ARMENSKE vlasti proglasile su u nedjelju ratno stanje i opću mobilizaciju nakon novih sukoba koji su izbili u Nagorno Karabahu između tamošnjih separatista koje podupire Erevan i snaga Azerbajdžana.
"U Armeniji su proglašeni ratno stanje i opća mobilizacija. Tražim od svih da se pojave u vojnim povjereništvima", napisao je na Facebooku premijer Armenije Nikol Pachinian.
Pozvao je također stanovništvo da "bude spremno braniti svetu domovinu".
"Snažno podržimo našu državu, našu vojsku .. i pobijedit ćemo. Neka dugo živi slavna armenska vojska", napisao je.
>> Armenija i Azerbajdžan se sukobili oko sporne regije, oboreni dronovi i helikopter
Prije Armenije i Nagorno-Karabakh je proglasio ratno stanje i opću mobilizaciju svog muškog stanovništva, objavio je predsjednik te samoproglašene države Arayik Harutyunyan.
Armenske vlasti objavile su kako je u sukobima ubijeno 16 vojnika, a ranjeno ih je više od stotinu. Tvrde i da je ubijeno više civila, među kojima majka i dijete.
Objavili su i kako su srušili dva helikoptera i tri drona te uništili tri tenka.
O sukobu su se danas oglasile Turska i Rusija.
Glasnogovornik turskog predsjednika Ibrahim Kalin na Twitteru je objavio kako Ankara osuđuje napad Armenije na Azerbajdžan. "Azerbajdžan ima potpunu podršku Turske u svom pravu na samoobranu", napisao je.
S druge strane, Rusija pokušava smiriti situaciju. Ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov poručio je kako je Rusija spremna biti medijator u sukobu i pozvao je obje strane na prekid vatre.
I Iran se ponudio da ponovno posreduje u obnovljenom sukobu između Armenije i Azerbajdžana zbog regije Nagorno Karabah.
Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Saed Hatibzadeh rekao je da Teheran s velikom zabrinutošću prati obnovu sukoba na jugu Kavkaza, izvijestila je iranska novinska agencija ISNA.
"Pozivamo obje strane da pokažu suzdržanost, odmah okončaju sukob i nastave pregovore", rekao je glasnogovornik iranskog ministarstva i ponudio pomoć Teherana u nalaženju rješenja spora.
Armenija i Azerbajdžan dugo su u sukobu zbog odcijepljene azerbajdžanske većinski armenske regije Nagorno-Karabaha, a granični sukobi pojačali su se proteklih mjeseci.
Armenija je rekla u nedjelju ujutro da je susjedni Azerbajdžan napao civilna naselja u području Nagorno-Karabaha te pozvala stanovnike u spornoj regiji da idu u skloništa.
I Azerbajdžan i armenski separatisti objavili su da je u sukobima bilo vojnih i civilnih žrtava.
Armensko ministarstvo obrane reklo je da su njihove snage srušile dva azerbajdžanska helikoptera i tri drona kao odgovor na napade za koje su rekli da su počeli u 4:10 po GMT-u.
Cilj napada bila su civilna naselja, uključujući regionalno središte Stepanakert.
"Naš će odgovor biti proporcionalan i vojno vodstvo Azerbajdžana snosi punu odgovornost za stanje", navodi se u ranijoj izjavi armenskoga ministarstva obrane.
Azerbajdžansko ministarstvo obrane reklo je da je počelo vojnu operaciju duž "linije dodira", ničije zemlje koja razdvaja snage koje podupire Armenija od azerbajdžanskih snaga u regiji, objavile su ruske novinske agencije.
Ministarstvo je reklo da je azerbajdžanski helikopter srušen, no da je posada preživjela.
Etnički Armenci u Nagorno-Karabahu proglasili su neovisnost za vrijeme sukoba koji je izbio nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991.
Premda su 1994. dogovorili prekid vatre, Azerbajdžan i Armenija međusobno se optužuju za napade oko Nagorno-Karabaha i duž državne granice između dviju zemalja.