Nove satelitske snimke otkrivaju kako Rusija posljednjih godina u tišini ubrzano širi i modernizira nekoliko svojih ključnih nuklearnih postrojenja. Snimke, koje je američka tvrtka Planet Labs zabilježila tijekom svibnja i lipnja, pokazuju opsežne građevinske radove na pet vojnih lokacija. Četiri od pet lokacija nalaze se u Europi ili njenoj neposrednoj blizini – u Bjelorusiji, Kalinjingradu i na ruskoj arktičkoj obali, dok je peta smještena blizu Tihog oceana, nedaleko od Aljaske, piše Business Insider.
Stručnjaci tumače kako ove nadogradnje, koje uključuju nove zgrade, ograde, ceste i pojačane sigurnosne mjere, pokazuju da Rusija ne samo da modernizira svoju infrastrukturu za nuklearno naoružanje, već i šalje snažan signal NATO-u i Sjedinjenim Američkim Državama dok rat u Ukrajini i dalje traje.
"Postoje dva glavna razloga za ove aktivnosti", objašnjava Hans Kristensen, vodeći stručnjak iz Federacije američkih znanstvenika. "Jedan je rutinska modernizacija. Drugi je demonstracija sile prema ostalim nuklearnim silama."
Jedan od najznačajnijih novih objekata nalazi se u Bjelorusiji, u blizini grada Asipoviča, gdje su analitičari uočili goleme građevinske radove u bazi 1405. Satelitske snimke otkrivaju trostruku ogradu, nove zgrade, natkrivenu utovarno-istovarnu rampu i veliku antenu – sve karakteristike koje upućuju na skladište nuklearnog oružja. Novi željeznički kolosijek povezuje bazu s nacionalnom mrežom, vjerojatno namijenjen transportu bojevih glava.
Potraga za ovakvim postrojenjem započela je još u ožujku 2023., kada su ruski predsjednik Vladimir Putin i bjeloruski čelnik Aleksandar Lukašenko najavili planove o raspoređivanju ruskog taktičkog nuklearnog oružja na bjeloruskom tlu. Dva mjeseca kasnije, ministri obrane dviju zemalja, Sergej Šojgu i Viktor Hrenin, potpisali su sporazum kojim se to i službeno omogućuje.
Već u lipnju 2023. Lukašenko je za Reuters izjavio da je njegova zemlja počela primati prve ruske nuklearne bojeve glave, tvrdeći da su "triput snažnije" od američkih bombi bačenih na Hirošimu i Nagasaki. Kasnije je pojašnjeno da će oružje ostati pod ruskom kontrolom kroz sustav "dvostrukog ključa", što znači da je za bilo kakvu upotrebu potrebno zajedničko odobrenje, čime konačna odluka ostaje u rukama Moskve.
Na najnovijim snimkama analitičari su u blizini uočili i parkirane raketne sustave Iskander, za koje su izgrađene nove garaže. Svježi tragovi guma sugeriraju da se sustavi aktivno koriste. Budući da ovi mobilni lanseri mogu nositi taktičke nuklearne bojeve glave, lokacija bi mogla služiti i kao skladište i kao potencijalna točka za lansiranje.
"Ovo je velika i brza nadogradnja", ističe Hans Kristensen. "I uklapa se u obrazac koji smo već vidjeli na drugim ruskim skladištima nuklearnog oružja." Iako se čini da bojeve glave trenutno nisu ondje pohranjene, stručnjaci tvrde da je lokacija sada potpuno spremna za njihov prihvat u vrlo kratkom roku.
Još jedna lokacija na kojoj su uočene značajne aktivnosti je pomorska baza Gadžijevo u regiji Murmansk, u blizini granica s Norveškom i Finskom. U ovoj bazi, koja je dom ruskim nuklearnim podmornicama, nalaze se i ulazi u planinu za koje se vjeruje da vode u tunele za skladištenje nuklearnih bojevih glava. Analitičari kažu da je to područje i dalje vrlo aktivno.
Rusija i dalje posjeduje najveći nuklearni arsenal na svijetu s procijenjenih 4300 aktivnih bojevih glava, dok SAD ima oko 3700. Obje zemlje trenutno provode opsežne programe modernizacije svojih nuklearnih snaga. Sjedinjene Države, primjerice, zamjenjuju svoje zastarjele projektile Minuteman III novim sustavom nazvanim Sentinel.
Ni ruska ni bjeloruska vlada nisu komentirale nalaze sa satelitskih snimki. Ipak, stručnjaci upozoravaju da, iako na ovim lokacijama možda još nema nuklearnog oružja, tempo i opseg gradnje jasno pokazuju da se Rusija priprema za dugoročno nuklearno nadmetanje sa Zapadom te da napetosti po tom pitanju samo rastu.