UNATOČ pandemiji covida-19 u srijedu je u otvoren venecijanski filmski festival, popularna Mostra, prvi veliki filmski festival od pojave koronavirusa, a svoja vrata nakon pet i pol mjeseci bez turista otvaraju i neki pariški hoteli.
Broj dnevno oboljelih od covida-19 u Francuskoj bilježi danas nove rekorde, kao i broj hospitaliziranih na intenzivnoj njezi koji raste najbrže u posljednja dva mjeseca.
"Virus se širi zemljom", navode francuske sanitarne vlasti u priopćenju i dodaju da je petina francuskih departmana "zahvaćena aktivnom cirkulacijom bolesti" .
Danas je u zemlji zabilježeno 7017 novooboljelih, neposredno ispod rekordnih 7578 slučajeva 31. ožujka, tek treći put više od 7000.
Zdravstvena i gospodarska svjetska kriza nisu spriječile filmsku utrku za Zlatnim lavom uz puno mjera - zaštitnih maski i toplinskih kamera.
"Bojim se, ali danas moramo biti hrabri!" izjavila je australska glumica Cate Blanchett, predsjednica žirija na konferenciji za novinare.
Održavanje 77. izdanja najstarijeg filmskog festivala nije bilo izvjesno u Italiji, jednoj od europskih zemalja koja je platila najteži danak pandemiji, a u proljeće nije održan njegov veliki povijesni rival, Festival u Cannesu.
Vozač broda-taksija, Walter, drži da je to "politički festival koji se mora održati bez obzira na sve, kako bi pokazali da je Venecija živa".
Pariške palače, puste od stranih turista, već pet i pol mjeseci pokušavaju privući u svoje restorane i spa-centre parišku klijentelu.
Specijalizirana tvrtka MKG Consulting je istaknula da je manje od petine pariških hotela s pet zvjezdica otvoreno ovog ljeta.
Maldivi, otvoreni turistima sredinom srpnja, danas su odlučili postrožiti uvjete ulaska posjetiteljima nakon porasta broja zaraženih koronavirusom u više od desetak turističkih kompleksa, gdje je pozitivno 29 lokalnih djelatnika i 16 stranaca.
Grčka je danas zabilježila prvi slučaj zaraze u migrantskom logoru Moria, najvećem u zemlji, na otoku Lesbos, gdje u lošim uvjetima živi oko 13.000 tražitelja azila.
U Velikoj Britaniji su ograničenja socijalnih kontakata ponovo uvedena u srijedu u Glasgowu i na zapadu Škotske, i produžena u dva mjesta u području Manchestera. U Škotskoj su zabranjeni kontakti s članovima drugih domaćinstava nakon što je u tom području u utorak zabilježeno 66 novih slučajeva.
Australija je ušla u recesiju nakon gotovo tri desetljeća rasta.
Indija je u ponedjeljak otkrila neviđeni godišnji pad od 23,9 posto svog BDP-a. U utorak je Brazil objavio rekordni pad od 9,7 posto između travnja i lipnja.
Međutim, Kina je izbjegla recesiju suzbijanjem epidemije i tamo je BDP skočio za 11,5 posto u drugom tromjesečju, nakon pada od 10 posto u prvom. Peking je u srijedu najavio postupan nastavak letova prema glavnom gradu u ozračju jasnog poboljšanja sanitarne situacije.
Sjedinjene Države su do kraja godine produžile mjere zaštite za kućanstva koja ne uspijevaju platiti stanarinu i kredit.
U pandemiji je u svijetu umrlo više od 857.800 oboljelih. Više od 25,5 milijuna je oboljelo, od kojih više od 4 milijuna u Europi.
Najpogođenije su Sjedinjene Države s 184.689 umrlih i Brazil s 122.596 umrlih.
U Europi deseci milijuna djece su krenuli u škole, od kojih su brojne bile prazne šest mjeseci. Unesco navodi da će samo svako treće dijete u svijetu opet krenuti u školu.
U francuskim školama su maske obvezne za nastavnike i učenike starije od 11 godina.
I u Uzbekistanu su na snazi mjere ograničenja i tamo je više od 100.000 studenata počelo godinu na otvorenom, u parkovima i stadionu Taškenta.
Prema istraživanju objavljenom u utorak u američkom časopisu Physics of Fluids, osobe koje nose vizire i maske s ventilom dok kišu ili kašlju prskaju veliko područje kapljicama, pa se čini da je njihovo korištenje neučinkovito.