Hrvatsku danas očekuje nestabilno i vjetrovito vrijeme uz lokalne pljuskove, osobito na Jadranu i u unutrašnjosti. Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) izdao je žuta upozorenja zbog jakih udara bure i tramontane u više jadranskih regija, uključujući Kvarner i Velebitski kanal.
U većem dijelu zemlje prevladavat će promjenjivo do pretežno oblačno vrijeme, povremeno uz kišu i pljuskove. Na Jadranu se tijekom prvog dijela dana očekuju i izraženiji pljuskovi s grmljavinom, lokalno praćeni prolazno olujnim udarima vjetra. Tijekom popodneva vrijeme će se ipak razvedravati, osobito na obali, gdje se očekuje i više sunčanih razdoblja.
Vjetar će biti umjeren do jak sjeverni i sjeverozapadni, dok će na Jadranu puhati bura. Najviša dnevna temperatura zraka kretat će se između 19 i 23 °C u unutrašnjosti, dok će na Jadranu biti toplije, od 24 do 28 °C.
U četvrtak se na Jadranu očekuje pretežno sunčano vrijeme, dok će u unutrašnjosti biti djelomice sunčano uz povremenu naoblaku i nestabilnosti. Mjestimice se prognozira mala količina kiše ili pokoji poslijepodnevni pljusak, koji nije isključen ni na području unutrašnje Istre.
Temperature će se kretati od 10 do 15 °C u kontinentalnim krajevima, ponegdje i niže u Gorskoj Hrvatskoj, dok će na Jadranu najniža jutarnja biti od 15 do 20 °C. Najviša dnevna temperatura očekuje se između 21 i 25 °C u unutrašnjosti te 25 do 29 °C uz obalu.
DHMZ je izdao niz žutih upozorenja za područja obale i priobalja:
Istra i Rijeka: očekuje se mjestimice jaka bura s olujnim udarima preko 65 km/h.
Kvarner i Kvarnerić: bura i tramontana jačine 65 do 100 km/h, potencijalno opasne za pomorski promet.
Velebitski kanal: na snazi je upozorenje od ponoći do 14 sati. Udari bure od 65 do 110 km/h mogu stvoriti valove rizične za manja plovila, zbog čega se neiskusnim pomorcima savjetuje izbjegavanje plovidbe. Mogući su i prekidi katamaranskih linija.
Sjeverna Dalmacija: pojačana do jaka bura i sjeverozapadnjak, s udarima do 95 km/h.
Srednja Dalmacija: slični uvjeti, s poslijepodnevnim jačim sjeverozapadnjakom, udari do 85 km/h.
Južna Dalmacija: očekuje se jak sjeverozapadnjak, navečer pojačana do jaka bura, s udarima do 85 km/h.
Mjestimice udari bure i sjeverozapadnjaka, na južnom Jadranu ponegdje i zapadnog vjetra 35-60 čvorova. Moguće su izraženije nevere, osobito na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana. Na otvorenom srednjeg i južnog Jadrana ponegdje more 5.
More označeno brojem 5 na ljestvici valovitosti (Douglasova ljestvica) opisuje se kao jače valovito, s valovima visine od 2.5 do 4 metra. Površina mora je dinamična, valovi se propinju visoko, a njihovi vrhovi su prekriveni pjenušavim bijelim kapama koje vjetar povremeno otpuhuje u zrak, stvarajući efekt nalik morskoj maglici ili dimu.
Takvo stanje prati neprekidan žamor koji proizvodi lomljenje valova i stalno gibanje površine mora. Zvuk može podsjećati na tihi, udaljeni tutanj – pokazatelj snage mora i vjetra.
Za pomorce i manje brodove, ovakvi uvjeti predstavljaju ozbiljan izazov. Plovidba je otežana, a udari valova mogu biti neugodni i za veća plovila. Preporučuje se poseban oprez, osobito neiskusnim nautičarima.
Sjeverozapadnjak i bura, na južnom Jadranu ponegdje i zapadni vjetar 14-28, mjestimice do 34 čvora, prema večeri će na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana postupno slabjeti na 10-20 čvorova. More 3-4, na otvorenom srednjeg i južnog Jadrana ponegdje 5. Vidljivost 10-20 km, ponegdje oko 4 km zbog kiše. Pretežno oblačno s mjestimičnom kišom te pljuskovima s grmljavinom koji mogu biti i izraženiji. Tijekom dana na sjevernom, poslijepodne i na srednjem Jadranu prestanak oborina i djelomično razvedravanje.
Umjeren do pojačan, na južnom i dijelu srednjeg Jadrana mjestimice jak, još u početku i vrlo jak sjeverozapadni i sjeverni vjetar, uz obalu će skretati na buru. More malo do umjereno valovito, na južnom i dijelu srednjeg Jadrana ponegdje valovito, na otvorenom i jače valovito. Pretežno vedro, ponegdje umjerena naoblaka. Još u početku na južnom Jadranu uz povećanu naoblaku moguća kiša ili poneki pljusak s grmljavinom.