"TO ŠTO SE čulo u Bleiburgu nije govor tolerancije i razuma. Čini mi se da tamo neki prije svega komemoriraju vojsku NDH koja se u Drugom svjetskom ratu borila zajedno s Trećim Reichom", rekao je premijer Zoran Milanović u središnjem Dnevniku HTV-a komentirajući komemoraciju u Bleiburgu.
Crkva vidi mjesto stradanja nevinih
"Mi smo danas ovdje na mjestu koje je postalo simbol nemilosrdnog zločina nad mnoštvom nevinih ljudi, naše braće i sestara, koji su i prije i nakon Bleiburga ginuli od "osloboditelja", gonjeni kroz pakao mržnje razapinjani na "križnim putovima"; stojimo ovdje s dubokim poštovanjem prignuti nad svim križevima, jamama i rakama, da se spomenemo njihovih neznanih imena i sudbina, istaknuo je u propovijedi na Bleiburgu Ante Ivas šibenski biskup tijekom mise.
> "Sabor je donio izdajničku odluku": Nekoliko tisuća ljudi okupilo se na komemoraciji u Bleiburgu
> Mesić o skupu u Bleiburgu: To je izravni udar na povijesnu istinu, uvreda zdravom razumu i veličanje NDH
Podsjetimo povodom 67. obljetnice stradanja i hrvatskog križnog puta na komemoraciji na Bleiburškom polju okupilo se između 7 i 9 tisuća ljudi, a po prvi puta Sabor nije bio pokrovitelj događanja. No, ako nije bilo Sabora, bilo je političara pa su tako viđeni HDSSB-ovci predvođeni predsjednikom stranke Vladimirom Šišljagićem, a u izaslanstvu HDZ-a bili su Josip Salapić i bivši ministar branitelja Tomislav Ivić. Bio je ondje i Darinko Kosor u ime HSLS-a, te Ruža Tomašić iz HSP-a Ante Starčević kao i Danijel Srb iz HSP-a.
Nesretna i zabrinjavajuća odluka Sabora
"Dok su mnogi narodi nakon završetka II. svjetskog rata odahnuli od terora fašizma i nacizma, nažalost, umjesto u razdoblje slobode, hrvatski je narod ušao u drugo teško razdoblje osvete, masovnih likvidacija, zločina, smaknuća, deportacija. Komunizam kao i nacizam i fašizam, vodili su se mržnjom prema Bogu, vjeri i prema čovjeku. Okupljamo se na Bleiburgu i zbog toga jer je sve očitije da nijekanje i nekažnjavanje zločina komunizma opet stječe 'pravo građanstva'. Biskup smatra kako namjerno prešućeni povijesni događaji postali su 'crne rupe' hrvatske povijesti.
"Ovdje smo danas i zbog nesretne i zabrinjavajuće odluke Hrvatskog sabora da više ne bude pokrovitelj ovoga spomena", istaknuo je biskup Ivas prenosi Ika. Biskup je u svojem govoru podsjetio na riječi vladajući da se na Bleiburgu nisu dogodile žrtve, nego tek neke vojske.
Važni zakon u hitnom postupku
"Čuli smo tvrdnju da se ovdje dogodio zločin i križni putovi, tek 'namah', kao trenutni izljev mržnje što je tobože uvijek bilo i bit će u ljudskoj prirodi. Kao da ovdje nije počeo, ili se nastavio, i to na najstravičniji način, jedan sustavan proces zatiranja i smrti, koji je trajao skoro 45 godina. Istodobno se predlažu i donose vitalno važni zakoni za pojedince i čitav narod, 'po hitnom postupku', bez prave javne i demokratske rasprave: i to o životu, o obitelji, o začeću i rađanju, o odgoju o školi i vjeronauku" upozorio je šibenski biskup.