Dječak (13) je teško ozlijeđen u padu s električnog romobila u nedjelju oko 21:30 sati u mjestu Orovac nedaleko od Bjelovara. Dječak, kojem je izmjereno čak dva promila alkohola, udario je u betonski most i s teškim ozljedama završio u bolnici.
Reporterka RTL-a danas je u Klaićevoj bolnici o dječakovu stanju razgovarala s Miroslavom Gjurašinom, voditeljem Referentnog centra za dječju traumatologiju u Klinici za dječje bolesti Zagreb.
"Dječak je tijekom današnjeg dana u punom kontaktu. Maloprije smo s njim razgovarali, on se nalazi u jedinici intenzivnog liječenja. On je sad puno bolje. Ozljede su teške - radi se o ozljedama lica, lubanje i mozga, no on ih dobro podnosi. Čini nam se da će oporavak biti dugotrajan, ali za sada ide dobrim putem."
"Oporavak ovisi o stupnju težine ozljede. Kod ozljeda koje nisu tako teške oporavak je momentalan u roku od nekoliko dana, no kod težih ozljeda može trajati tjednima i mjesecima. Ono čega se najviše bojimo su posljedice ozljeda mozga. Djeca, s obzirom na veću brzinu sredstava s kojima se voze, mogu zadobiti i težu ozljedu mozga, a u tom slučaju oporavak može trajati mjesecima i godinama."
"Da, kaciga je ključna. Sva djeca koja su nosila kacigu, a dođu kod nas, su puno manje ozlijeđena nego djeca koja nemaju kacigu. Često volimo reći roditeljima da bi bilo bolje da je pukla kaciga nego glava."
"Djeca se srećom vrlo brzo oporavljaju od svih vrsta ozljeda pa i od ove vrste. Konkretno, rijetko se desi da dijete ima trajan ožiljak na licu, to su onda teške psihološke i funkcijske posljedice. Kod naših bolesnika to uglavnom nemaju što se tiče estetike, svi se uglavnom dobro oporavljaju. Što se tiče same suštine neurološkog deficita, ovisi o tome koliko je on izražen.
Kod djece koja imaju lakšu ozljedu kod njih ne ostaju trajne posljedice, mogu u školu, mogu učiti, mogu sve. Kod teških ozljeda mozga s krvarenjima koje moramo hitno operirati, hematoma u mozgu, kod njih je oporavak duži i zahtjevniji. Kod nagnječenja možda su posljedice dugotrajnije i teže - često traju mjesecima, a ponekad i godinama."
"Mi ne propitkujemo toliko roditelje o okolnostima. Naša je dužnost da izliječimo pacijenta. Oni kažu da nikad više ne bi kupili električni romobil i dozvolili djetetu da vozi makar i s kacigom. Žao im je što dijete nije imalo kacigu."
"Nažalost, dijete je bilo pod utjecajem alkohola. On nam je danas rekao da je aktivni sportaš i da su slavili pobjedu svoga tima pa su se malo opustili i tako se to dogodilo. On je inače primjeran i uzoran mladić. To je iznimka, inače mu se to ne događa - tako nam je rekao pa ćemo mu vjerovati."
"Dobro razmislite kad kupujete djetetu električni romobil je li to baš opravdano ili nije. Smije li dijete juriti bez ikakve kontrole, pogotovo ako ne nosi kacigu. Kaciga može spasiti dijete od vrlo teške ozljede glave", rekao je liječnik.