Mađarski premijer Viktor Orbán već najmanje dva desetljeća sustavno napada liberalni svjetonazor, pretvarajući zemlju u ono što sam naziva "neliberalnom demokracijom" i nacijom "kršćanske slobode".
U međuvremenu je stekao brojne poklonike diljem svijeta – među njima su potpredsjednik SAD-a JD Vance i gruzijski premijer Irakli Kobakhidze. Američki predsjednik Donald Trump nazvao je Orbána "pametnim" i "tvrdim".
"Jedan od najcjenjenijih ljudi, zovu ga jakim čovjekom", rekao je Trump u rujnu 2024.
Uoči idućih izbora u Mađarskoj, zakazanih za travanj 2026., LGBTQ zajednica ponovno se našla na meti vlasti. Orbánova stranka Fidesz odobrila je novi zakon kojim se pokušalo zabraniti održavanje Povorke ponosa. Ipak, unatoč zabrani, prošlog je mjeseca ulicama Budimpešte prošetalo između 100.000 i 200.000 ljudi – znatno više nego lani, kada ih je bilo oko 35.000.
Mnogi se sada pitaju – može li liberalni svjetonazor uzvratiti udarac?, piše BBC u svojoj analizi.
No to možda i nije pravo pitanje. Orbánova moć doista jest uzdrmana, ali ne onako – niti od onih – kako bi se očekivalo. Prava prijetnja ne dolazi s liberalne ljevice, nego s desnog centra.
Peter Magyar, 44-godišnjak koji je godinama bio blizak Fideszu, pojavio se kao iznenađujući izazivač u veljači 2024.
Potres koji mu je otvorio prostor nastao je zbog afere oko pomilovanja muškarca osuđenog za prikrivanje seksualnog zlostavljanja djece – što je dovelo do ostavke predsjednice Katalin Novak u prijenosu uživo. Povukla se i ministrica pravosuđa Judit Varga, bivša supruga Petera Magyara. Skandal je teško narušio Orbánovu tvrdnju da zastupa tradicionalne obiteljske vrijednosti.
Magyar je dao veliki intervju za opozicijski YouTube kanal Partizan, u kojem je prozvao Fidesz zbog nepotizma i korupcije.
Oporbeni aktivist Róbert Puzsér, koji predvodi građansku inicijativu Otpor građana, kaže da Magyar pažljivo balansira, jer ga dužnosnici Fidesza i dio medija pokušavaju prikazati kao liberala ili ljevičara. On, međutim, izbjegava udaljavanje od konzervativne baze na selu – dosadašnje utvrde Orbánove moći – i gradi vlastitu snažnu priču o Mađarskoj koja se urušava.
Većina nacionalnih anketa daje prednost oporbenoj stranci Tisza, koju vodi Magyar – od 9 do 18 postotnih bodova prednosti pred Fideszom. Jedina iznimka je vladin think-tank Viewpoint Institute, koji još uvijek pokazuje blagu prednost Fidesza.
Loše stanje u državnim bolnicama, školama i željezničkoj mreži postalo je glavna tema Magyara i njegove stranke. Orbánova metoda vladanja – nekoć hvaljena u inozemstvu – sve više gubi učinak kod kuće, i Mađarska je sada bliže nego ikad da svrgne čovjeka koji je vladao posljednjih 15 godina.
Orbán je na vlasti 19 od 35 godina otkako je 1990. srušen komunizam, što ga čini jednim od najiskusnijih vođa u Europskoj uniji. Početkom 90-ih Fidesz se odmaknuo od liberalnih korijena, a Orbán je u stranku usadio konzervativni, nacionalistički, desničarski identitet.
Godine 2015., u jeku migracijske krize, Orbán je izbjeglice opisivao kao "migrantski pokret sastavljen od ekonomskih migranata, izbjeglica i stranih boraca". Od početka totalne ruske invazije na Ukrajinu 2022. protivi se slanju vojne pomoći Kijevu i članstvu Ukrajine u EU-u.
Ključ Orbánove dugogodišnje moći bio je u tome da zna identificirati čega se njegovi birači boje – to mu je donijelo velike pobjede 2010., 2014., 2018. i 2022.
Istraživanje agencije Publicus provedeno krajem lipnja pokazalo je da 45 posto Mađara podržava Povorku ponosa, a 48 posto joj se protivi. Među biračima Fidesza, samo ih 8 posto odobrava Pride – što ga čini idealnim povodom za mobilizaciju konzervativne baze.
Nakon Povoroke, proratni korisnici dijelili su fotografije s događanja, uključujući slike golotinje i slučaj muškarca kojeg je policija uhitila zbog samozadovoljavanja u javnosti. Narodna pjevačica Marianna Majorosi, čija je pjesma izvedena tijekom drag showa na Prideu, oglasila se riječima: "Duboko me uzrujava što nemam pravo spriječiti da netko na ovaj način koristi moj glas." Orbán joj je na Facebooku izrazio podršku.
Godine 2022. vlada je istovremeno s parlamentarnim izborima organizirala referendum o "zaštiti djece", s pitanjima poput: "Podržavate li da djeca u javnim školama sudjeluju u satovima o seksualnoj orijentaciji bez pristanka roditelja?" i "Podržavate li promicanje promjene spola kod maloljetnika?" Ukupno 3.7 milijuna Mađara izašlo je na referendum, a velika većina zaokružila je "Ne". Dužnosnici Fidesza otad taj rezultat koriste kao dokaz da Mađari odbacuju vrijednosti koje, prema njima, simbolizira Pride.
