Na pomolu povijesni obrambeni pakt Velike Britanije i Njemačke. I to mimo SAD-a

Foto: EPA

Velika Britanija i Njemačka pripremaju potpisivanje sveobuhvatnog međudržavnog sporazuma koji će uključivati klauzulu međusobne obrambene pomoći u slučaju strateške prijetnje bilo kojoj od dviju zemalja, piše Politico pozivajući se na pet izvora upoznatih s procesom.

Prema informacijama iz Londona, tekst sporazuma je u završnoj fazi, a potpisivanje se očekuje 17. srpnja – neposredno prije ljetne stanke dvaju parlamenata.

Suradnja započela još prošle godine

Na sporazumu su temelj još prošlog ljeta postavili tadašnji britanski oporbeni čelnik Keir Starmer i bivši njemački kancelar Olaf Scholz, kroz zajedničku deklaraciju o suradnji na području sigurnosti i gospodarskog razvoja.

Jedno od središnjih poglavlja odnosi se na obranu i nadovezuje se na Trinity House Agreement iz prethodne godine. Prema toj odredbi, svaka strateška prijetnja jednoj zemlji automatski se smatra prijetnjom drugoj.

Njemačka dobiva formalnu sigurnosnu vezu s obje europske nuklearne sile

Uključivanjem klauzule međusobne pomoći Njemačka će imati obrambeni aranžman s obje europske nuklearne sile – Francuskom i Ujedinjenim Kraljevstvom. To se poklapa s ciljem njemačkog kancelara Friedricha Merza da se europski kapacitet odvraćanja ojača neovisno o SAD-u.

Iako će sporazum potvrditi posvećenost NATO-u kao temelju kolektivne obrane, dodavanje ovakve klauzule jasno pokazuje sve veći naglasak na europsku sigurnosnu suradnju u kontekstu povlačenja SAD-a iz transatlantskih obrambenih struktura.

Pitanja migracija, prometa i znanstvene suradnje

Sporazum će sadržavati i poglavlja o borbi protiv nezakonitih migracija, prometnoj povezanosti, istraživanju i inovacijama. Također se očekuje formalna obveza na promicanje prekogranične razmjene – posebno osjetljive teme za britanskog premijera Starmera, koji je pod pritiskom da smanji i legalne i ilegalne migracije.

Konkretni dogovori o mobilnosti mladih bit će razmatrani na razini Europske unije, budući da Ujedinjeno Kraljevstvo nije uspjelo postići bilateralni sporazum u svibnju kada je objavljen takozvani "reset odnosa". Berlin je među zemljama koje najviše zagovaraju liberalizaciju pravila za dolazak mladih u Ujedinjeno Kraljevstvo.

Višemjesečni pregovori iza zatvorenih vrata

Prema izvorima Politica, sporazum Starmer–Merz rezultat je 18 rundi pregovora, od kojih su tri održane licem u lice u Berlinu, a dvije u Londonu.

Njemačko ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je da će sporazum "pokriti cijeli spektar bilateralnih odnosa". 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.