Novi grčki ministar za migracije smatra da je u redu ubijati migrante na granici

Foto: EPA

Grčka vlada centra-desnice, Nova Demokracija, najavila je jučer promjene u kabinetu nakon vala ostavki zbog velike prijevare s ciljem obmane proračuna EU za poljoprivredu, piše POLITICO.

Thanos Plevris, radikalni desničarski zastupnik poznat po izjavama o Auschwitzu i ubijanju migranata, imenovan je novim ministrom za migracije. Naslijedio je Makisa Voridisa, najistaknutijeg dužnosnika koji je dao ostavku u petak nakon što je europski tužitelj povezao grčke ministre s višemilijunskom prijevarom koja uključuje sredstva EU za poljoprivredu.

"Njegovo je imenovanje poruka mržnje rasizma i autoritarizma"

Oporbene stranke brzo su kritizirale imenovanje Plevrisa.

"Ekstremno desna linija Mitsotakisa nastavlja se bez prekida izborom Thanosa Plevrisa, nehumanog, slijepog i zastrašujućeg pristupa općenito za pitanje izbjeglica i imidž zemlje", navodi se u priopćenju stranke Syriza.

Nova Lijeva stranka nazvala je njegovo imenovanje "porukom mržnje, rasizma i autoritarizma." U priopćenju je stranka podsjetila na Plevrisove izjave iz prošlosti da "sigurnost granica ne može postojati ako nema žrtava, i da budemo jasni, ako nema smrtnih slučajeva."

Novi grčki ministar migracija poznat je po kontroverznim izjavama o migrantima koji stignu u Grčku. Foto: EPA

"Poziv na ponovno otvaranje Auschwitza nije poticanje na mržnju"

Kontroverzni desničarski političar, koji je ranije obnašao funkciju grčkog ministra zdravstva, jednom je na sudu tvrdio da pozivanje na ponovno otvaranje Auschwitza nije poticanje na mržnju, a ranije je sugerirao i da bi migrante na granici s Turskom trebalo pucati, imenovan je novim grčkim ministrom zdravstva, navodi VICE.

Plevris, koji se pridružio koaliciji predvođenoj strankom Nova Demokracija iz ultrareligijske i nacionalističke političke grupacije čiji su pristaše često osuđivali mjere protiv COVID-a i cjepiva, bio je odgovoran za rad Ministarstva zdravstva tijekom pandemije i izbjegličke krize.

>> U javnom prijevozu i supermarketima u Grčkoj obavezne dvije maske na licu

Prije četiri godine Plevris je bio prisiljen ispričati se zbog izjava koje je dao na sudu kao branitelj svog oca, negatora Holokausta.

Isprika je uslijedila nakon što je židovska zajednica Grčke ukazala da je jednom tvrdio kako javna želja njegovog oca, Konstantinosa Plevrisa za povratkom nacista i ponovnim otvaranjem koncentracijskog logora Auschwitz ne bi trebala biti smatrana govorom mržnje ili poticanjem na mržnju prema grčkom zakonu.

"Kakvo je to huškanje ako osoba želi da se Hitler vrati i stavi Židove u Auschwitz?"

"Zabrinuti ste zbog spominjanja Auschwitza", rekao je, prema sudskim transkriptima iz 2009. koje je dostavio Središnji odbor židovskih zajednica u Grčkoj.

"To što okrivljenik tim spominjanjem misli: 'Neka logor Auschwitz ostane u dobrom stanju jer želim da se u nekom trenutku vrati nacional-socijalistički režim, da se Hitler vrati, uzme Židove i stavi ih u Auschwitz.' Kakvo je to poticanje? Kakvo je to huškanje? Zar nije dopušteno vjerovati i željeti vjerovati 'Želim nekoga istrijebiti'?"

U objavi na X-u, Plevris je rekao da su prigovori na njegove sudske komentare "razumljivi" te je dodao da se "u potpunosti ne slaže" s očevim stavovima.

"Nikada nisam želio uvrijediti židovski narod i ispričavam se ako jesam", rekao je Plevris.

"Migrantima treba uskratiti hranu dok ne napuste zemlju"

Plevris je odmah naišao na dodatne kritike zbog izjava u kojima je, čini se, podržao zahtjev da graničari pucaju na migrante koji pokušavaju prijeći granicu s Turskom.

Nema čuvara, "ako nema mrtvih", rekao je u televizijskom nastupu 2013. dostupnom na YouTubeu.

U istom TV nastupu, tvrdio je i da bi svim migrantima trebalo zabraniti pristup osnovnim zdravstvenim i obrazovnim uslugama, čak sugerirajući da im se uskrati hrana dok ne napuste zemlju.

"Kada ste ovdje, neće biti socijalnih davanja", rekao je. "Nećete moći jesti, piti, nećete moći ići u bolnicu. Moraju imati gore uvjete nego u svojim zemljama - ovdje će živjeti!"

Aktivisti civilnog društva tvrdili su da je potpuno neprikladno imenovati ministra koji bi doslovno bio odgovoran za zdravlje i sigurnost migranata na takvu funkciju.

Grci primali EU sredstva za pašnjake koje nisu niti posjedovali

Po pisanju POLITICO-a, Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) vodi desetke slučajeva u kojima su Grci primili EU poljoprivredna sredstva za pašnjake koje nisu posjedovali niti iznajmljivali, ili za poljoprivredne radove koje nisu obavili, čime su oštetili legitimne poljoprivrednike koji su zaslužili ta sredstva. 

Opsežan predmet predan je grčkom parlamentu jer je uključivao informacije o navodnoj umiješanosti "u kaznena djela" dvaju bivših ministara nadležnih za ruralni razvoj i hranu.

Prema grčkom zakonu, samo nacionalni parlament ima ovlast istraživati i goniti sadašnje ili bivše članove grčke vlade. To znači da, unatoč širokom mandatu za istraživanje zloupotrebe sredstava EU, EPPO nema ovlasti za vođenje takvih slučajeva u Grčkoj. Agencija je to nazvala kršenjem svog osnivačkog EU propisa.

Ranije u subotu, još dvojica dužnosnika Nove Demokracije dali su ostavke nakon što su njihova imena pojavila u predmetu. Andreas Karasarinis, tajnik poljoprivrednih organizacija vladajuće stranke, i Yiannis Troullinos, član političkog odbora, podnijeli su ostavke.

Ostale promjene u vladi grčkog premijera Kyriakosa Mitsotakisa uključuju imenovanja Harisa Teoharisa za zamjenika ministra vanjskih poslova; Jiannisa Andrianosa za zamjenika ministra za ruralni razvoj i hranu; te Christosa Dermentzopoulosa za zamjenika ministra digitalne uprave, zaključno piše POLITICO.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.