SAŠA BILIĆ, bogati HDZ-ovac i šef državne tvrtke APIS IT, posudio je prošle godine 400 tisuća eura koje je od početka ove godine, po ugovoru, trebao vraćati sa zakonskim zateznim kamatama, doznaju Index istrage. Ta posudba upisana je u zemljišne knjige, i to kao teret na nekretninama šefa APIS-a, ali nije prijavljena u imovinsku karticu iako je morala biti.
Novac je posudio od brata, digitalnog dizajnera koji radi u jednoj marketinškoj agenciji, a posudba je dogovorena kroz "Ugovor o ulaganju, investicijskom projektu i poslovnoj suradnji", odnosno ortačkim ugovorom.
Po tom ugovoru Saša Bilić daje nekretnine, a njegov brat novac za projekt izgradnje nekretnina na Pagu i svoje znanje te je voditelj projekta izgradnje. Saša Bilić odgovorio je preko odvjetnika na upit Indexa vezan za činjenicu da nije prijavio posudbu 400 tisuća eura.
"Ne postoji obveza evidentirati bilo kakvu financijsku obvezu u imovinskoj kartici budući da se radi o ugovornom odnosu koji predviđa ulaganja i obveze koje nastaju tek u kasnijim fazama projekta kada se ispune određeni uvjeti", stoji u odgovoru koji smo dobili iz odvjetničkog ureda Petra Cara. To ne može biti točno.
Naime, posudba je evidentirana kroz zemljišne knjige te stoji kao teret na dvije Bilićeve nekretnine na Pagu i u Tribunju te je tako morala biti upisana u imovinsku karticu. Isto tako, Bilić nam nije znao objasniti odakle mu novac za kupnju dvije nekretnine u posljednje dvije godine, s obzirom na to da nema kredita, a štednja mu se nije mijenjala. Posuđenim novcem nije kupovao.
No, krenimo redom.
Bilić kao predsjednik Uprave APIS-a ima plaću od 4805 eura, na tu plaću ima dodatna 1673 eura mjesečno koja zarađuje od svoje imovine te još godišnje dobije 4621 euro od edukacijske djelatnosti. Ovaj HDZ-ovac posjeduje četiri stana u Zagrebu te je suvlasnik u četvrtom. Ima i poslovni prostor u Zagrebu od 50 kvadrata, vikendicu u Lijevom Sredičkom te niz građevinskih zemljišta, kao i garaže u Zagrebu.
Saša Bilić došao je u APIS IT iz T-Coma, odnosno HT-a, gdje je bio zaposlen od 2005. godine. U njegovoj biografiji ključna je 2016. godina. Naime, te se godine upisao u HDZ, dobio je menadžersku poziciju u HT-u te ušao u izborni tim Drage Prgometa u utrci za zagrebačkog gradonačelnika.
U slučaju pobjede Bilić je trebao biti zadužen za digitalizaciju u Gradu Zagrebu. To se nije dogodilo, no jest APIS jer ga je vlada sljedeće, 2017. godine imenovala na mjesto predsjednika Uprave. Bilićeva prva plaća bila je 18.924 kune, što bi odgovaralo iznosu malo većem od 2500 eura. Kako smo napisali u uvodu, ona danas iznosi malo više od 4800 eura.
Na početku mandata 2017. godine prijavio je četiri stana, poslovni prostor i vikendicu, koje ima i danas. Prošle godine Bilić se našao u središtu interesa javnosti nakon što je otkriveno sumnjivo zapošljavanje 50 osoba u APIS-u, među kojima su bili i HDZ-ovci bez iskustva.
Naglasimo da su više puta u javnost izlazile sumnje na to da je unutar APIS IT-a moguće manipulirati izbornim rezultatima jer su zaduženi za digitalnu obradu izbornih podataka. Prvi put je te sumnje proširio Tomislav Karamarko još 2016. godine, a prošle godine svoju sumnju izrazila je i Karolina Vidović Krišto, predsjednica stranke Odlučnost i pravednost.
Koliko je poznato, u oba slučaja nisu nađeni dokazi, a iz APIS-a su na te sumnje odgovarali da u svakom biračkom odboru sjede predstavnici stranaka koji mogu uzeti kopije zapisnika. Naglasimo i da je 2023. godine APIS IT promijenio vlasničku strukturu i Grad Zagreb više nema svoj udio. APIS je danas posve u vlasništvu vlade RH.
