Procjenjuje se da će broj stanovnika na Zemlji u idućih 70 godina porasti sa šest na devet milijardi, piše časopis Nature.
"Svi napori za zaštitu prirode bit će uzaludni budemo li zanemarivali porast stanovništva", rekao je autor studije, antropolog Jeffrey McKee sa Sveučilišta Ohio u Columbusu.
"Čak i da svi postanemo vegetarijanci, jednako ćemo utjecati na bioraznolikost", dodao je.
Ipak, ostali znanstvenici misle da je veza između sve većeg broja stanovnika i bioraznolikosti pregruba. Ekolog Jianguo Liu sa Sveučilišta u Michiganu misli je da studija tek prvi korak u istraživanju utjecaja broja stanovnika na bioraznolikost te da suviše pojednostavljuje tako složen odnos.
On upozorava da nisu sve vrste jednako ugrožene. Koliko se daleko prostire grmlje ili dokuda dolijeću insekti može u velikoj mjeri utjecati na njihovu osjetljivost zbog gubitka staništa, a porast stanovništva može samo povećati tu štetu.
No, unatoč ograničenjima, najnovija studija ističe da se stanovništvo svakako mora uzeti u obzir pri planiranju zaštite prirode, kaže ekolog Richard Cincotta iz Washingtona.
Istaknuo je da je ta tema bila potpuno izvan interesa prošlogodišnjeg UN-ova Svjetskog summita o održivom razvoju u Johannesburgu.
"Kada broj stanovnika raste, Zemlja se tome mora prilagoditi - i to je ključ svega", zaključio je Cincotta.
(Hina) bcav dgk