Izložba "U ime svih naroda - KCL Jasenovac na javnom pretresu" otvorena je danas navečer u Srpskom kulturnom centru (SKC P21) u Zagrebu.
Riječ je o multimedijalnoj prezentaciji sudskog procesa, koji je počeo 12. srpnja 1948. protiv 55 pripadnika ustaškog i četničkog pokreta, s naglaskom na šestoricu optuženih, pretežno za zločine počinjene u ustaškom logoru Jasenovac, i to Ljubi Milošu, Anti Vrbanu, Nikoli Peharu, Adamu Miličeviću, Jakovu Martinoviću i Mati Vasilju, uhićenima pri pokušaju povratka u Jugoslaviju u razdoblju od srpnja 1947. do srpnja 1948.
Kako su izvijestili iz Srpskog narodnog vijeća, galerijski prostor pretvoren je u zagrebačku sudnicu iz 1948., a na izložbenim lokalitetima posjetitelji se susreću s medijskim izvještajima, fotografijama sa suđenja, dijelovima filma "Pred narodnim sudom", iskazima preživjelih svjedoka, potom s optužbom i presudom, te nizom svjedočenja samih optuženika u svoju obranu.
Ilustratorice, Ivona Cvitković, i Eni Jurov, grafičke dizajnerice, kao i arhitektica Mirna Udovčić, pridonijele su potresnoj likovnosti i oblikovanju memorije u prostoru.
Izložbu "U ime svih naroda" konceptualno su osmislili i istraživački pripremili unutar Odjela za kulturu Srpskog narodnog vijeća (SNV) Danijela Kvesić Stojanac, Nikola Ostojčić, Nikola Puharić i Aneta Vladimirov.
U programu otvorenja sudjelovao je i Mile Vukmirović, danas 91-godišnjak, koji i dalje nosi bolna sjećanja iz djetinjstva provedenog u ustaškom logoru Jasenovac. Kao dječak svjedočio je ubojstvima i nezamislivoj brutalnosti, a u logoru je izgubio više od 18 članova najbliže obitelji.
"Najsnažniji poriv za otvorenjem ove izložbe je bila borba protiv revizionizma", rekao je te naglasio da se izložbom željelo još jednom utvrditi kvalifikaciju zločina koji je počinjen u NDH, kao i u Jasenovcu.
Nikola Puharić, ispred autorskog tima izložbe, rekao je da je druga poruka izložbe borba protiv sveprisutne revizije presuda, ne samo u Hrvatskoj, već i u Srbiji.
"Radi se o presudama iz razdoblja Jugoslavije koje suvremeni sudovi najčešće osporavaju, radeći jednu vrstu revizije. Tu dolazimo do procesa da imamo ljude koji su počinili zločine, koji su osuđeni za njih, ali koji se zbog te revizije danas smatraju ili žrtvama, ili herojima. Ovom izložbom želimo pokazati da je utvrđen ogromni korpus činjenica, s velikim brojem dokumenata, svjedočenja koji nam mogu poslužiti da utvrdimo da zločinci nisu nevini, i da je iza njih veliki broj počinjenih zločina", naglasio je.
Stihove Antuna Barca, "Molitva Bogu" čitao je Andrija Nazlić, mladi splitski glumac.
[U ime svih naroda – KCL Jasenovac na javnom pretresu] „Snažan poriv koji nas je motivirao kod pripreme i otvorenja ove...
Posted by Srpsko narodno vijeće on Thursday, July 3, 2025