Grad: Studija je dokazala da bi bilo neisplativo da stadion Maksimir grade privatnici

Foto: Igor Soban/PIXSELL

Nakon što je su Index Istrage objavile članak o isplativosti izgradnje stadiona Maksimir, iz Grada Zagreba stigao je odgovor u kojem pojašnjavaju zašto su odustali od modela javno-privatnog partnerstva (JPP) i s vladom odlučili da stadion financiraju javnim novcem.

Gradonačelnik Tomislav Tomašević izjavio je da izgradnja stadiona ne bi bila isplativa za privatne investitore jer bi povrat trajao između 40 i 50 godina te da se "predviđenih 40 tisuća komercijalnih kvadrata ne bi se isplatilo investitoru ni za 50 godina". No, Index istrage došle su do studije na koju se pozivao Tomašević, a u njoj stoji da bi se privatnom investitoru investicija isplatila za 34 do 38 godina. 

>> Index Istrage: U studiji isplativosti za Maksimir ne piše ono što je rekao Tomašević

Iz Grada sada navode da je Studija o stadionu Maksimir naručena je upravo kako bi se procijenila isplativost modela JPP-a, u kojem bi privatni investitor, bez pomoći javnog novca, izgradio stadion s 35.000 natkrivenih sjedećih mjesta, procijenjene vrijednosti 174 milijuna eura. U zamjenu bi dobio pravo korištenja gradskog zemljišta, gdje bi uz stadion mogao graditi trgovački centar i veliki hotel te koristiti komercijalne prihode od svih triju objekata.

Iz Grada kažu da je privatni model neisplativ i pun rizika

"Nakon što je studija izrađena, analizirala se na sastancima na kojima su sudjelovali predstavnici Vlade i Grada. Prema Studiji, u idealnim scenarijima povrat bi bio osiguran u razdoblju između 34 do 38 godina ovisno o tome radi li se o 35.000 sjedećih mjesta ili manje te površini koju zauzima trgovački centar", kažu iz Grada.

Dodaju kako je Studija pokazala izrazito dugi period za povrat investicije privatnom investitoru i to uz idealne uvjete niske kamatne stope i pod pretpostavkom da privatni investitor preuzima gotovo sve rizike ostvarenja prihoda od nogometnog stadiona i drugih građevina.

Zaključak je, kažu iz Grada, bio da takav model nije realan. Garantiranje prihoda investitoru tijekom sljedećih 30 i više godina bilo bi znatno skuplje za državni i gradski proračun nego da se stadion izgradi javnim novcem, naveli su.

Bez trgovačkog centra, samo sportski sadržaji

Odlučeno je, kažu, da će se ići u javnu investiciju u stadion, što omogućuje da se ne grade dodatne zgrade komercijalnih sadržaja poput trgovačkog centra pored nogometnog stadiona koje bi dodatno opteretile promet u tom dijelu grada.

Ovim modelom, poručuju, gotovo cijeli prostor na Sveticama bit će rezerviran isključivo za sportske sadržaje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.