Je li moguć američki papa? Ovo su kandidati

Foto: Epa

Počela je konklava, postupak izbora novog pape. Papu će izabrati 133 kardinala koji su danas ušli u Sikstinsku kapelu i koji će iza zaključanih vrata početi s izborom novog poglavara Rimokatoličke crkve. Nebrojeno tekstova već je objavljeno o favoritima, a u posljednje vrijeme američki mediji nagađaju i može li prvi put papa biti Amerikanac.

>> Počinje izbor novog pape, danas 133 kardinala ulaze u Sikstinsku kapelu

Ovo su favoriti

Prvo glasanje najvjerojatnije će se održati već poslijepodne, a nakon toga slijede četiri glasanja dnevno – dok jedan kandidat ne dobije dvotrećinsku većinu. Konklava može trajati sve od nekoliko sati do nekoliko tjedana. Prije nego što se dotaknemo američkih kandidata, kažimo da su se, što se tiče favorita, izdvojila dva imena. Oni su Talijan Pietro Parolin (70) i Filipinac Luis Antonio Tagle (68).

Parolin, dugogodišnji državni tajnik Vatikana, smatra se najizglednijim kandidatom. Prepoznat je kao vrsni diplomat i pragmatičan vođa. Svjetonazorski, u nekim ključnim pitanjima pokazuje konzervativne stavove. Tagle, bivši nadbiskup Manile, favorit je progresivnijeg krila. Općenito ga se smatra jednim od najprogresivnijih glasova u Crkvi, s posebnim naglaskom na inkluzivnost.

Spominju se i Matteo Zuppi (69), Jean-Claude Hollerich (66), Peter Turkson (76), Péter Erdő (72)...

U zadnje vrijeme ističe se i nekoliko pritajenih favorita, među kojima su i američki kardinali Robert Prevost (69) i Joseph William Tobin (72). Američki mediji stoga sve češće postavljaju pitanje može li sljedeći papa biti Amerikanac, a među moguće kandidate ubrajaju i Timothyja Dolana (75) te Raymonda Burkea (76).

Prevost, kandidat blizak papi Franji

Robert Prevost ima sve veću podršku, posebno među kardinalima iz Južne Amerike, gdje je dugo služio. Veći dio svećeničkog života proveo je izvan SAD-a, ponajviše u Peruu, gdje je bio župnik, profesor, odgojitelj i biskup. To ga čini jednim od rijetkih američkih kardinala s dubokim iskustvom u Latinskoj Americi.

On je prefekt Dikasterija za biskupe, što je jedna od najutjecajnijih funkcija u Vatikanu. Prévost je umjeren, sposoban za dijalog i povezivanje različitih struja unutar Crkve, smatraju analitičari. Njegov stil i prioriteti bliski su reformskom duhu pape Franje, zbog čega uživa potporu dijela kardinala koji žele kontinuitet.

Guardian piše kako je Prevost "zvijezda u usponu" te citira katoličke novine Crux prema kojima je Prevost "poznat po čvrstom rasuđivanju i istančanoj sposobnosti slušanja". Guardian piše kako je Prevost zasjenio favorita Parolina.

Suočava se kritikama zbog načina na koji je vodio slučajeve seksualnog zlostavljanja tijekom službe u Peruu i ranije u SAD-u. Iako njegovi zagovornici ističu da je postupao prema crkvenim pravilima, dio kritičara smatra da nije dovoljno transparentno i odlučno reagirao.

Tobin je najpoznatiji po stavu prema LGBT osobama

Joseph William Tobin, nadbiskup Newarka u New Jerseyju, snažan je kandidat progresivnog krila. Papa Franjo ga je 2016. imenovao kardinalom, a njegov izbor također bi označio kontinuitet koji je započeo papa Franjo.

