Foto: Index/FaH
VEDRAN ĐULABIĆ, izvanredni profesor na Katedri za upravnu znanost zagrebačkog Pravnog fakulteta, prokomentirao je za Index najavu predsjednice Kolinde Grabar Kitarović kako neće oduzeti odličja generalima koji su pravomoćno osuđeni za ratni zločin. Predsjednica tvrdi da se praksa oduzimanja odličja dosad nije primjenjivala osim u slučaju odluka domaćeg zakonodavstva.
>> Kolinda: Neću oduzeti odličja Praljku i ostalima
"Treba napraviti razliku između činova u Oružanim snagama i državnih odlikovanja i priznanja. Što se tiče činova, oduzimanje činova događa se kolokvijalno rečeno automatizmom, odnosno stručno rečeno po sili zakona. To znači da osoba gubi čin u Oružanim snagama RH ako je pravomoćnom presudom osuđena na bezuvjetnu kaznu zatvora od najmanje pet godina za kazneno djelo protiv čovječnosti i ljudskog dostojanstva, osobne slobode, itd. Odluka koja se donosi u tom slučaju je tzv. deklaratorni upravni akt u kojem se samo utvrđuje nastupanje određenih činjenica. U ovom slučaju, to je pravomoćnost presude", pojašnjava Đulabić. S druge strane, oduzimanje državnih odlikovanja uređeno je drugim propisima.
Propisi o oduzimanju odličja prilično su jasni
"Oduzimanje državnih odlikovanja uređeno je drugim propisima i po tim propisima predsjednik RH će na prijedlog Državnog povjereništva za državna odlikovanja i priznanja ili po svojoj vlastitoj odluci (u tim mu slučaju nije potreban prijedloga povjereništva) oduzeti odlikovanje ili priznanje ako nositelj odlikovanja ili priznanja postupa protivno pravnom poretku ili moralnim zasadama u Hrvatskoj. Znači li postojanje pravomoćne presude protiv nekog nositelja odlikovanja ili priznanja to da je dotični postupao protivno pravnom poretku ili moralnim zasadama u Hrvatskoj, molim vaše čitatelje da zaključe sami", kaže Đulabić za Index. Isto tako, Đulabić naglašava da ne postoji razlika između domaćih, stranih ili međunarodnih sudova.
"Propisi koji uređuju spomenuta pitanja nigdje ne navode razloge zbog kojih je netko dobio priznanje, niti razlikuju presude domaćih, stranih ili međunarodnih sudova. Govori se samo o pravomoćnoj presudi kojom je osoba bezuvjetno osuđena na kaznu zakona za određena kaznena djela u trajanju od pet odnosno tri godine", objašnjava Đulabić.
"Nezakonita praksa ne smije biti izgovor za neka nova protupropisna djelovanja"
Od Ministarstva pravosuđa uzeti podatke o osobama koje su osuđene za zatvorsku kaznu
No na kraju postavlja se pitanje koja je zapravo sada procedura za eventualno oduzimanje odličja. Odnosno, ako predsjednica to ne želi, može li neko drugo tijelo preuzeti inicijativu za oduzimanje odličja.
U slučaju zahtjeva predsjednik mora djelovati po njemu
To su sabor, vlada, ministarstva i druga tijela državne vlasti, diplomatska, konzularna i druga predstavništva Hrvatske u inozemstvu, političke stranke, vjerske zajednice, udruge građana i druge pravne osobe. Zanimalo nas je što ako se netko od njih i odluči na pokretanje procedure?
"Kad bi netko od njih predložio oduzimanje nekog priznanja ili odlikovanja, tada ne bi trebalo čekati popis iz Ministarstva pravosuđa, već bi predsjednik morao djelovati na temelju tog prijedloga", smatra Đulabić. Na kraju ovaj pravni stručnjak smatra kako smo ipak trebali biti država u kojoj se zakoni provode.
"Želim vjerovati da živimo u državi u kojoj najviša državna tijela moraju provoditi zakone", kaže na kraju Đulabić.
Podsjetimo kako je za sada jedini argument predsjednice da odličja ipak ne oduzme - sudjelovanje u Domovinskom ratu.
"Ti su ljudi dobili odličja za obranu od velikosrpske agresije i ja im ta odličja neću oduzimati", rekla je predsjednica.