Još jedan ključ Orbánova uspjeha bio je da pobjednik uzima sve. Nakon poraza 2002., vratio se na vlast 2010. i već 2011. promijenio izborni zakon – smanjio broj zastupnika sa 386 na 199, ukinuo drugi krug i favorizirao jače stranke.
Tako je 2014. s 45 posto glasova Fidesz osvojio 67 posto mjesta u parlamentu. Proporcionalni sustav zamijenjen je onim nalik većinskom, poput britanskog. Osim toga, na Ustavni i Vrhovni sud imenovao je stranačke suce.
Još 2014. Orbán je izjavio da država koju gradi "ne odbacuje temeljne principe liberalizma, poput slobode... ali liberalizam ne postavlja kao temelj organizacije države".
Neki njegovi ideolozi, poput filozofa Andráša Lánczija, to nazivaju "političkim realizmom" – idejama temeljenima na iskustvu, a ne na "utopijama i moraliziranju koje ljevica toliko voli".
Orbán vlada pomoću jednostavnih poruka, oblikovanih prema anketama koje naručuje njegova vlada, a koje otkrivaju što građane brine. Te poruke potom šire provladini mediji, društvene mreže i plakati diljem zemlje.
Mnogi inozemni lideri očito cijene njegov stil. Među Orbánovim obožavateljima nalaze se i čelnici Slovačke i Gruzije, Alice Weidel iz AfD-a, Geert Wilders iz nizozemske Stranke za slobodu te Herbert Kickl iz austrijske Slobodarske stranke. Mnogi MAGA republikanci vide u Orbánu borca protiv "woke" kulture.
Orbánov filozof Lánczi kaže da je Mađarima vratio "samopouzdanje", nakon stoljeća stranih dominacija. "Ovaj narod je ojačao i želimo vjerovati da nismo inferiorni ni jednom drugom narodu."
No dok mu raste ugled u inozemstvu, tepih mu se sve više izmiče pod nogama kod kuće.
Peter Magyar neumorno obilazi zemlju, kritizirajući vlast zbog stanja u bolnicama, slabih plaća u javnom sektoru i raspadnute infrastrukture. Njegova obraćanja uživo na Facebooku često gledaju deseci tisuća ljudi.
"Obnovit ćemo ovu zemlju, ciglu po ciglu", ponavlja Magyar. "Ciglu po ciglu!" uzvikuju okupljeni.
Propagandisti Fidesza nazivaju ga praznim "mesijom" ili izdajnikom. No Magyar nudi ljudima novu viziju obnove domovine.
Orbán je u međuvremenu počeo griješiti – podržao je ultranacionalista Georgea Simiona u rumunjskim predsjedničkim izborima, unatoč njegovim dugogodišnjim antimađarskim stavovima. Simion je izgubio u drugom krugu.
Orbánova nesposobnost da spriječi Pride, iako je obećao da se neće održati, također ukazuje na slabljenje moći.
No možda najvažnije – mađarsko gospodarstvo stagnira. Ovisno o njemačkom tržištu, osobito proizvodnji automobila, više ne jamči rast životnog standarda. Orbán više ne isporučuje ono što je nekoć mogao.
Čak i njegov ideolog Lánczi priznaje: "Neizbježno je da dugotrajna vlast nosi mnoge sukobe koji nagrizaju povjerenje, poštovanje i sve ono pozitivno što drži političku zajednicu na okupu."
Poraz Viktora Orbána, koji je na vlasti 15 godina, bio bi povijesni preokret.
"Orbán zna mobilizirati svoju bazu od oko dva milijuna ljudi, ali to više nije dovoljno za pobjedu", kaže politički analitičar blizak Fideszu Zoltán Kiszelly.
Stranka Tisza sada ima sličnu podršku. Na izborima 2022. glasalo je više od pet milijuna Mađara, uz izlaznost od 69 posto – pa će izbori 2026. ovisiti o onima koji još nisu odlučili.
"Tražimo teme koje mogu privući dodatnih 500.000 do milijun birača, koliko je potrebno za prevagu", objašnjava Kiszelly.
Na izborima 2022., u jeku rata u Ukrajini, Orbán se prikazao kao kandidat "mira", tvrdeći da bi oporba uvukla Mađarsku u rat. Bila je to uspješna strategija u zemlji s traumatičnom poviješću stranih okupacija.
Ako rat u Ukrajini do 2026. završi, Orbán bi mogao tvrditi da je bio jedini zapadni čelnik koji je predvidio poraz Kijeva. Ako rat potraje, mogao bi pojačati napade na Manfreda Webera, čelnika Europske pučke stranke koja podržava nastavak slanja oružja Ukrajini.
"Orbán se može ponovno prikazati kao golub mira", kaže Kiszelly.
On također svoje dobre odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom predstavlja kao jamstvo jeftinog plina i nafte za mađarske potrošače – stalno pod prijetnjom europskih sankcija. (Iako Orbán do sada nije blokirao nijedan od 18 paketa sankcija EU protiv Rusije.)
No njegovi protivnici vjeruju da Tisza i Magyar mogu zadržati prednost. Puzsér, oporbeni aktivist, vjeruje da će Tisza "prije ili kasnije" pobijediti.
Mađarsku opisuje kao naciju na raskrižju: "Jedan put vodi prema demokratskoj tranziciji iz ovog poluautoritarnog, poluustavnog sustava, a drugi prema despotskom režimu."
Orbán je u ožujku rekao da se vodi borba "za dušu zapadnog svijeta". Mnogi vjeruju da se iduće godine vodi – borba za dušu Mađarske.