Velika Britanija i Njemačka pripremaju potpisivanje sveobuhvatnog međudržavnog sporazuma koji će uključivati klauzulu međusobne obrambene pomoći u slučaju strateške prijetnje bilo kojoj od dviju zemalja, piše Politico pozivajući se na pet izvora upoznatih s procesom.
Prema informacijama iz Londona, tekst sporazuma je u završnoj fazi, a potpisivanje se očekuje 17. srpnja – neposredno prije ljetne stanke dvaju parlamenata.
Na sporazumu su temelj još prošlog ljeta postavili tadašnji britanski oporbeni čelnik Keir Starmer i bivši njemački kancelar Olaf Scholz, kroz zajedničku deklaraciju o suradnji na području sigurnosti i gospodarskog razvoja.
Jedno od središnjih poglavlja odnosi se na obranu i nadovezuje se na Trinity House Agreement iz prethodne godine. Prema toj odredbi, svaka strateška prijetnja jednoj zemlji automatski se smatra prijetnjom drugoj.
Uključivanjem klauzule međusobne pomoći Njemačka će imati obrambeni aranžman s obje europske nuklearne sile – Francuskom i Ujedinjenim Kraljevstvom. To se poklapa s ciljem njemačkog kancelara Friedricha Merza da se europski kapacitet odvraćanja ojača neovisno o SAD-u.
Iako će sporazum potvrditi posvećenost NATO-u kao temelju kolektivne obrane, dodavanje ovakve klauzule jasno pokazuje sve veći naglasak na europsku sigurnosnu suradnju u kontekstu povlačenja SAD-a iz transatlantskih obrambenih struktura.
Sporazum će sadržavati i poglavlja o borbi protiv nezakonitih migracija, prometnoj povezanosti, istraživanju i inovacijama. Također se očekuje formalna obveza na promicanje prekogranične razmjene – posebno osjetljive teme za britanskog premijera Starmera, koji je pod pritiskom da smanji i legalne i ilegalne migracije.
Konkretni dogovori o mobilnosti mladih bit će razmatrani na razini Europske unije, budući da Ujedinjeno Kraljevstvo nije uspjelo postići bilateralni sporazum u svibnju kada je objavljen takozvani "reset odnosa". Berlin je među zemljama koje najviše zagovaraju liberalizaciju pravila za dolazak mladih u Ujedinjeno Kraljevstvo.
Prema izvorima Politica, sporazum Starmer–Merz rezultat je 18 rundi pregovora, od kojih su tri održane licem u lice u Berlinu, a dvije u Londonu.
Njemačko ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je da će sporazum "pokriti cijeli spektar bilateralnih odnosa".