Ilustracija: Index (narušena vizura Pelješca u slučaju da vjetropark na Ćućinu bude izgrađen)
NA POLUOTOKU Pelješcu u pripremi je projekt koji bi mogao potpuno devastirati okoliš, te time ugroziti lokalno stanovništvo koje mahom živi od vinarstva, turizma i poljoprivrede. Iako se radi o projektu koji bi trebao biti protuzakonit, investitor je prikupio svu potrebnu dokumentaciju i najavljuje početak radova od 1. siječnja.
> Index otkriva: Kada treba pogodovati investitoru iz Njemačke, zakon se krši bez problema
Milijunski vjetropark gradi firma bez zaposlenih?!
Firma Kamen ukras, prema podacima iz sudskog registra, osnovana je u rujnu 2006. godine. Firmu vode Ljubica i Bruno Matić, koji su s njemačkim WPD-om već surađivali u izgradnji vjetroparka na lokaciji Ponikve, također na Pelješcu.
No, prema podacima Poslovne Hrvatske, firma Kamen ukras nema niti jednog zaposlenog, a ne može se pohvaliti ni nekim bogatim poslovanjem: u 2013. godini imali su 100 kuna prihoda i 900 kuna rashoda. Ranije je Bruno Matić, koji firmu Kamen ukras zastupa kao direktor, imao i firmu Ukras gradnja koja je završila u stečaju. Firma Ukras gradnja, iz čije je upravljačke strukture spomenuti Matić izašao 2007. godine, 2013. godinu, kada je i ugašena, završila je s minusom od 11,6 milijuna kuna.
Projekt protuzakonit, ali dozvole su dobili
Projekt vjetroparka na Ćućinu u suprotnosti je sa Zakonom o otocima, koji propisuje da se na hrvatskim otocima vjetroelektrane uopće ne smiju graditi. Prema tom zakonu Pelješac, iako je poluotok, ima status otoka.
Ilustracija: Boris Kragić
Vjetropark na Ćućinu devastirao bi okoliš
Projekt vjetroparka na Ćućinu je, naime, usprkos brojnim upozorenjima eko-aktivista, kao i negativnim rješenjima nadležnih institucija (između ostalog Uprave za zaštitu prirode, Konzervatorskog odjela u Dubrovniku i Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Dubrovačko-neretvanske županije) dobio zeleno svijetlo od resornog ministra Mihaela Zmajlovića.
Autori studije zbog toga nikako preporučuju izgradnju vjetroparka na predviđenoj lokaciji. No, problem je što nalazi ove studije, za razliku od dozvole koju su investitori već dobili od Ministarstva zaštite okoliša i prirode, nisu obvezujući.
Dobroslavić obećava: Mijenjat ćemo prostorni plan
No, Dobroslavić kaže da investitorima koji pokušavaju realizirati projekt vjetroparka na Ćućinu probleme stvara upravo ova strateška studija. Dobroslavić obećava da neće dopustiti realizaciju projekta koji bi mogao biti štetan za okoliš.
"Koliko ja znam, i dalje se pokušavaju riješiti problemi koji su nastali zbog te strateške studije utjecaja na okoliš, a koja nije pokazala da bi se tu tako nešto moglo graditi", kaže Dobroslavić.
Investitori najavljuju početak radova 1. siječnja
Stanovnici Općine Orebić i dalje su sumnjičavi. Upozoravaju da je firma Kamen ukras već potpisala predugovor s osobama od koje su otkupili zemlju na kojoj bi trebao biti pristupni put, te su im najavili da izgradnja počinje 1. siječnja. Ne bi bili tako samouvjereni, smatraju u Orebiću, da nemaju političko zaleđe.
Takvu vrstu zaleđa mogao bi im pružiti upravo HDZ-ov župan Dobroslavić, koji se možda i nije susretao s investitorima iz Kamen ukrasa, ali je zato održavao kontakte s ljudima iz njemačkog WPD-a, firma uz koju se ovaj projekt donedavno vezivao. Na kraju krajeva, upozoravaju stanovnici Orebića, projekt vjetroparka na Ćućinu zbog navedenih protuzakonitosti u prostorni plan županije ne bi ni mogao biti uvršten da ga nije "amenovao" netko s vrha.