PREMA prvim službenim rezultatima Centralne izborne komisije BiH objavljenim u 23 sata, članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine iduće četiri godine bit će Bakir Izetbegović, Nebojša Radmanović i Željko Komšić. Konačni odziv iznosi 56,28% za BiH, a do 23 sata obrađeno je 47% glasova.
Prvi službeni rezultati
Kandidati za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH
Bakir Izetbegović 71.803 glasova (33,49%)
Fahrudin Radončić 68.039 (31,73%)
Haris Silajdžić 57.325 (26,74%)
Kandidati za hrvatskog člana Predsjedništva BiH
Željko Komšić 152.242 (55,64%)
Borjana Krišto 62.659 (22,90%)
Martin Raguž 33.199 (12,13%)
Kandidati za srpskog člana Predsjedništva BiH
Nebojša Radmanović 153.893 (50,05%)
Mladen Ivanić 144.988 (47,15%)
Birali među 8000 kandidata
Točno u sedam sati ujutro otvorena su birališta u susjednoj Bosni i Hercegovini, na kojima je oko tri milijuna birača s pravom glasa na općim izborima među oko 8000 prijavljenih kandidata biralo novi politički vrh. Središnje izborno povjerenstvo je izvijestilo da je do 15 sati na birališta izašlo 37,3 posto upisanih birača.
Građani s pravom glasa birali su članove novog saziva Predsjedništva BiH, Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske te članove Narodne skupštine RS i skupštine županija u Federaciji BiH. Prema prvom priopćenju Federalne uprave policije, do sada nisu zabilježeni nikakvi incidenti, neredi niti kršenja izbornih pravila.
Ove će opće izbore obilježiti žestoka višemjesečna kampanja, no to i ne treba čuditi jer su upravo današnji izbori ključni za budućnost još uvijek nacionalno i politički duboko razjedinjene i podijeljene zemlje.
Hoće li nova vlast doista pokrenuti dugoočekivane ustavne promjene?
Novoizabrana bi vlast, kako se očekuje, nakon višegodišnje blokade uzrokovane političkim neslaganjima i sukobima, napokon trebala pokrenuti dugoočekivane ustavne promjene koje bi trebale promijeniti dosadašnje uređenje države, jer dosadašnji ustroj, kako upozoravaju i tamošnji analitičari, ali i predstavnici međunadornih organizacija i EU-a, ne odgovara nikome i samo dodatno potiče nove frustracije i kod građana i kod političara.
Važnost izbora u BiH već se mjesecima naglašava i u Hrvatskoj, pa je tako dan uoči izbora i hrvatski predsjednik Ivo Josipović pozvao sve građane susjedne zemlje, a posebno Hrvate kao pripadnike jednog od tri konstitutivna naroda, da izađu na birališta i time odrede svoju budućnost u narednim godinama.
"Stabilnost, samoodrživost i europska budućnost Bosne i Hercegovine od vitalnog je interesa za Republiku Hrvatsku. Dobri odnosi sa svim susjedima temelj su hrvatske vanjske politike, regionalne suradnje i zajedničke budućnosti u Europskoj uniji. Sudjelovanje na izborima nije samo pravo nego i odgovornost svakog građanina. Stoga pozivam Hrvate s pravom glasa u BiH da izađu na predstojeće izbore u susjednoj, prijateljskoj zemlji i svojim glasom doprinesu daljnjem demokratskom razvoju i ravnopravnosti svih građana i naroda Bosne i Hercegovine" stoji u poruci državljanima BiH koja je upućena iz Josipovićevog ureda.
I inozemni promatrači dobro vide snažnu etničku podijeljenost u BiH
Vidljivu etničku i političku podijeljenost ističu i brojni inozemni promatrači i strani mediji koji svakodnevno prate život u BiH, i upozoravaju da je predizborna retorika, koja se čula proteklih mjeseci, samo potvrdila da je većina političkih stranaka i njezinih predstavnika i dalje ostala pri oštrim riječima i izjavama koje dijele, umjesto da povezuju.
Kampanju i dalje karakteriziraju oštra retorika i suprotni, nepomirljivi zahtjevi koji stižu iz usta predstavnika tri konstitutivna naroda. Srbi i dalje pozivaju na odcjepljenje, Hrvati traže vlastitu autonomnu regiju, Bošnjaci zahtijevaju snažniju centralnu vlast, a njihove nepomirljive razlike već godinama drže zemlju u političkoj blokadi, priječeći joj brže korake prema toliko željenim eurointegracijama.