Poznat je po otvorenom stavu prema LGBT osobama i zalaganju za veću inkluzivnost u Crkvi. Otvoreno je 2017. dočekao LGBT hodočašće u katedrali u Newarku, naglašavajući da je Crkva najljepša kad su joj vrata otvorena svima koji su se osjećali isključenima. Javno je podržao pastoralne blagoslove za istospolne parove, uz napomenu da se crkveno učenje o braku ne mijenja.

Dolan, kardinal koji se ne bi kladio na sebe

New York Post zapitao se može li novi papa biti kardinal Timothy Michael Dolan, jedan od najprepoznatljivijih američkih crkvenih vođa, nadbiskup New Yorka. Poznat je po tradicionalnijim stavovima te se protivi pobačaju, umjetnoj kontracepciji i istospolnim brakovima.

Newsweek piše kako je dobio određeni broj glasova 2013., na prošloj konklavi. Dolan je umanjio mogućnost da postane sljedeći papa dok se pripremao za putovanje iz New Yorka u Rim gdje je sudjelovao na sprovodu pape Franje.

"Ne kladim se s novcem za ručak na to, pa se nadam da nitko drugi neće", rekao je za New York Times, kazavši i da ima veće šanse zaigrati za New York Yankeese nego da bude izabran za novog papu.

Kažimo i da Time navodi da je Dolan poznat kao "omiljeni kardinal" Donalda Trumpa, da je predvodio molitvu na obje Trumpove inauguracije te da su njih dvojica javno izražavali međusobno poštovanje i prijateljstvo.

Burke, žestoki oponent pape Franje

Još jedan kandidat kojega mediji spominju jest Raymond Burke, poprilično kontroverzni američki kardinal. Riječ je o bivšem prefektu Vrhovnog suda Apostolske signature (s tog mjesta smijenio ga je papa Franjo) i čovjeku koji je govorio i da su za pojavu pedofilije u Crkvi krive žene.

Poznat je kao žestok oponent pape Franje oko većine glavnih pitanja. Kada je papa Franjo kritizirao Trumpove planove za izgradnju zida na južnoj granici s Meksikom 2016., Burke je ponudio podršku Trumpu rekavši da "brani vrijednosti Crkve".

Jasno je izjavio da "odgovorno i patriotski" treba ograničiti masovnu muslimansku imigraciju u tradicionalno kršćanske zemlje. Dosljedno se protivi liberalizaciji pristupa sakramentima za razvedene i ponovno vjenčane, kao i blagoslovima istospolnih parova.

Spomenimo i da je Burke bio zvijezda Festivala tradicije i konzervativnih ideja koji se održao 2016. u Zagrebu. Njega je u Zagreb dovela ultrakonzervativna udruga Vigilare. Iako se spominju u medijskim analizama, smatra se da Burke i Dolan imaju male šanse jer izazivaju kontroverze unutar Crkve i označavaju veliki zaokret od reformi koje je započeo papa Franjo.

Malo je vjerojatno da papa bude Amerikanac

Prevost i Tobin imaju bolje šanse od njih, ali analitičari smatraju da je ipak malo vjerojatno da će Amerikanac biti izabran za papu. Osim toga što Amerikanci čine mali dio ukupnog broja kardinala s pravom glasa, mnogi kardinali žele izbjeći dodatni utjecaj američke kulture, koju dio Crkve smatra previše individualističkom i svjetovnom.

Većina vatikanskih analitičara i teologa slaže se da su šanse za američkog papu male, bez obzira na kvalitetu pojedinih kandidata. David Gibson, direktor Centra za religiju i kulturu na Sveučilištu Fordham, za Newsweek objašnjava:

"Ne želite imati američkog papu jer bi to značilo da imate američku supersilu i u Crkvi. To bi moglo izazvati strahove o američkom utjecaju na globalnu Crkvu, što mnogi kardinali žele izbjeći."

Vatikanski novinar i autor John Thavis također sumnja u tu mogućnost. "Mislim da svijet Crkve još nije spreman za američkog papu. Postoji duboko ukorijenjena zabrinutost da bi papa iz SAD-a bio pod pritiskom američke politike i interesa", napomenuo je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.