U Kataloniji hrpa ljudi čeka pred sudovima, želi priznati krivnju za referendum

Foto: EPA

STOTINE osoba stoje u redovima ispred sudova u Kataloniji kako bi se dobrovoljno prijavile "za krivnju" zbog organiziranja i sudjelovanja u referendumu o nezavisnosti 2017. godine, što je dio nove prosvjedne kampanje kojom zagovornici nezavisnosti nastoje izazvati kolaps sudova u toj pokrajini na sjeveroistoku Španjolske.

Civilna organizacija Omnium Cultural, čiji je lider Jordi Cuixart osuđen na 9 godina zatvora, pozvala je prosvjednike da se krenu prijavljivati "za krivnju". Ispred sudova im dijeli formulare. Građani s popunjenim formularima stoje mirno u redovima kako bi ih predali u najvećim gradovima Barceloni, Lleridi, Gironi i Tarrogoni.

"Ako je prosvjedovati, izražavati se i glasati kazneno djelo, onda smo svi mi krivi", izvijestio je Omnium Cultural. "Ovo je potez solidarnosti i dostojanstva", dodao je.

Organizacija je u petak na svojoj internetskoj stranici postavila formulare, a dosad ih je skinulo oko 10.000 osoba.

Sud prima 25 prijava dnevno

Visoki sud pravde u Kataloniji ograničio je primanje prijava "za krivnju" na 25 dnevno kako se sudovi ne bi našli blokirani velikim brojem prijava koje moraju obraditi i slučajeva koje moraju provesti. U Barceloni se zbog toga prijave primaju samo od 7.30 sati do 8.45 sati ujutro.

"Redovi su nepregledni", rekao je Marcel Mauri, potpredsjednik Omnim Culturala, u izjavi medijima ispred jednog od sudova. "Građani konstantno dolaze kako bi se prijavili kao krivci", dodao je.

Snimke pokazuju redove u kojima su osobe različite životne dobi.

Vrhovni sud u Madridu izrekao je prije dva tjedna osuđujuće presude za dvanaestero katalonskih dužnosnika koji su 2017. godine organizirali referendum o nezavisnosti Katalonije, a zatim proglasili republiku Kataloniju koja nije zaživjela u stvarnosti. Ustavni sud je bio zabranio referendum. Devetero dužnosnika osuđeno je na zatvorske kazne od 9 do 13 godina.

Nakon izricanja presude uslijedili su ulični prosvjedi zagovornika nezavisnosti koji traže oslobođenje osuđenih čelnika. Tijekom prosvjeda je došlo do sukoba prosvjednika i policije prilikom čega je ozlijeđeno oko 650 osoba. U subotu je u Barceloni održano masovno okupljanje zagovornika nezavisnosti, a u nedjelju pobornika cjelovite Španjolske.

Na zabranjenom referendumu o nezavisnosti 2017. glasala su 2,2 milijuna stanovnika.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.