Na početku tjedna raspoloženje na tržištu obilježile su naznake pomaka u pregovorima Washingtona i Teherana o iranskom nuklearnom programu.
U subotu su Iran i SAD dogovorili da će početi raditi na okviru mogućeg sporazuma, rekao je iranski ministar vanjskih poslova Abbas Aragchi nakon sastanka. Neimenovani američki dužnosnik rekao je da razgovori "jako dobro napreduju".
Iranski vrhovni vođa Ali Khamenei ponovno je pak naglasio suzdržanost: "Ne možemo pouzdano reći da smo optimistični, jako smo oprezni. No, nema razloga ni za pretjerani pesimizam", izjavio je iranski čelnik.
Poruke pregovarača stišale su bojazni da bi Washington mogao uvesti nove sankcije na iransku naftu i praktično blokirati izvoz.
"Čini se da su američko-iranski pregovori relativno pozitivni pa počinjemo razmišljati da je rješenje možda moguće", rekao je Harry Tchilinguirian iz Onyx Capital Groupa.
"To bi na kraći rok značilo da iranska nafta neće biti uklonjena s tržišta", dodao je Tchilinguirian.
U utorak potporu cijenama nafte pružile su naznake poboljšanog raspoloženja na tržištima dionica. Burzovni indeksi porasli su u terminskim ugovorima u SAD-u, signaliziravši da su se stišale bojazni koje je raspirio američki predsjednik Donald Trump kritikama na račun šefa središnje banke Jeromea Powella.
Američko gospodarstvo moglo bi usporiti ako Fed odmah ne snizi kamatne stope, rekao je Trump.
Cijene nafte u Londonu pratile su više-manje cijene dionica, rekao je Bjarne Schieldrop iz SEB-a.
Pad cijena nafte u ponedjeljak bio je malo pretjeran, drži Giovanni Staunovo iz UBS-a, istaknuvši da je potražnja i dalje "solidna".
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u ponedjeljak barel košarice nafte njezinih članica stajao 69,65 dolara, otprilike kao i na kraju prošlog radnog tjedna.