Spremačica im otišla u mirovinu, a Ministarstvo treći put odbija zaposliti novu

Foto: Index

TROGIRSKOJ Osnovnoj školi Majstora Radovana resorno ministarstvo odbilo je odobriti zahtjev za zapošljavanjem nove spremačice na postojeće radno mjesto nakon što je jedna djelatnica otišla u mirovinu. Iako iz škole tvrde da prema zakonu imaju pravo popuniti radno mjesto, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih pozvalo se na Odluku o zabrani novog zapošljavanja službenika u javnim službama.

Ravnateljica: Našoj školi pripada pravo na 4 spremačice

Trogirska osnovna škola radi u dvije smjene i broji 650 učenika, prostire se na 2400 m² unutarnjeg prostora te više od 3000 m² vanjskih površina. Nakon što je jedna spremačica otišla u mirovinu u kolovozu prošle godine, brigu o čistoći škole preuzele su preostale tri spremačice. 

Ravnateljica Zorana Bakula odgovorila je na naš upit te pojasnila prema kojem zakonu ostvaruju pravo na popunjavanje postojećeg radnog mjesta.

"Prema čl. 15. st. 3. Državnog pedagoškog standarda osnovnoškolskog sustava odgoja i obrazovanja u kojem stoji da se broj izvršitelja na poslovima spremačice utvrđuje na temelju površine zatvorenog prostora i vanjskog okoliša koji se koristi primjenom normativa od najmanje 450 m² prostora po izvršitelju u školama u kojima se loži na kruto gorivo ili loživo ulje, a najmanje 600 m² u školama s centralnim grijanjem.

Ako je prostor škole za 25% veći, odnosno manji od prethodno utvrđenog, broj izvršitelja utvrđuje se u odgovarajućem omjeru, te čl. 5 Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u osnovnoškolskoj ustanovi.

U njemu stoji da osnovna škola zapošljava spremačicu za obavljanje poslova održavanja i čišćenja školskog prostora i opreme u punome radnom vremenu ako škola ima 600 m² unutarnjeg prostora. Našoj školi s 2422 m² unutarnjeg prostora pripada pravo na 4 spremačice", kazala je ravnateljica Bakula.

Ministarstvo ih odbilo tri puta

Odlaskom spremačice u mirovinu u kolovozu 2024. podnijeli su zahtjev MZOM-u za zapošljavanjem nove osobe na postojeće upražnjeno radno mjesto. No, tada su počele stizati odbijenice.

"Prvu odbijenicu dobili smo 31. listopada. MZOM se poziva na točku 1. Odluke o zabrani novog zapošljavanja službenika i namještenika u javnim službama. Nakon toga smo poslali još dva zahtjeva za koje smo telefonski dobili informaciju da su odbijena 23. 12. 2024. i 13. 3. 2025., ali ih još uvijek nismo dobili zemaljskom poštom.

Škola nema mogućnosti sama alternativno riješiti postojeći problem manjka kadra jer nemamo vlastitih prihoda, a za svako zapošljavanje (izuzev upražnjenih mjesta učitelja i pedagoga) treba tražiti suglasnost MZOM-a", pojasnila je ravnateljica Bakula.

Odluku na koju se poziva Ministarstvo Vlada je donijela još 2022. godine, no unatoč općoj zabrani predviđene su određene iznimke. U Odluci, između ostalog, stoji:

"Zapošljavanje na neodređeno vrijeme u javnim službama iznimno je moguće u slučajevima popunjavanja radnog mjesta koje je ostalo upražnjeno zbog prestanka radnog odnosa dotadašnjem službeniku u prethodnih 12 mjeseci, odnosno drugog radnog mjesta s istim ili nižim koeficijentom složenosti poslova", stoji u Zakonu. 

Što znači da se upražnjeno radno mjesto, koje je ostalo prazno jer je prethodni zaposlenik prestao raditi u posljednjih godinu dana, može popuniti novim zapošljavanjem. Upravo je to slučaj u trogirskoj osnovnoj školi kako navodi ravnateljica.

Index je resorno ministarstvo upitao je li razmatrana mogućnost zapošljavanja u iznimnim slučajevima te koji su kriteriji koje škola mora ispuniti da bi dobila odobrenje za zapošljavanje unatoč zabrani.

Zanimalo nas je i kako Ministarstvo planira riješiti probleme nastale zbog odlaska radnika u mirovinu, poput povećanog opterećenja na preostalo osoblje. Odgovor do zaključenja teksta nismo dobili.

"Dvije čiste 21 učionicu, 8 zahoda, zbornicu, sve hodnike..."

Ravnateljica Bakula rekla je kako su spremačice opterećene poslom i ne mogu raspodijeliti zadatke. Trenutačno drugu smjenu pokrivaju dvije spremačice pa je svaka zadužena očistiti 1.200 m² nakon što nastava završi. A tu su, dodaje, i vanjsko dvorište, kao i obveze koje imaju, a ne odnose se na čišćenje.

Kako škola nema kuhinju ni blagovaonicu, ravnateljica kaže da su spremačice zadužene za posluživanje užine od vanjskog dobavljača. U svakoj smjeni posluže oko 330 učenika, a jedna od njih treba biti i na ulazu škole.

"Radimo u dvije smjene, školi je potrebno da u obje smjene rade spremačice. Imamo 650 učenika, a užinu dobivamo od vanjskog dobavljača tako da su zadužene i za raspodjelu iste. Nadalje, potrebno je da netko bude i na ulazu škole (nemamo zaštitara niti osobu koja bi to mogla raditi) tako da su i time opterećene.

U popodnevnoj smjeni sada rade samo dvije spremačice i ostaje im nakon nastave (uglavnom nakon 19:00, rijetko su neke učionice slobodne od 17:40, odnosno 18:20) očistiti 21 učionicu, knjižnicu, zbornicu, 8 sanitarnih čvorova, sve hodnike i atrij.

Naravno, osim puke kvadrature koja je sad udvostručena za svaku od spremačica u popodnevnoj smjeni, tu su i računala koja treba prebrisati, klupe i slično. Držimo da bi nam bile potrebne još barem dvije osobe, ali bismo bili zadovoljni i s jednom koja nam zakonski pripada", zaključila je ravnateljica Zorana Bakula.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.