Prema novoj rezoluciji u cijeloj EU sada je obavezno čipiranje mačaka

Foto: PIXSELL/Nikola Cutuk

Europski parlament prošloga mjeseca donio je rezoluciju kojom je izglasao snažan paket zakonskih prijedloga kao budući pravni okvir za unapređenje zaštite kućnih ljubimaca te suzbijanje njihova napuštanja i ilegalne trgovine u Europskoj uniji.

Rezolucija poziva na obvezno mikročipiranje i registraciju svih pasa i mačaka uključujući one koje ulaze u EU. Podržava zabranu prodaje pasa i mačaka u trgovinama za kućne ljubimce te u uzgoju zabranu križanja u srodstvu i uzgoja životinja s ekstremnim, za njih štetnim tjelesnim osobinama, dok uzgajivači podliježu obveznoj registraciji.

Pozitivna lista

Nadalje, u rezoluciji se predlaže uvođenje tzv. Pozitivne liste na razini EU-a kojom bi se propisalo koje se životinjske vrste mogu držati kao kućni ljubimci, štiteći pritom dobrobit životinja i javnu sigurnost ograničavanjem vlasništva nad vrstama koje nisu prikladne za život u kućanstvu.

Nakon donošenja rezolucije, Europski parlament treba započeti pregovore s Europskom komisijom i Vijećem Europske unije kako bi do kraja godine usvojili obvezujuće zakonodavstvo za sve države članice.

Hrvatska već ima dio zakonskih odredbi o zaštiti kućnih ljubimaca

Osim Federacije veterinara Europe (FVE) i Federacije europskih veterinarskih udruženja kućnih ljubimaca (FECAVA), koji su uspješno zagovarali navedene mjere, povećanje zaštite kućnih ljubimaca pozdravljaju i udruge za zaštitu životinja.

"S obzirom na to da se godinama zalažemo za poboljšanje zaštite životinja, možemo biti zadovoljni što većina prijedloga rezolucije otprije postoji u hrvatskom zakonodavstvu.

Mikročipiranje pasa u Hrvatskoj obvezno je već dugi niz godina, što se registrira u Upisniku kućnih ljubimaca, a svi psi moraju biti označeni mikročipom prije premještanja u svrhu promjene vlasništva. Pri oglašavanju pasa za prodaju ili udomljavanje, obvezno je navesti broj mikročipa psa i mikročipa majke psa. U našoj državi već je zabranjena i prodaja pasa, mačaka i pitomih vretica u trgovinama za kućne ljubimce, iako smatramo da u trgovinama treba potpuno zabraniti prodaju svih životinja.

Prilikom donošenja Zakona o zaštiti životinja, prihvaćen je i prijedlog naše udruge da se svi uzgoji kućnih ljubimaca namijenjenih prodaji moraju registrirati pri nadležnom tijelu, neovisno o broju rasplodnih ženki", navodi Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u udruzi Prijatelji životinja.

Pozitivna lista i mikročipiranje mačaka - ključni prijedlozi za budućnost

Ističe da se Prijatelji životinja godinama zalažu i za ostale mjere koje bi uskoro trebale postati dio zakonodavstva EU-a.

"Još prije 10 godina tražili smo propisivanje tzv. Pozitivne liste vrsta koje se smiju držati kao kućni ljubimci i naš prijedlog ušao je u radnu verziju prijedloga Zakona o zaštiti životinja, no kasnije je izbačen. Pridružili smo se zahtjevima veterinara da se zakonskim izmjenama zabrani uzgoj nezdravih pasmina, koje zbog svojih tjelesnih karakteristika pate cijeli život.

Prilikom donošenja Zakona o zdravlju životinja, Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva uputili smo prijedlog da se propiše obveza označavanja mačaka mikročipom. Ministarstvo je odbilo prijedlog s obrazloženjem da označavanje mačaka nije unutar opsega uredbi EU-a. No sada će biti!"

Iz Udruge pojašnjavaju da znaju prepoznati ključne probleme u zaštiti životinja i argumentirano se zalažu za implementaciju konkretnih prijedloga rješenja u hrvatsko zakonodavstvo. Kako kažu, Hrvatska treba učiti na primjerima drugih država EU-a i prednjačiti u naprednim zakonskim odredbama koje će djelovati preventivno i štititi proračune lokalnih zajednica:

„Zaista je šteta što je nadležno Ministarstvo propustilo prije osam godina propisati Pozitivnu listu jer strane životinjske vrste kao kućni ljubimci mogu predstavljati opasnost za zdravlje drugih životinja, ljudi i okoliš te mogu prenositi zarazne bolesti, što posljedično može dovesti do velikih ekonomskih šteta. Osim toga, ne trebamo čekati 10 godina da bismo propisali obvezu mikročipiranja mačaka koje ljudi, neoznačene, svakodnevno napuštaju bez pravnih posljedica."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.