Zbog ukidanja ograničenih cijena goriva sprema se ogromna promjena na autocestama

Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Vlada je donijela odluku da se Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivate više neće donositi, tako da se završava razdoblje regulacije cijena goriva svaka dva tjedna, priopćilo je Ministarstvo gospodarstva. 

Izgledan povratak zaboravljenog režima viših cijena na autocestama

U posljednjih tri godine Vlada je utvrđivala je najviše maloprodajne cijene naftnih derivata, a od ponoći će se cijene goriva mogu slobodno formirati. Da je vlada produžila uredbu, cijene goriva bi po najavama pale, no s obzirom na to da produžavanja više neće biti, ne zna se kakve će cijene goriva sutra biti na benzinskim crpkama. 

Povratak na slobodno određivanje cijena, osim toga što će svaka kompanija moći samostalno formirati cijene goriva, vrlo izgledno znači povratak režima po kojem su na autocestama cijene goriva veće nego izvan autocesta. Tako je bilo sve dok vlada nije ograničila cijene i za očekivati je povratak takvog modela. 

Cijelo vrijeme od uvođenja eura bile su na snazi ograničene cijene, koje nisu dozvoljavale više cijene osnovnih goriva na autocestama, pa se postavlja pitanje koliko će više cijene (u eurima) biti na autocestama sada kada se cijene budu slobodno formirale. 

"Vladina odluka je posljedica temeljite analize"

Vladina odluka o kraju ograničenih cijena goriva, navodi se, posljedica je temeljite analize i praćenja globalnih tržišnih kretanja.

"U razdoblju kad su globalna tržišta bila iznimno nestabilna, cilj Vlade Republike Hrvatske bio je zaštititi standard građana i osigurati stabilnost gospodarstva. Tijekom tog razdoblja, mjere su se prilagođavale, prateći kretanja na globalnom tržištu nafte. Analiza je pokazala stabilizaciju globalnog i regionalnog tržišta nafte i naftnih derivata, s više predvidivim cijenama i sigurnom opskrbom", navodi se u priopćenju Ministarstva gospodarstva.

Međutim, unatoč tome, Vlada će, uz nadležno Ministarstvo gospodarstva, nastaviti s praćenjem kretanja cijena nafte i naftnih derivata na veleprodajnom tržištu i nadzora kretanja cijena naftnih derivata na maloprodajnim mjestima.

Ministar: Ovo nema veze s turističkom sezonom

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar naglasio je kako država ipak neće dopustiti da dođe do neopravdanog, prekomjernog porasta cijena koji bi znatno utjecao na životni standard  građana ili stabilnost poslovanja hrvatskih poduzeća. "Vlada Republike Hrvatske spremna je ponovno intervenirati", istaknuo je Šušnjar.

Kazao je da ne očekuje poskupljenja, eventualno "neznatno za neke derivate". Rekao je i da bi s obzirom na kotacije na burzi "neki derivati mogli čak pojeftiniti".

Ina i Petrol pozdravili prestanak regulacije cijena

Nakon što je vlada ukinula Uredbu o najvišim maloprodajnim cijenama naftnih derivata, Ina i Petrol pozdravili su odluku, ističući da se time tržište vraća na zdrave, konkurentne temelje.

Iz Ine su poručili da je ukidanje regulacije "korak prema dugoročno održivom i tržišno orijentiranom poslovnom okruženju". Vjeruju da će ta mjera povećati fleksibilnost, poboljšati usluge i omogućiti nova ulaganja, a zahvalili su i vladi na naporima u "postizanju ravnoteže između zaštite potrošača i tržišne konkurencije".

Grupa Petrol također podržava liberalizaciju cijena, naglašavajući da dolazi u trenutku tržišne stabilnosti. "Samo u uvjetima otvorenog tržišta možemo snažno ulagati u obnovljive izvore energije i infrastrukturu", naveli su. Istaknuli su i da ova odluka industriji omogućuje da se umjesto kratkoročnog prilagođavanja tržišnim oscilacijama okrene strateškom planiranju i razvoju.

Dodali su da će Petrol i dalje predvoditi tržište uz balansiranje poslovne efikasnosti i društvene odgovornosti. Podsjetili su i da su već uložili u više od 100 električnih punionica te projekte solarne i vjetroenergije, a odluku vide kao poticaj za ubrzanje daljnjih ulaganja u skladu s klimatskim ciljevima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.