U TRENUCIMA kad je proglašena pobjeda Baracka Obame na predsjedničkim izborima, kad su njegovi birači slavili i skandirali parolu “Yes We Can”, televizijske kamere prikazivale su isključivo lica američkih crnaca. Iako se pobjedi radovala cijela Amerika, velike televizijske postaje prikazivale su uplakana lica crnaca, sugerirajući kako je to ipak njihova najveća pobjeda. Tijekom skoro cijele predizborne kampanje rasa je bila u drugom planu: od samog proglašenja rezultata, bila je to pobjeda američkih crnaca. Pitanje je samo kakva je to pobjeda.
U stožeru NCAAP-a, organizacije koja se punih 99 godina borila za prava crnaca u SAD-u, grupa od pedesetak crnaca s uzbuđenjem je pratila proglašenje rezultata. Međutim, neki od njih bili su iskreno zabrinuti. “Doista sam zabrinut što bi se moglo dogoditi Obami kad dođe na vlast”, kazao nam je Martin Johnson, jedan od aktivista. “Kad god su crnci u Americi napredovali u svojim pravima, netko je to morao platiti životom”.
Ubijen je Abraham Lincoln, predsjednik koji je ukinuo ropstvo, ubijen je John F. Kennedy, predsjednik koji je ukinuo segregaciju, ubijen je i crnački lider Martin Luther King. I premda je Amerika u proteklih 40 godina prošla veliki put od kraja 50-ih i Rose Parks na prvom sjedalu autobusa, do Baracka Obame u Bijeloj kući, rasizam je još uvijek ukorijenjen u američkom društvu.
Tijekom skupa Baracka Obame na Sveučilištu Missouri, pet dana prije izbora, došlo je do incidenta. U grupu mladih Obaminih obožavatelja (svih boja i rasa) ispred tribine probio se jedan bijeli mladić. Progurao se kroz gužvu i počeo iz petnih žila urlati o tome kako je Obama simbol Apokalipse, kako ga valja eliminirati iz društva, kako je on najveća opasnost za Ameriku. Brzo je ušutkan udarcem u glavu, da bi potom bio izguran iz gomile, a na kraju otjeran sa samog skupa. “No, bio nam je to znak kako je moguće da se bilo kakav zlonamjerni luđak probije do Obame I možda puca na njega”, kazao nam je Brian Morgenson, jedan od studenata na sveučilištu.
Amerikanci za Obamu nisu glasali zato što je crnac
Teško je vjerovati da će upravo zbog Obame crnci lakše dolaziti do radnih mjesta
Bjelkinja Carol Gibbons slaže se da će Obamina pobjeda promijeniti odnos bijelaca prema crncima. “Zamislite generacije djece koja će vidjeti crnačku obitelj u Bijeloj kući i kakve će to posljedice imati po njihovo poimanje svijeta”.
Pa ipak, mnogi smatraju kako se u Missouriju i mnogim drugim državama, naročito na Jugu, svejedno neće promijeniti način na koji će bogati bijelci gledati siromašne crnce u slamovima. Oni nimalo ne liče na Obamu, ne oblače se kao on, ne izražavaju se književnim jezikom, ne voze skupe aute i ne zarađuju stotinu tisuća dolara na godinu. I doista je teško vjerovati da će upravo zbog Obame crnci lakše dolaziti do radnih mjesta, da neće biti izloženi predrasudama, naročito u trenutku kad je borba za radna mjesta postala doista nemilosrdna.
“Bojim se da će i sami Afroamerikanci Obaminu pobjedu krivo shvatiti. Misle da će, samo zato što je on crnac, oni lakše dolaziti do posla i obrazovanja. Ali mislim da ih čeka grubo buđenje”, kaže bijeli poduzetnik Darnell Lee.
No, u trenutku kad se Amerika doslovno bori za opstanak, boja kože novog predsjednika nije presudna. Nažalost, mnogi Amerikanci se pribojavaju trenutka kad će ona postati presudna.
Foto: AFP