom 30. obljetnice Oluje, teku prema planu. Vježbe se provode na Udbini, a u mimohodu će sudjelovati više od 3.000 vojnika i 450 vozila.
"Prvi puta će skoro svi Rafalei biti u zraku, Kiowe, helikopteri, Black Hawkovi. Bit će Bradleyi, bit će Leopardi, bit će Bayraktari. To su sve stvari koje u ovom trenutku Hrvatska ima", istaknuo je.
Dodao je da Hrvatska ostaje usredotočena na obrambenu funkciju svoje vojske: "Mi smo mala, kompaktna vojska, oružana sila koja djeluje i funkcionira u obrambenom smislu. Odvraćanje je naša prva zadaća."
Anušić je rekao da će Hrvatska dostići ciljeve NATO-a o 5 % BDP-a za obranu i civilnu sigurnost "i prije zadanog roka", naglašavajući da to neće biti opterećenje:
"Hrvatsko gospodarstvo je u zamahu, jako je i mi nemamo problem sa izdvajanjem, nemamo problem s održavanjem te razine izdvajanja za obranu i za modernizaciju. Neće biti bojazni da će se nekim resorima uzimati novci da bi se izdvajalo za obranu i sigurnost."
Kao primjer naveo je i domaću proizvodnju borbenih dronova: "Svi dronovi koji se proizvode, proizvode se u potpunosti u Hrvatskoj. Nijedna komponenta tog drona nije iz Kine."
Govoreći o planiranom uvođenju temeljnog vojnog osposobljavanja od 1. siječnja 2026., Anušić je rekao da očekuje kako će se "minimalno polovica" mladih obveznika odlučiti za obuku, uz podršku javnosti prema rezultatima anketa.
Na pitanje o pripadniku Počasno-zaštitne bojne koji je osumnjičen za dvostruko ubojstvo, Anušić je rekao: "Ne možemo pokazati prstom u nekoga i reći da je odgovoran. Nije rađen najviši stupanj provjere. Taj stupanj provjere koji prolaze neki drugi dužnosnici i koji prolaze neki drugi trebali su prolaziti i pripadnici te Počasne-bojne. Od sada ćemo primjenjivati taj najviši stupanj provjere koje radi upravo VSOA."