Američki startup tvrdi da može pretvoriti živu u zlato. Ipak, postoji kvaka

Ilustracija: Shutterstock

Startup koji se bavi fuzijskom energijom tvrdi da je pronašao način kako pretvoriti živu u zlato.

Kako piše Financial Times, tvrtka Marathon Fusion sa sjedištem u San Franciscu navodi da se isti postupak koji bi jednog dana mogao omogućiti neograničen izvor čiste energije može iskoristiti i za doslovnu – alkemiju.

Prema još nerecenziranom radu, nuklearna transmutacija – proces kojim se element ili izotop pretvara u drugi uklanjanjem protona iz njegove jezgre – mogla bi se koristiti za sintezu zlatnih čestica.

"Na papiru izgleda sjajno i svi s kojima sam do sada razgovarao o tome i dalje su zaintrigirani i uzbuđeni", rekao je za FT Ahmed Diallo, fizičar iz američkog Ministarstva energetike koji je pregledao studiju.

Od fuzije do alkemije

U posljednje tri godine Marathon Fusion prikupio je gotovo 6 milijuna dolara od privatnih ulagača i 4 milijuna dolara državnih potpora, fokusirajući se na povećanje učinkovitosti fuzijskih sustava.

Ipak, koncept oponašanja uvjeta iz jezgre Sunca kako bi se proizvela neto pozitivna količina energije i dalje je vrlo teško ostvariv, unatoč desetljećima istraživanja.

Znanstvenici tek počinju dostizati točku u kojoj fuzijski reaktori proizvode više energije nego što je potrebno za njihovo održavanje, a dodatni izazov je i skaliranje tih sustava, s obzirom na poteškoće u kontroliranju iznimno energetski bogate i nestabilne plazme unutar vrlo složenih reaktora.

Početkom ove godine Marathon se usmjerio na nuklearnu transmutaciju, predlažući uvođenje izotopa žive – Hg-198 – u fuzijski reaktor kako bi se on pretvorio u Hg-197. To se provodi uz klasična goriva za fuziju, poput litija i izotopa vodika.

No ovaj put pojavljuje se zanimljiv nusprodukt: Hg-197 je nestabilan izotop koji se spontano raspada u zlato-197 – stabilni oblik zlata.

Zlato kao nusprodukt fuzijske elektrane?

Iako proces još nije dokazan, čelnici startupa već razmišljaju o golemim prihodima – ili, kako navode, zlatnim polugama. Tehnički direktor Adam Rutkowski i izvršni direktor Kyle Schiller tvrde da bi se moglo proizvesti čak oko 5.000 kilograma zlata godišnje po jednom gigavatu proizvedene električne energije – i to bez smanjenja ukupne proizvodnje struje.

"Ključni uvid je da se ovom serijom brzih neutronskih reakcija mogu proizvesti velike količine zlata, istovremeno zadovoljavajući zahtjeve gorivnog ciklusa sustava", rekao je Rutkowski za Financial Times.

Ipak postoji kvaka

Naravno, stvari nisu tako jednostavne. Neki drugi izotopi zlata koji nastaju tijekom procesa mogli bi biti radioaktivni, što znači da bi zlatne poluge trebalo skladištiti čak 14 do 18 godina prije nego što postanu sigurne za upotrebu.

Unatoč velikom porastu broja novih fuzijskih startupa koji privlače milijarde dolara ulaganja u razvoj održivih izvora energije, temeljni koncept dobivanja električne energije fuzijom atoma još uvijek nije komercijalno isplativ.

Zato su Rutkowski i Schillerove ambicije da se obogate proizvodnjom zlata i dalje više ideja nego stvarnost.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.