Profesor Vlatko Cvrtila, politolog i dekan Sveučilišta Vern, komentirao je za HRT aktualnu situaciju u vezi s najavljenim mirovnim pregovorima u Istanbulu, na kojima će sudjelovati ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan već je potvrdio da će Turska biti domaćin, a europski lideri i SAD očekuju ruski odgovor na prijedlog o 30-dnevnom bezuvjetnom primirju.
"Mislim da je sve ovo samo mali intermezzo u nizu događanja koji su započeli ovog vikenda dogovorom europskih saveznika Ukrajine i američkog predsjednika Donalda Trumpa. Taj dogovor predviđa bezuvjetno primirje i početak pregovora", rekao je Cvrtila, komentirajući činjenicu da Rusija još nije službeno reagirala na prijedlog.
Najava dolaska Zelenskog u Istanbul, kao i spremnost na primirje, prema Cvrtili je jasna poruka volje za dijalogom, dok Moskva "još razmatra kako odgovoriti".
"Putin vjerojatno neće doći u Istanbul jer se smatra u boljoj pregovaračkoj poziciji od Zelenskog, koji je pod pritiskom, osobito SAD-a i Europe", rekao je Cvrtila. Prema njegovoj ocjeni, u ovoj fazi nije izgledno da će doći do izravnog susreta Zelenskog i Putina.
"Već se kalkulira da Putin neće doći. Obično se na ovakvoj razini pregovora prvo sastaju niži dužnosnici koji dogovaraju osnovne parametre, a tek kasnije i šefovi država. Teško je vjerovati da bi Putin u ovom trenutku osobno došao u Istanbul", rekao je Cvrtila.
Profesor Cvrtila smatra da bi trenutačna faza mogla označiti prekretnicu odnosno početak ozbiljnijih pregovora. "Pokazuje se velika spremnost za stvarno primirje. Počinje se govoriti o resetiranju odnosa i traženju dodirnih točaka između suprotstavljenih strana", rekao je.
Osvrnuo se i na ulogu Kine, istaknuvši da se njezini prioriteti sve više usmjeravaju na trgovinsku stabilnost sa Zapadom, umjesto na suradnju s Rusijom u energetskom sektoru.
"Kini je važnija trgovinska suradnja sa Zapadom nego energenti iz Rusije. Sada im je prioritet stabilnost za trgovinske odnose", rekao je. Komentirao je i ruski prijedlog iz 2022., koji je Putin nedavno ponovno spomenuo kao temelj za pregovore.
"Tamo je bilo više ultimatuma nego stvarne spremnosti na dogovor. Ukrajina u ovim okolnostima to ne može prihvatiti kao početnu točku", rekao je Cvrtila.
Cvrtila se osvrnuo i na izjave iz Vatikana, nakon što je novi papa Lav XIV. razgovarao sa Zelenskim.
>> Zaokret novog pape u odnosu na Franju oko ključne teme - rata u Ukrajini
"Vatikan ništa ne prepušta slučaju. Vidljiva je blaga, ali jasna promjena stava – sada se izravno podržava primirje i nastavak pregovora", rekao je Cvrtila.