Zahvalnost nije samo riječ, već način razmišljanja. Naučiti dijete da kaže "hvala" sjajan je početak, ali još je važnije pomoći mu da razvije osjećaj zahvalnosti koji dolazi iznutra, onaj koji prepoznaje i cijeni dobre stvari u svakodnevici. Istraživanja pokazuju da zahvalnost pozitivno utječe na psihičko i fizičko zdravlje djece, njihove odnose i uspjeh u školi.
Djeca koja redovito prakticiraju zahvalnost obično su sretnija, optimističnija i emocionalno stabilnija. Imaju bolji san, nižu razinu stresa i pokazuju više empatije prema drugima. Usto, lakše stvaraju i njeguju prijateljstva te su često uspješnija u školskim i izvanškolskim aktivnostima.
Zahvalnost aktivira dijelove mozga povezane s učenjem, donošenjem odluka i suosjećanjem. Djeca koja razvijaju zahvalnost pokazuju veću spremnost na pomaganje drugima i lakše prepoznaju tuđe potrebe, prenosi Parenting Hub.
Učiti djecu zahvalnosti može biti izazovno, osobito u društvu koje često naglašava materijalizam i trenutačno zadovoljstvo. Ipak, postoje učinkovite strategije koje mogu pomoći u savladavanju tih prepreka: