Sociolog i profesor na Odsjeku za filozofiju Sveučilišta u Zadru Krešimir Krolo gostovao je na N1 i razgovarao o odgovornosti organizatora prilikom organiziranja velikih događaja i teretu koji koncerti takvog obujma stavljaju na funkcioniranje grada i njegovih stanovnika.
Govoreći o koncertu, spomenuo je građane koji na hipodrom ne idu. "Treba imati razumijevanja prema građanima kojima ta manifestacija nije zanimljiva, kako će sve funkcionirati taj dan. Ne nužno da im smeta taj događaj iz neke vrijednosne razine, nego imaju brige oko toga što ako dođe do hitnih slučajeva, ako trebaju obaviti stvari... To je razumljiva reakcija", govori Krolo.
Napominje da događaji ovakvog obujma vrlo aktivno ulaze u rutinu na koju je zajednica naučena. Thompsonov menadžer je pozvao da u Zagreb dođu danas, odnosno dva dana prije koncerta. Iz vrtića stižu molbe roditeljima da, ako ne trebaju, ne šalju djecu u petak ako za to nema potrebe.
"Namjera menadžera bila je u dobroj namjeri, ali dodatno otvarate dan ekstra pritiska. Pozvati pola milijuna ljudi više u grad je pomalo... hrabro", smatra sociolog. Sigurnost je apsolutni prioritet, dodaje.
Postoji li društvena tendencija da se nešto dokaže masovnošću događaja, poput ovog koncerta? "Postoje društva rizika i društva koja znaju upravljati rizicima. Društva koja su refleksivna, koja razumiju što bi taj rizik mogao pretpostavljati, što bi on mogao značiti za jednu jedinku društva, rade sve da se taj rizik reducira.
Međutim, ako se nalazite u društvu kojem je važno identitetsko isticanje, gdje onda društvena organizacija, funkcioniranje institucija radi u pozadini kao tihi snažni mehanizam, ako to ignorirate, to može proizvesti probleme", pojašnjava.
"Imamo potrebu isticati da smo najbolji u nekim stvarima, koje kad ih dugoročno gledate, nemaju jasan benefit za razvoj društva", podcrtava. "Imamo društva koja će takvu potrebu, ako postoji, razbiti na više dana ili će naglašavati druge stvari, ugodnije životne parametre koji su bitni, kako se ne bi sve svelo na jedan spektakl", govori Krolo.
Kako možemo postati refleksivno društvo koje naglasak stavlja na dugoročne benefite umjesto instantnog emotivnog naboja? "Morate graditi i održavati institucije koje su važne za moderna društva. Koje su bitne za promišljanje pojedinca i zajednica, ali i interes javnog.
Tu mislim na institucije obrazovanja, kulture, vezane uz temeljne stvari, a koje pomažu u promišljanju o društvu. Treba graditi tu svijest i to promišljanje", rekao je i dodao da se treba imati hrabrosti javnosti reći da neke stvari mogu biti problematične ako se na njima inzistira. Napominje da se jednodnevni koncert pretvorio u trodnevni događaj koji sa sobom nosi mnoge logističke prepreke.