Foto: Index, Hina
ODLUKOM Arbitražnog suda u Haagu Slovenija je dobila tri četvrtine spornog Piranskog zaljeva. No ovo nije ni blizu kraj sukobu koji traje već desetljećima.
Naime, iako je hrvatska premijerka Jadranka Kosor 2009. godine potpisala sporazum koji je prihvatila HDZ-ova saborska većina, nakon skandala 2015. godine vlada Zorana Milanovića, pozivajući se na međunarodne sporazume, napustila je proces koji je, smatrala je SDP-ova vlada, nepovratno narušen nakon što su slovenski predstavnici snimljeni kako dogovaraju lobiranje kod sudaca.
>> VIDEO Slovenija dobila tri četvrtine Piranskog zaljeva i slobodan prolaz do otvorenog mora
>> Što za Hrvatsku znači presuda o Piranskom zaljevu?
>> IZ MINUTE U MINUTU Joras podivljao, Plenković odgovorio Merkel, Cerar likuje, Erjavec prijeti
>> ŠAMAR IZ BERLINA Merkel: Hrvati, morate poštovati odluku arbitražnog suda
Ipak, prošlog ljeta sud je odlučio da se proces nastavlja, a odluka je donesena danas. U dvorani nije bilo službenih predstavnika hrvatske vlasti jer je HDZ-ova vlada nastavila politiku SDP-ove.
Plenković je danas rekao da Hrvatska neće poštovati ovu odluku suda, no svejedno smo analizirali što ova situacija znači.
Na prvoj slici vidi se ranije stanje, situacija kakva je bila prije donošenja odluke. Isprekidana linija koja prolazi sredinom zaljeva predstavlja granicu (Vladimir Ibler, "Međunarodno pravo mora i Hrvatska", 2001.)
Na drugoj slici vidi se stanje kakvo bi trebalo biti po odluci Arbitražnog suda. Tamnozeleno, ali i crveno područje sada predstavlja slovenske teritorijalne vode. Crna crta je granica, a uski svijetloplavi pojas u Piranskom zaljevu pripada Hrvatskoj. Vidi se i koridor (junction) koji je danas određen preko hrvatskog mora i koji Slovencima daje izlaz na otvoreno more.
Na trećoj slici crvenom je bojom obojan cijeli teritorij koji sada pripada Sloveniji.
Sloveniji tri četvrtine Savudrijske vale i spojnica s otvorenim morem
>> ZAKAZAN SASTANAK Plenković i Cerar sastaju se 12. srpnja
Slovenski premijer Miro Cerar i hrvatski premijer Andrej Plenković dogovorili su se da neće poduzimati jednostrane poteze te da će razgovore nastaviti 12. srpnja u Ljubljani, uoči sastanka Berlinskog procesa u Trstu 12. i 13. srpnja. Riječ je o inicijativi pokrenutoj 2014. kojom se promiče regionalna suradnja, rješavanje otvorenih pitanja i daljnja stabilizacija europskog jugoistoka.
Na susretu će nazočiti šefovi država ili vlada Njemačke, Francuske, Hrvatske, Italije, Slovenije, Austrije i Ujedinjenog Kraljevstva te Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Srbije.
Plenković: Odluka nas se ne tiče
"Današnja arbitražna odluka nas ni na koji način ne obvezuje niti je se namjeravamo pridržavati. Hrvatska je svoju odluku donijela prije točno 23 mjeseca, u Saboru, konsenzualno, iz jasnih razloga", komentirao je odluku suda Plenković.
"Došlo je do kontaminiranja cijelog arbitražnog procesa. Hrvatska je izašla iz procesa. Slovenska agentica i sudac su podnijeli ostavke i to je bio jasan razlog da arbitraža ne ide dalje", dodao je Plenković.
Cerar likuje
Medijima se obratio i slovenski premijer Miro Cerar koji je rekao da je presuda suda obvezujuća i kako će je Slovenija poštovati.
>> Cerar likuje: "Slovenija je dobila prolaz preko hrvatskog mora, tu sad imamo jednaka prava"
"Neki ministri iz mog kabineta i vlade su bili tamo. Arbitražni sud čine najugledniji međunarodni pravni stručnjaci, ova presuda je konačna i obvezujuća. Došao je povijesni trenutak, ovu odluku treba poštovati i mi ćemo je jedinstveno prihvatiti. I to unatoč tome što sva naša očekivanja nisu u cijelosti ostvarena. Neriješeno pitanje granice je dugo opterećivalo odnose dviju država. Slovenija i Hrvatska su ovo pokušale riješiti dvostrano, ali to je bilo neuspješno. Zato su se dogovorili da će im pomoći treća strana, arbitražni sud. Sporazum je, podsjećam, potpisan 2009., a potvrdio je Državni zbor, a dobio je potvrdu i na referendumu", rekao je Cerar.