Nekoliko sati nakon što je Rusija proglasila primirje, reporteri BBC-ja uputili su se u Donjecku oblast na istoku Ukrajine da vide ima li to ikakvog učinka na terenu. Ukrajinska vojska ih je otpratila do topničke pozicije jugozapadno od grada Pokrovska, poprišta žestokih borbi. Oblačno nebo i blatnjavi putevi kroz široka polja donekle su ih štitili od mogućih napada dronovima.
Ruski predsjednik Vladimir Putin predložio je trodnevno primirje koje bi počelo u ponoć 8. svibnja po lokalnom vremenu, u povodu obljetnice završetka Drugog svjetskog rata u Europi, praznika koji se u Rusiji obilježava kao Dan pobjede. No, s topničke pozicije čule su se neprekidne eksplozije u razmjeni minobacačke vatre, što jasno pokazuje da na bojišnici i u rovovima nema nikakvog primirja.
BBC je pitao Serhija, jednog od vojnika 3. operativne brigade ukrajinske Nacionalne garde, je li tijekom noći bilo ruskih napada. "Da, napadali su tijekom noći. Bilo je kliznih bombi i dronova. Rusiji se ne može vjerovati. Navečer proglase primirje, a ujutro napadnu. Nema nikakvog primirja. Uvijek smo spremni na sve", rekao je Serhij.
Nekoliko minuta kasnije preko radija su mu poslali koordinate cilja. Nekoliko vojnika pojurilo je kroz duboke blatne rovove do čistine gdje je haubica bila skrivena ispod grana i lišća. Otkopali su je, okrenuli prema cilju i ispalili granatu. Odjeknuo je zaglušujući zvuk, a povratni udarac podignuo je lišće i prašinu s tla.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odbio je rusko jednostrano trodnevno primirje. Umjesto toga pozvao je na dulje, 30-dnevno primirje, kako su predložile Sjedinjene Američke Države, što je sinoć opet podržao predsjednik SAD-a Donald Trump na svojoj platformi Truth Social.
Trump je čak zaprijetio da će Washington i njegovi saveznici uvesti dodatne sankcije ako se primirje ne bude poštovalo. Dok rat iscrpljivanja i dalje traje, a obje strane pokušavaju slomiti onu drugu, novinari su upitali 26-godišnjeg vojnika Maksa kako gleda na međunarodne diplomatske napore da se postigne primirje.
"Kad si ovdje, ne razmišljaš o takvim stvarima. Moraš biti potpuno koncentriran. Ne smiješ dopustiti da ti emocije određuju postupke. Čekaš zapovijed i djeluješ, a ako zapovijedi nema, nađeš način da si ispuniš vrijeme. Ali ne dopuštaš si takve misli", rekao je.
S topničke pozicije reporteri su se odvezli na sjever, do grada Dobropilje, koji se nalazi oko 19 kilometara od ruskih položaja. U tom gradu i dalje žive tisuće ljudi, među kojima su mnogi koji su bili prisiljeni preseliti se ovamo jer njihova rodna mjesta više nisu sigurna za život.
Sreli su Svitlanu koja je iz Pokrovska, ali se preselila u Dobropilju. Pitali su je misli li da je ruski poziv na primirje išta promijenio na terenu. "Čujete zvukove ovdje", rekla je, misleći na stalne eksplozije koje su se čule na rubu grada, poput neprestane grmljavine. "To je zvuk ruskog primirja. Zato kažem da im nikad ne treba vjerovati."
U razgovor se uključio i 26-godišnji Serhij: "Primirje se proglašava samo da bi zbunili ljude i zavarali ih, da mogu svijetu reći 'mi smo tako dobri, pokušavamo sve mirno riješiti s Ukrajinom', a u stvarnosti rade potpuno suprotno." Na glavnoj tržnici u Dobropilji susreli su 65-godišnjeg Oleksandra. "Bila je mirnija noć. Prije toga smo redovito čuli iranske dronove Šahed kako lete", rekao je.
"Ali sad opet čujemo sirene i ne mogu reći da vidim ikakvo primirje." Dok je govorio, počeo je plakati. "Bojim se. Imam ovdje suprugu i sina. Jako se bojim za svoju obitelj. Bojim se da ćemo opet morati bježati iz svojih domova", rekao je jecajući.