Foto: Hina, FAH
CIJELIH 555 dana trajao je prosvjed bivših hrvatskih branitelja u Savskoj 66 u Zagrebu. Najduži prosvjed u hrvatskoj povijesti počeo je 20. listopada 2014. podizanjem šatora ispred Ministarstva branitelja. Tražili su smjenu SDP-ovog ministra Predraga Matića Freda i donošenje novog zakona o braniteljima. Kako su obećali na početku, tako su i napravili. Ispred zgrade Ministarstva u Savskoj 66 nisu otišli dok nije otišao i omraženi ministar. Uz Matića, bivši branitelji su tražili i odlazak njegove zamjenice Vesne Nađ i pomoćnika Bojana Glavaševića. Prosvjed je okončan 26. travnja 2016.
Danas je Ministarstvo branitelja, kojemu je na čelu još uvijek Tomo Medved, objavilo nacrt prijedloga novog Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Upravo je ovaj zakon bio jedan od okidača za postavljanje šatora u Savsku.
Nacrtom prijedloga novog zakona o pravima branitelja predloženo je objedinjavanje braniteljskih i stradalničkih prava u jedinstvenom zakonu, otvaranje rokova za priznavanje statusa branitelja i HRVI, uvođenje naknada za nezaposlene branitelje, vraćanje prava na besplatne udžbenike, sistematski pregledi za branitelje i donošenje Nacionalne strategije za zaštitu i očuvanje zdravlja branitelja i stradalnika iz Domovinskog rata. Tu je i ubrzano stambeno zbrinjavanje, usklađivanje načina ostvarivanja prava na mirovinu te zaštitu stečenih prava pripadnika HVO-a. Nakon predstavljanja, nacrt zakona ide u javnu raspravu, a Ministarstvo očekuje da će se prijedlog naći na dnevnom redu Sabora prije ljetne stanke.
Fred Matić smatra da su ovakvim nacrtom zakona izigrani bivši branitelji, a da se išlo na ruku isključivo pripadnicima HVO-a.
Ništa se nije napravilo osim katastrofe za bivše branitelje, priznavanje novih mogućnosti stjecanja statusa branitelja, uz to ide zatvaranje registra za javnost, HDZ kreće u akciju kome će uručiti bombonijeru za milijuntog branitelja, otvaranje novih statusa PTSP-a. Dakle, ozbiljno je narušen status bivših hrvatskih branitelja nakon prosvjeda", smatra Matić.
Premijer o javnom zdravstvu
Nakon Brexita, Europska unija treba preseliti agencije kojima je sjedište bilo u Londonu. Jedna od agencija kojima slijedi preseljenje je i Europska agencija za lijekove. Svi je žele. Tako i Hrvatska. Premijer Plenković ističe kako u Hrvatskoj postoji snažna tradicija javnog zdravstva. To je jedan od najjačih argumenata koje Hrvatske može ponuditi u kandidaturi.
"Naš je adut snažna tradicija javnog zdravstva i činjenica da smo nova država članica koja nema sjedište niti jedne agencije. To su dva glavna aduta", rekao je Plenković.
Dok država izdvaja nove puste milijune za zbrinjavanje novih branitelja i razmišlja o udomljavanju europskih agencija na 27.000 kvadratnih metara poslovnih prostora, u dječjoj bolnici u Klaićevoj leži sedmero djece čije zdravlje i životi ovise o tome hoće li država sa snažnom tradicijom javnog zdravstva izdvojiti desetak milijuna kuna za nastavak njihovog liječenja.
Lijek koji je djeci u Klaićevoj potreban odobrila je ista ona agencija za lijekove koju premijer tako silno želi dovesti u Hrvatsku. Lijek koji im je potreban jedini je odobreni lijek za provođenje imunoterapije kod djece oboljele od neuroblastoma u Europi. Za liječenje sedmero djece u Klaićevoj lijekom Dinutuximab beta Apeiron potrebno je oko deset i pol milijuna kuna. Iznos gotovo cijelog godišnjeg proračuna za lijekove Klaićeve bolnice.
Premijer Plenković rekao je, kada su ga pitali o tom slučaju, da svi imaju puno suosjećanja za najmlađe, ali da prije svega očekuje da se poštuju pravila. Dok povjerenstvo koje je oformljeno da razmišlja o pravilima koja će primijeniti na liječenje djece u Klaićevoj ne kaže svoje, lijek bolesnoj djeci neće biti dostupan. Neka čekaju.
Srećom, većina se ovih koji galame u javnosti, kažu sami, nije borila za novac i privilegije. Da jesu, koliko bi nas onda samo to koštalo...