Ekonomist: Ograničena cijena tjestenine od 500 g. Zašto netko ne bi prodavao 520 g?

Screenshot: HTV/HRT

BORIS Podobnik, profesor ekonomije na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa, gostovao je U mreži Prvog. Komentirao je odluku da se od sljedećeg ponedjeljka zamrznu cijene trideset namirnica. Podobnik smatra da su mjere "preširoke", odnosno da će proizvođači doskočiti ograničenjima. 

"Mi pozdravljamo što Vlada ograničava cijenu struje. Netko tko je libertarijanac bi rekao da to nije u redu, jer svaki poduzetnik mora razmišljati o svojim rizicima. Kada govorimo o ograničenju proizvoda, mislim da će mnogi od naših proizvođača uskoro postati vrlo inovativni", kazao je. 

"Ograničava se prodaja cijene tjestenine koja je 500 grama, ali nema razloga zašto netko ne bi prodavao 520 grama jer na to nema ograničenja. Isto je s jajima, vi ograničavate paket od 10 jaja, a mogao bi se uskoro na tržištu pojaviti paket od 12 jaja", uvjeren je. 

"Na policama nekih malih dućana nećete imati proizvode"

Na pitanje o tome koliko ovakve mjere mogu ograničiti inflatorni pritisak, odgovorio je kako "možda mogu, ali kratkotrajno". Tvrdi da smo se opredijelili da budemo tržišna ekonomija i da bismo se trebali ponašati u skladu s tim. 

"Mislim da su čak Amerikanci nakon perioda svog rasta ograničavali cijene, a to se mora raditi samo par mjeseci u iznimnim situacijama. Kada to predugo traje, to je napad na tržište. Ako smo se mi opredijelili da budemo tržišna ekonomija, onda bi se trebali ponašati kao druge zemlje koje su uvele tržišnu ekonomiju. Ovdje je najveći problem što uvodimo ove mjere, a takvih mjere nema u drugim zemljama EU", naglasio je. 

Predviđa da na policama "neće biti proizvoda" jer će se mjerama lakše prilagoditi veliki lanci. "Mi govorimo o limitiranju u maloprodaji, a što je u veleprodaji. Na policama nekih malih dućana nećete imati proizvode. Ovdje je u povoljnijoj poziciji netko tko je veliki igrač nego mali. Najveći problem je što mi inzistiramo na tim rješenjima koja su netržišna. Svako ograničavanje (cijena) je prije uvođenje socijalizma nego poticanje tržišta", smatra profesor.

Kao jedan od većih problema naveo je i loše stanje u poljoprivredi, koje u vremenu krize izazvane ratom i nestašicama pridonosi inflaciji. "Mi smo dosta uništili poljoprivredu i nije uopće čudno da mi koji smo veliki uvoznici imamo i najveće poraste cijena hrane", zaključio je. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.