CIJENA plina snažno je danas porasla na europskim tržištima potaknuta strahom od nedostatne opskrbe zbog štrajka naftnih radnika u Norveškoj i najavljenog zatvaranja ruskog plinovoda Sjeverni tok 1 radi održavanja.
Cijena plina u terminskim ugovorima porasla je na nizozemskoj burzi na oko 175 eura po megavat satu, dosegnuvši najvišu razinu od ožujka. U usporedbi s ponedjeljkom, bila je nakon podneva viša oko osam posto.
Trgovci strahuju za opskrbu nakon što je ruski dobavljač plina Gazprom proteklih tjedana smanjio isporuke plinovodom Sjeverni tok 1 oko 60 posto zbog, kako tvrde, kašnjenja opreme koja je poslana njemačkom Siemensu na servis. Siemens je pumpe poslao u tvornicu u Kanadi koja ih je blokirala jer je Gazpromu uvela sankcije zbog invazije Rusije na Ukrajinu.
Rusija je najavila i zatvaranje plinovoda 11. srpnja radi održavanja koje obično traje desetak dana, ali u Europi strahuju da plin neće stizati ni nakon završetka radova.
Dodatni problem s opskrbom iskrsnuo je i u Norveškoj, gdje su naftni radnici stupili u štrajk tražeći veće plaće zbog visoke inflacije. Čini se za sada da isporuke u druge europske zemlje nisu smanjene, no ako proizvodnja bude obustavljena na dulje vrijeme, mogao bi se smanjiti i izvoz.
Norveška je prošle godine bila drugi najveći izvor prirodnog plina za Europu, iza Rusije, pokazuju podaci Eurostata. Štrajk je započeo u noći s ponedjeljka na utorak, a sindikati i predstavnici kompanija predviđaju pad proizvodnje plina u ovom tjednu za 13 posto.
Udruga naftnih kompanija procjenjuje da će se proizvodnja plina do srijede smanjiti za 292 tisuće barela ekvivalenta nafte, odnosno 13 posto, objavio je NOG u nedjelju. Norveška vlada poručila je da pažljivo prati spor radnika i naftnih kompanija. U izvanrednim okolnostima Oslo može intervenirati i zaustaviti štrajk, napominje Reuters.
Kompanije procjenjuju da bi norveški izvoz plina mogao biti prepolovljen bude li štrajk proširen, što bi dodatno pogoršalo tijesnu opskrbu u Europi. Proizvodnja nafte i plina bit će u utorak smanjena za 89 tisuća barela ekvivalenata nafte dnevno (boepd), uključujući 27.500 boepd plina, objavila je norveška naftna i plinska kompanija Equinor.
U srijedu će štrajk biti proširen, što će značiti još izrazitije smanjenje proizvodnje plina, za ukupno 292.000 boepd, i gašenje 13 posto proizvodnje, poručili su iz Equinora i udruge poslodavaca Norveška nafta i plin (NOG). Do subote izvoz plina smanjio bi se za nešto više od milijun barela ekvivalenta nafte dnevno, što odgovara 56 posto dnevnog izvoza, dodaju.
Norveška vlada odbila je u utorak komentirati štrajk.
Alex Froley, analitičar u tvrtki Independent Commodity Intelligence Services, rekao je za CNN Business da je još jedan problem s kojim će se Europa suočiti zatvaranje velike tvornice za ukapljeni prirodni plin (LNG) u Sjedinjenim Državama.
Požar u postrojenju Freeport LNG u Teksasu prošlog mjeseca privremeno je zaustavio proizvodnju. Inače, postrojenje proizvodi oko jedne petine američkog LNG izvoza, prema analitičkoj tvrtki Vortexa. Posljednjih mjeseci Europa se sve više oslanja na uvoz LNG-a kako bi nadoknadila smanjenje opskrbe ruskim prirodnim plinom.
"Tvornica Freeport LNG bila je veliki izvor opskrbe za Europu ove godine i ne očekuje se povratak najranije do listopada", dodao je.