Probudili ste se umorni? Donosimo pet savjeta kako obnoviti energiju

Foto: Pexels

SAN JE iznimno važan za cjelokupno zdravlje. Odrasle osobe koje redovito spavaju između sedam i devet sati (kao što preporučuju brojni zdravstveni stručnjaci) imaju manji rizik od bolesti, nižu razinu stresa i veću otpornost na kronične tegobe poput dijabetesa i srčanih bolesti.

Stres, poslovni pritisci, pa i konzumacija alkohola mogu omesti kvalitetan san. Međutim, čak i kad vam noć ne pruži odmor kakav ste priželjkivali, idući dan ne morate previše osjećati posljedice. Stručnjakinje su za Eating Well podijelile nekoliko jednostavnih koraka koji mogu pomoći da se osjećate budnije i energičnije čak i ako se niste dobro naspavali.

Dan započnite jednom čašom vode

Prva stvar koju biste trebali napraviti nakon loše prospavane noći jest popiti čašu vode. Dijetetičarka Roxana Ehsani objašnjava da "dehidracija može izazvati glavobolje, pojačani osjećaj gladi te smanjenu mentalnu i tjelesnu učinkovitost".

Kako pišu iz Eating Well, dnevni unos vode ovisi o raznim čimbenicima, ali opća preporuka je popiti između 11 i 15 čaša vode. Umor možete dodatno umanjiti tako što ćete u vodu dodati elektrolite.

Konzumirajte uravnotežen i hranjiv doručak

Kvalitetan doručak ključan je za stabilnu energiju. Lena Bakovic, dijetetičarka i klinička nutricionistica, ističe važnost doručka koji uključuje kompleksne ugljikohidrate, proteine i zdrave masnoće: "Uravnotežen doručak poboljšava koncentraciju, stabilizira šećer u krvi i sprječava pad energije prije ručka".

Mnogima je najjednostavnije za doručak pojesti pecivo ili samo popiti kavu, ali ti izbori ne utječu dobro na razinu energije. Stručnjaci, uključujući Bakovic, preporučuju da se za doručak kombiniraju jogurt s voćem ili sendvič s jajima, sirom i avokadom.

Za dodatno razbuđivanje uključite tjelesnu aktivnost

Kretanje je jedan od najbrži načina za poticanje budnosti. Ne mora se raditi o intenzivnom treningu – kratka šetnja, lagano istezanje ili nekoliko vježbi dovoljni su poticaj za cirkulaciju i lučenje endorfina.

Korist tjelesne aktivnosti je i u tome što kretanje potiče protok krvi i pozitivno utječe na raspoloženje, a svi ti čimbenici u većini slučajeva mogu povećati razinu energije. Dijetetičarka Ehsani preporučuje da izdvojite barem deset minuta ujutro za neku vrstu aktivnosti kako biste pokrenuli tijelo i um nakon buđenja.

Izađite van i uživajte na suncu

Ljetna jutra često nisu tako vruća da ne možete izdvojiti nekoliko minuta za sebe i uživati. Ehsani ističe da "nekoliko minuta provedenih na dnevnom svjetlu može pomoći pri buđenju i regulaciji cirkadijalnog ritma". Također, boravak na svježem zraku pozitivno utječe na raspoloženje i razinu energije, a potrebno je izdvojiti svega nekoliko minuta.

Izdvojite vrijeme za kratko drijemanje tijekom dana

Ako nakon ručka osjetite umor, kratki san može biti odlična opcija, smatra dijetetičarka. Objašnjava da "drijemanje od deset do dvadeset minuta može poboljšati raspoloženje i koncentraciju". Ali upozorava da ne drijemate kasno poslijepodne jer time možete utjecati na noćni san i poremetiti ga.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.