No, vratimo se na Bilića. On je svoju imovinsku karticu prošle godine podebljao stanom od 50 kvadrata u zagrebačkom naselju Klari, koji je dobio nasljedstvom, kako je naveo.
Prošle godine prijavio je i 1645 četvornih metara građevinskog zemljišta u Tribunju, koje je procijenio na 180.000 eura, te je ove godine prijavio 759 četvornih metara građevinskog zemljišta na Pagu, koje je procijenio na 143.000 eura. Ni za jednu od ovih transakcija nije podizao kredit.
U posljednje dvije godine iznos štednje nije se znatno mijenjao. Naime, u imovinskoj kartici koju je prijavio u siječnju 2023. godine imao je glavninu štednje od 351.393 eura, dok ona danas iznosi 355 tisuća eura.
Isto tako, nije nam poznato da je prodao neku od nekretnina u razdoblju kada je kupio dvije nekretnine na Pagu i u Tribunju ukupne vrijednosti 323 tisuće eura. Postavlja se pitanje odakle novac ako nije bilo kredita. Za kupovine parcele u Pagu u imovinskoj kartici stoji kako je kupljena iz primitaka ostvarenih od nesamostalnog rada te nasljedstvom.
Za kupovinu u Tribunju je navedeno da je kupnja iz štednje i primitaka ostvarenih od nesamostalnog rada. Na izravan upit o činjenici da mjesečni prihodi i redovne plaće nisu bili dovoljni za isplatu u gotovini za zemljišta u Tribunju i na Pagu, odvjetnički ured odgovorio nam je u ime šefa APIS-a da su ona "isplaćena putem bankovnih transakcija te nije bilo isplate u gotovini".
Vezano za potraživanje njegova brata od 400 tisuća eura koje je, kako smo napisali u uvodu, upisano u zemljišne knjige na posjedima na Pagu i u Tribunju, iz odvjetničkog ureda nam kažu da je riječ o "dinamičnom investicijskom procesu".
Taj proces, objašnjavaju iz ovog odvjetničkog ureda, podrazumijeva sukcesivno nastajanje obveza i međusobnih prava ugovornih strana te je založno pravo upisano kao instrument osiguranja budućih obveza koje su uvjetovane daljnjim razvojem projekta.
"Sukladno Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, u imovinskoj kartici prijavljuju se stvarne i postojeće financijske obveze, odnosno dugovanja, koja su već nastala i koja su dospjela za plaćanje. Budući da iz ovog ugovora nije proizašla konkretna obveza u tom trenutku, već je riječ o ugovornom okviru unutar kojeg će financijske obveze nastajati ovisno o daljnjoj realizaciji projekta, nije postojala zakonska obveza njezina evidentiranja", stoji u dijelu odgovora.
Također, kako objašnjavaju iz odvjetničkog ureda, ugovor Saše Bilića i njegova brata sklopljen je s ciljem zajedničkog razvoja projekta u kojem Saša Bilić ulaže nekretnine, dok njegov brat ulaže svoja financijska sredstva, osigurava financijska sredstva kroz komercijalne banke, znanje, licence za izradu dokumentacije u vidu adekvatnih dozvola te projektni menadžment.
"Projekt se nalazi u početnoj fazi i u trenutku sklapanja ugovora nije postojalo idejno rješenje, lokacijska dozvola pa posljedično niti građevinska dozvola te nekretnine nisu imale adekvatne priključke, stoga još uvijek nisu ispunjeni uvjeti za realizaciju investicije i nastanak konkretnih obveza", kažu iz odvjetničkog ureda.
Zaključuju da je cijeli postupak proveden u skladu sa zakonima i propisima te da ne postoji nikakva osnova za sumnju u zakonitost ovog poslovnog odnosa. U nastavku možete vidjeti ovaj odgovor u cijelosti.
*********
Istraživačko novinarstvo je najskuplje i financijski potpuno neisplativo novinarstvo. Ako vam je stalo do borbe za transparentnost, podržite Index Istrage donacijom. Sav novac prikupljen kroz Index Istrage bit će utrošen jedino i isključivo na najbolje istraživačke novinare i 100% neovisno i odvažno istraživačko novinarstvo.
Opširnije: https://www.istrage.hr/doniraj
Originalno objavljeno na Index Istrage