U Hrvatskoj se godišnje ukrade preko 700 vozila, evo koliko ih se pronađe

Ilustracija: MJ

TIJEKOM prošle godine otuđeno je 726 vozila.

Prema podacima MUP-a, u 2024. godini evidentirano je 598 kaznenih djela krađe motornih vozila, 128 kaznenih djela neovlaštene uporabe motornih vozila te 50 navedenih kaznenih djela u pokušaju. To nas dovodi do ukupne brojke od 776 kaznenih djela. 

Kao i prethodnih godina, meta kradljivaca najčešće su bila vozila marke Volkswagen te vozila francuskih proizvođača. 

A sada i dobre vijesti. Većina tih vozila ipak se uspije pronaći. Službeni podaci kažu kako je od ukupno 726 otuđenih vozila, njih 495 ili 68.2 posto je vraćeno. 

Najviše krađa u Zagrebačkoj županiji 

Zagrebačka županija (i grad Zagreb) prednjači po broju kaznenih djela - ukupno 280, što je porast od 18.1% u odnosu na 2023. godinu. Slijede Splitsko-dalmatinska i Primorsko-goranska županija gdje je pak zabilježen pad kriminalnih djela za više od 20%.

Rasprostranjenost krađa i neovlaštenih uporaba cestovnih motornih vozila po policijskim upravama možete vidjeti na sljedećem grafičkom prikazu:
 

Kako spriječiti gubitak? 

Nažalost, ne možete biti u potpunosti sigurni da vam se neće dogoditi pokušaj krađe, kao i da će vam u slučaju krađe automobil biti pronađen i vraćen. Stoga je važna preventiva odnosno napraviti sve da do krađe ne dođe. 

Prvo i najvažnije je da uvijek trebate zaključati svoje vozilo. Čak i u vlastitom dvorištu, ili kad se nakratko zaustavite ispred kioska. Tu je zakon jasan i kaže da morate poduzeti sve mjere kako bi spriječili da se vozilo samostalno pokrene ili da ga netko neovlašteno upali. Dakle, kad se zaustavite važno je da ugasite motor i zaključate automobil.

Osiguravajuće kuće posebno su oprezne kad je u pitanju osiguranje od krađe vozila. Većinski jer ovo pokriće sa sobom nosi i rizik od potencijalne manipulacije i prevare vlasnika. Zato su posebno propisani uvjeti koje je potrebno zadovoljiti da bi šteta bila prihvaćena.

O kojim je točno uvjetima riječ otkrio nam je Bojan Radlović, predsjednik uprave kompare.hr:

“Štete se u pravilu isplaćuju samo ako krađa nije bila olakšana kradljivcima. Vozilo mora biti zaključano, a u njemu ne smiju ostati ključevi ni prometna dozvola. Kod prijave štete, većina osiguravajućih kuća zahtjeva prilaganje oba ključa i original prometnu dozvolu. U suprotnome, postoji mogućnost otklanjanja, odnosno odbijanja štete."

Redovito zaključavanje vozila, uklanjanje ključeva i dokumenata te poštivanje uvjeta kasko osiguranja ključni su koraci za smanjenje rizika i ostvarenje prava na naknadu u slučaju krađe.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.