NIJE nikakva novost da su Hrvatska maslinova ulja među najboljima na svijetu - u više navrata smo vam pisali o brojnim uspješnim OPG-ovima čija maslinova ulja osvajaju brojne nagrade, a sada smo imali priliku porazgovarati i s vlasnicima OPG-a Ivić, smještenog na prostoru Miljevaca.
Oni su na najprestižnijem svjetskom natjecanju NYIOOC World Olive Oil Competition u New Yorku još 2023. godine osvojili zlato, a i ove je godine njihovo maslinovo ulje ocijenjeno jednim od najboljih, sa srebrnom medaljom. Njihov se OPG bavi isključivo proizvodnjom maslinova ulja, a trenutačno imaju dva maslinika s ukupno 720 stabala.
"OPG je osnovao je moj otac Boris, koji je iz ljubavi prema poljoprivredi i maslinama odlučio na djedovini posaditi prvih 300-tinjak stabala 2005. godine. Kao osmogodišnjak, tada nisam mogao puno doprinijeti, ali sam se kroz godine sve više uključivao. Danas možemo reći da iza OPG-a stoji cijela obitelj, otac, majka Ivanka i moja supruga Marta", započinje naš razgovor Krešimir Ivić, čija je cijela obitelj zaslužna za proizvodnju maslinovog ulja.
Kako je ovo obiteljski posao koji je pokrenuo otac, za Krešimira i njegovu suprugu ovo i dalje nije posao s punim radnim vremenom - on je trenutačno zaposlen u jednoj maloj tvrtki u Šibeniku, no u doglednoj budućnosti nada se da će mu ovo postati primaran posao.
"U ovom smo poslu od 2005. godine, dakle 20 godina, a prve plodove smo ubrali 2007. godine kad smo imali prvih 20 litara našeg ulja", kaže Krešimir i dodaje da, ovisno o godini, sada godišnje proizvedu između 2500 i 3000 litara ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Objasnio nam je i kako izgleda cijeli proces - od berbe maslina do maslinovog ulja.
"Berba započinje ovisno o godini, uglavnom sredinom ili krajem listopada, i traje 10-ak dana. S obzirom na to da njegujemo kvalitetu i stalo nam je do kvalitete našeg proizvoda, preradu ploda masline vršimo istog dana u večernjim satima u uljari Brodarica.
Dakle, ono što danas uberemo tijekom dana, isti dan vozimo u uljaru, što je izuzetno važno za kvalitetu maslinova ulja. Zatim, ulje vozimo kući, gdje ga pretačemo u velike inox bačve kako bismo što dulje sačuvali kvalitetu i trajnost maslinova ulja", opisuje Krešimir.
Pitali smo ga i u čemu leži "tajna" uspjeha njihovog maslinovog ulja, koje je jedno od najboljih u Hrvatskoj, a on je rekao da je tu važno jako puno faktora - od rezidbe i oranja, kako bi se štitila vlaga u tlu, pa sve do berbe i prerade.
"S obzirom na to da se već dulji niz godina suočavamo sa sušnim razdobljima, neophodno je navodnjavanje bez kojeg nema ozbiljne poljoprivrede. Izuzetno važan dio koji utječe na kvalitetu maslinova ulja je berba i prerada. Kao što sam već napomenuo, nužno je da prerada ploda bude isti dan kad i berba, da se ulje skladišti u inox bačvama, da se ulje nalazi u prostoriji koja ima reguliranu temperaturu (između 14 i 18 stupnjeva). To je nešto na što može utjecati svaki maslinar tijekom životnog ciklusa masline", ističe Krešimir.
Osim toga, još jedna stvar na koju se može utjecati odmah pri sadnji maslina je sortiment. Krešimir dodaje da kod njih dominira oblica (autohtona sorta) s 80 posto stabala, zatim istarska bjelica s 15 posto stabala, a ostalih 5 posto su talijanske sorte Leccino i Pendolino.
Naravno, tu su i neki faktori na koje maslinar ne može utjecati, poput geografskog položaja i sastava tla, a oni tu imaju sreće jer Miljevački plato, na kojemu su smješteni njihovi maslinici, nudi idealne uvjete za uzgoj maslina i proizvodnju vrhunskog maslinovog ulja.
"Očuvana priroda, dijelom unutar granica Nacionalnog parka, stvara jedinstveno okruženje, dok stalni lagani povjetarac pročišćava zrak i pruža savršenu klimu za rast zdravih, plodnih stabala. Upravo ta sinergija prirode i tradicije čini naše ulje posebnim", ističe.
Na pitanje koliko je izazovno u današnje vrijeme biti vlasnik OPG-a, Krešimir odgovara: "Ako ste mlada osoba i pokrećete iz nule svoj OPG, mislim da nije lako. Brojna su ulaganja, koja vam može srušiti jedna klimatska nepogoda. Ja imam sreću da su otac i majka pokrenuli priču još prije 20 godina pa je meni danas mnogo lakše. Moj zadatak je samo usavršiti proizvod u kontekstu prodaje i marketinga. Stoga bih kao najveće izazove naveo ulaganja, vremenske (ne)prilike i ulazak na tržište."
"U kontekstu vremenskih (ne)prilika naveo bih sušu, koja predstavlja velike probleme posljednjih nekoliko godina, iako imamo sustav navodnjavanja. Svaki početak je težak, naravno, ali naglasio bih da je ulazak na tržište u našem slučaju bio početni problem. Počeli smo proizvoditi veće količine maslinova ulja kad je Hrvatska bila u recesiji, kad je kupovna moć Hrvata bila slaba, što se odrazilo na našu prodaju. Međutim, danas imamo široku mrežu kupaca", zaključuje Krešimir.