NA NOĆNOM nebu iznad Hrvatske, ali i ostatka sjeverne hemisfere, uskoro bi se mogla pojaviti nova zvijezda.
Riječ je o rijetkom astronomskom fenomenu koji se događa otprilike svakih 80 godina, a uskoro ćemo mu ponovno svjedočiti. Naime, zvijezda T Coronae Borealis (T CrB), poznata i kao "Blaze Star", smještena u zviježđu Sjeverne krune (Corona Borealis), udaljena oko 3000 svjetlosnih godina od Zemlje, priprema se za spektakularnu eksploziju poznatu kao nova.
Bill Cooke iz NASA-ina Marshall Space Flight Centera istaknuo je da će nova, "kada se dogodi, biti nešto što ćemo pamtiti."
"T Coronae Borealis je neobična po tome što ne eruptira samo jednom. To čini otprilike svakih 79 godina", dodaje.
Rebekah Hounsell iz NASA-inog Goddard Space Flight Centera rekla je da su eksplozije nove uglavnom toliko slabi i udaljeni događaji da ih je teško jasno identificirati.
"Ova će biti zaista blizu, s mnogo očiju usmjerenih na nju, tako da ćemo moći proučavati različite valne duljine i, nadamo se, prikupiti podatke za početak razumijevanja strukture i specifičnih procesa koji su uključeni u nju."
Nova je eksplozija koja se događa u binarnim sustavima zvijezda u kojima bijeli patuljak – izuzetno gusta zvijezda veličine slične Zemljinoj – gravitacijski privlači materijal s crvenog diva, svojeg partnera u kozmičkom plesu. U sustavu T Coronae Borealis bijeli patuljak ima masu gotovo jednaku Suncu, dok je njegov partner crveni div nekoliko puta masivniji, ali znatno rjeđe građe. Bijeli patuljak odvlači masu s crvenog diva, a ne obratno, zato što zbog svoje izuzetno male veličine i velike gustoće ima znatno jaču površinsku gravitaciju – gravitacijska sila bijelog patuljka koncentrirana je u vrlo malom području, pa je lokalno izuzetno jaka (ilustracija dolje).
Kako se materijal s crvenog diva nakuplja na površini bijelog patuljka, temperatura i tlak na njemu rastu sve dok ne dođe do termonuklearne eksplozije. No, za razliku od supernove, ova eksplozija ne uništava zvijezdu, već se ciklus može ponoviti.
T Coronae Borealis rijedak je primjer rekurentne, odnosno ponavljajuće nove, što znači da se njezine eksplozije ponavljaju u relativno kratkim vremenskim razmacima. Njezine eksplozije zabilježene su 1217., 1787., 1866. i 1946. godine, a sada se očekuje još jedna.
Trenutno se sustav nalazi u fazi poznatoj kao "pre-eruptivno zatamnjenje", što je pad sjaja koji je prethodio prethodnim erupcijama. Ova faza sugerira da se eksplozija približava.
Kada dođe do nje, T CrB će naglo povećati svoj sjaj s magnitude +10 na oko +2 i postati vidljiva golim okom. Bit će otprilike jednako sjajna kao Sjevernjača koja također ima magnitudu +2, ali će biti slabijeg sjaja od Venere, koja je među najsjajnijim objektima na nebu s magnitudom oko - 4,7 (što je magnituda manja ili više u minusu, to je zvijezda sjajnija).
Ova svjetlost potrajat će nekoliko dana, a zatim će postupno slabiti kroz nekoliko tjedana. Astronomi stoga preporučuju da se unaprijed pripremimo za identificiranje lokacije na kojoj se očekuje.
Zvijezde koje eksplodiraju nazivamo novama jer su se prije izuma teleskopa golim okom mogle uočiti tek nakon eksplozije - kada bi se iznenada pojavile kao "nove" zvijezde na noćnom nebu.
Iako je točan datum erupcije teško predvidjeti, astronomi vjeruju da bi se mogla dogoditi bilo kada u narednim mjesecima. NASA najavljuje da bi se to moglo dogoditi još tijekom svibnja.
Za promatranje, potražite zviježđe Sjeverne krune, koje se nalazi između svijetlih zvijezda Arktura (u zviježđu Volara) i Vege (u zviježđu Lire). Najbolje vrijeme za promatranje bit će nekoliko sati nakon zalaska Sunca, kada se nebo dovoljno zatamni (slika dolje - strelica). U pronalaženju ovih objekata na nebu mogu vam pomoći besplatne astronomske aplikacije za pametne telefone.
Hrvatska, sa svojim relativno tamnim noćnim nebom izvan urbanih područja, pruža izvrsne uvjete za promatranje ovog rijetkog fenomena.
Astronomska društva diljem zemlje već su najavila da će organizirati promatranja i edukativne programe kako bi građanima omogućila da svjedoče ovom događaju.
Osim što će biti vizualno impresivan, ovaj događaj pružit će znanstvenicima priliku za proučavanje akrecije (proces u kojem jedno nebesko tijelo gravitacijom privlači i sakuplja materijal (plin, prašinu ili plazmu) iz svoje okoline, često iz obližnjeg tijela) i termonuklearnih eksplozija u binarnim sustavima (one se događaju kad se dovoljno vodika susjedne zvijezde nakupljenog na bijelom patuljku sabije i zagrije do točke u kojoj započinje spontana fuzija).
Prikupljeni podaci pomoći će u razumijevanju evolucije zvijezda i dinamike binarnih sustava, što ima šire implikacije u astrofizici.
Pojava nove zvijezde na noćnom nebu događaj je koji se rijetko doživljava u ljudskom životu. Iskoristite priliku i obratite pozornost na nebo u narednim mjesecima – možda ćete biti svjedoci jednog od najimpresivnijih, a rijetkih prirodnih spektakala našeg vremena.
***
Knjigu Indexovog znanstvenog novinara Nenada Jarića Dauenhauera, koja tematizira najkontroverznije i najzanimljivije teme u znanosti poput klimatskih promjena, pseudoznanosti, pandemije, GMO-a i nuklearki, možete nabaviti ovdje.
Knjiga se sastoji od tekstova našeg novinara objavljenih kroz više godina rada na Indexu.
Objavljuje Index Vijesti u Subota, 5. studenoga 2022.