ECDC: Difterija se širi među najranjivijim skupinama u Europi

Foto: EPA

Unatoč stalnom padu prijavljenih slučajeva nakon velikog izbijanja bolesti 2022. godine, difterija se i dalje pojavljuje u Europi, a broj oboljelih i dalje je veći nego prije 2020.

U procjeni rizika objavljenoj u utorak Europski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) upozorava da trajna prisutnost difterije, koju uzrokuje bakterija Corynebacterium diphtheriae, može osobito ugroziti neke ranjive skupine stanovništva te preporučuje ciljane mjere javnog zdravstva kako bi se zaštitilo one koji su u najvećem riziku.

Velik dio oboljelih osobe bez stalnog smještaja, migranti i ovisnici

Od siječnja 2023. u Europskoj uniji i Europskom gospodarskom prostoru (EU/EEA) zabilježena su ukupno 234 slučaja difterije. Velik dio oboljelih čine osobe koje su podložnije zarazi, poput ljudi bez stalnog smještaja, migranata, osoba koje borave, rade ili volontiraju u privremenim prihvatilištima te onih koji koriste drogu.

"Činjenica da i dalje imamo slučajeve difterije među ranjivim skupinama pokazuje da bolest neometano cirkulira u zajednici, često neprimijećeno. To zabrinjava i zahtijeva dodatne napore kako bi se uklonilo prepreke cijepljenju upravo u tim populacijama", ističe Bruno Ciancio, voditelj Odjela ECDC-a za bolesti koje se prenose izravnim kontaktom i bolesti koje se može spriječiti cijepljenjem.

2022. prijavljeno 320 slučajeva, uglavnom među migrantima

Zahvaljujući učinkovitosti programa cijepljenja, difterija je gotovo nestala, ali to također znači da zdravstveni djelatnici rjeđe prepoznaju simptome bolesti. Podizanje svijesti o simptomima, brza dijagnostika i pravodobna reakcija ključni su za sprječavanje težih posljedica. 

Prije 2020. prosječan godišnji broj slučajeva difterije u području EU/EEA bio je 21. Godine 2022. prijavljeno je čak 320 slučajeva, uglavnom među migrantima koji su se zarazili na putovanju prema Europi. Većina tih slučajeva bila je povezana s tri genetska podtipa bakterije: ST377, ST384 i ST574, piše ECDC.

Od kraja 2022. šest europskih država zabilježilo ukupno 82 slučaja

Od kraja 2022. godine šest europskih država (Austrija, Češka, Njemačka, Norveška, Poljska i Švicarska) zabilježilo je ukupno 82 slučaja difterije uzrokovana jednim od podtipova identificiranih tijekom izbijanja bolesti 2022. 

Najmanje 25 oboljelih bile su osobe bez stalnog smještaja, osobe koje koriste drogu, necijepljene osobe i starije osobe. ECDC procjenjuje da je rizik za širu populaciju i dalje vrlo nizak zahvaljujući visokoj stopi cijepljenosti u većini zemalja EU/EEA, ali rizik je umjeren za skupine koje su podložnije zarazi.

Respiratorni oblik bolesti smrtonosan u 5 do 10 posto slučajeva

Ako se necijepljene osobe zaraze difterijom, mogu razviti infekcije kože ili respiratornu difteriju. Respiratorni oblik bolesti smrtonosan je u 5 do 10 posto slučajeva.

U visoko procijepljenim zajednicama većina infekcija prolazi bez simptoma ili s blagim tegobama. Difterija kod potpuno cijepljenih osoba iznimno je rijetka, a cijepljenje protiv difterije dio je redovitih programa imunizacije u Europi.

Zbog rijetkosti bolesti i različitih načina na koje se može manifestirati, liječnicima može biti izazovno pravodobno prepoznati i dijagnosticirati infekciju. Zato je važno da zdravstveni djelatnici i svi koji rade s ranjivim skupinama budu svjesni simptoma kako bi difterija bila na vrijeme prepoznata, liječena i prijavljena nadležnim zdravstvenim tijelima.

Preporuke ECDC-a

ECDC daje sljedeće preporuke kako bi se smanjilo rizik od težih oblika bolesti kod najranjivijih i spriječilo širenje bakterije u zajednici:

  • Povećati informiranost zdravstvenih djelatnika i osoba koje rade s ranjivim skupinama o različitim kliničkim oblicima difterije
  • Provoditi aktivnosti informiranja i edukacije prilagođene populacijama koje su podložnije zarazi te poticati njihov angažman
  • Osigurati jednak pristup cijepljenju, uključujući ponudu cjepiva osobama u povećanom riziku od zaraze
  • Redovito provjeravati dostupnost difterijskog antitoksina (DAT) za liječenje na lokalnoj i nacionalnoj razini
  • Unaprijediti nadzor bolesti kako bi se slučajeve na vrijeme otkrivalo i bolje razumjelo kako se difterija prenosi među ljudima.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.