VOJNI analitičar Marinko Ogorec i vanjskopolitički analitičar Branimir Vidmarović su tijekom gostovanja u emisiji Hrvatskoj radija "U mreži Prvog" komentirali što donosi zima na ukrajinskom ratištu.
Napadi na infrastrukturu u Ukrajini se ne smanjuju te je očito da blagdanskog primirja neće biti. U Bahmutu se već mjesecima vode žestoke borbe, a jučer je u taj opkoljeni grad došao i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Najavljeno je da Zelenski ide i u posjet Washingtonu, gdje će se obratiti Kongresu.
Ogorec ističe kako mira u Ukrajini neće biti dok se dvije ključne strane ne usuglase, a to su Rusija i SAD. Kaže da Zelenski odlazi u SAD jer su u pitanju veliki ulozi. Vidmarović kaže kako je taj put veliki iskorak za Ukrajinu i Zelenskog jer im je SAD saveznik u cijelom ratu.
Upitan što bi pad ili obrana Bahmuta značili za nastavak rata, vojni analitičar odgovara kako je taj grad važan i na jednoj i na drugoj strani. "S geostrateškog stajališta, teško je objasniti zašto Bahmut", rekao je Ogorec.
Vidmarović misli da Ukrajina može jako dugo izdržati uz potporu saveznika, ali i da Rusija može izdržati. "Pitanje mobilizacije u Rusiji nije zaključeno, ako bude trebalo, još će se povući ljudi koliko treba", rekao je Vidmarović.
Također, Ogorec smatra da se može očekivati novi val mobilizacije, ali da može očekivati i veće uključivanje Bjelorusije u cijelu priču. Odgovarajući na pitanje je li bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko u poziciji bilo što odbiti Rusiji, Ogorec kaže da nije i da ruski predsjednik Vladimir Putin na njega vrši veliki pritisak.
Po pitanju vojnih pomorskih vježbi Rusije i Kine, Vidmarović komentira kako je to stara priča i kako se vježbe često provode te da se na njih može gledati kao na nešto regularno. Objašnjava da se, u kontekstu nove situacije, tim vježbama daje novi ton i da Rusija to koristi.
"U anektiranim područjima situacija također nije dobra i teško je za očekivati da će se tamo uspostaviti red", komentirao je Ogorec.
Ogorec tvrdi kako je EU uz Ukrajinu najveća žrtva ovog rata.
"Ukrajina traži puno pomoći i EU je tu da pomaže, no vidi se da EU ostaje bez daha i sve manje postaje čimbenik koji može u tom segmentu nešto dodatno napraviti bez SAD-a i velikim dijelom Velike Britanije. EU postaje sekundarni igrač u ovoj priči", zaključio je vojni analitičar gostujući u emisiji "U mreži Prvog".