Jedna jutarnja navika produljuje život, pokazuje studija

Foto: Pexels

Jutarnje navike mogu imati veliki utjecaj na zdravlje i dugovječnost. Jedna od jednostavnih aktivnosti koju stručnjaci preporučuju jest meditacija - praksa koja traje svega nekoliko minuta, a pomaže tijelu da se smiri i učinkovitije nosi sa stresom. Redovita meditacija, prema istraživanjima, može promijeniti način na koji tijelo reagira na stres i usporiti proces starenja.

Studija objavljena 2023. godine pokazala je da samo deset minuta meditacije poboljšava pažnju i mentalnu fleksibilnost, a sudionici su prijavili i niže razine stresa. Iako se može činiti da kratkotrajno smanjenje stresa nije značajno, kronični stres može dovesti do ubrzanog starenja tijela, povećane upale i oštećenja stanica. Tijelo pod stalnim stresom brže troši svoje rezerve i brže stari.

Meditacija može usporiti kognitivni pad

Novo istraživanje ispitivalo je dugotrajni učinak transcendentalne meditacije, koja se provodi u tišini tijekom 20 minuta uz disanje i ponavljanje mantre. Osobe koje meditiraju 12 do 40 godina imale su niže razine gena povezanih s upalom (SOCS3) te niže razine hormona stresa kortizola i njegove neaktivne forme, kortizona.

"Smanjeni omjer kortizola i kortizona kod osoba koje meditiraju ukazuje na veću otpornost, veću prilagodbu i doprinosi ukupnom zdravlju i dugovječnosti", kaže profesor prirodne medicine i prevencije dr. Kenneth Walton za Parade.

Ista je studija pokazala da meditacija može usporiti kognitivni pad. Stariji sudionici koji meditiraju desetljećima imali su rezultate na testovima pažnje i brzine obrade informacija slične mlađim osobama. "Stariji praktičari meditacije postigli su rezultate usporedive s mladim osobama, što dodatno potvrđuje zaštitni učinak meditacije protiv kognitivnog pada u starijoj dobi", zaključio je znanstvenik dr. Frederick Travis.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.