Ministri financija Eurozone ignoriraju grčki referendum: Imate do utorka, a onda nestaje novaca

Foto: Hina

GRČKI premijer Aleksis Cipras objavio je da će grčki glasači na referendumu 5. srpnja odlučiti o tome treba li Grčka prihvatiti paket ekonomskih reformi koji su predložili vjerovnici u zamjenu za nove zajmove kojima bi zemlja izbjegla stečaj, prenose agencije.

> Salonski socijalisti narodu su prodali iluzije, što dalje?

> Grke treba pustiti da odu iz EU ako to žele

> Ministri EU: Grčka je "zatvorila vrata" nastavku pregovora, vrijeme je za plan B

Mediji javljaju kako će grčki parlament o referendumu glasati u ponoć po lokalnom vremenu.

"Građani ne trebaju biti uplašeni. Nema ucjene, banke se neće zatvoriti, bankomati će imati gotovinu", rekao je grčkim medijima ministar obrane Pannos Kammenos. Ranije je dužnosnik središnje banke za Reuters kazao kako "s velikim naporom pune bankomate gotovinom".

Ministri financija Eurozone: Grčka ima do utorka

Ministri financija eurozon odbili su u subotu produljenje za nekolio tjedana programa financijske pomoći Grčkoj, koji istječe u utorak i nakon toga odlučili nastaviti sastanak bez grčkog ministra financija Janisa Varufakisa kako bi raspravljali o mogućim posljedicama po eurozonu ako Grčka bankrotira.

"Nastavit ćemo sastanak bez našeg grčkog kolege", rekao je predsjednik eurozone Jeroen Dijsselbloem nakon što je prekinut sastanak euroskupine, koji je bio sazvan prije nego što je Grčka najavila referendum o posljednjoj ponudi kreditora.

Dijsselbloem je rekao da je Grčka prekinula pregovore s vjerovnicima i sadašnji program pomoći istječe u utorak 30. lipnja. Euroskupina, ali sa 18, a ne 19 ministara financija nastavit će sastanak kako bi raspravljala o posljedicama te odluke.

Grčka treba 30. lipnja uplatiti MMF-u 1,6 milijardi eura. Ako ne plati taj dug prijeti joj opasnost od kaosa i izlaska iz eurozone.

Dijsselbloem je rekao da su ostale zemlje članice koje dijele zajedničku valutu "odlučni zadržati snagu i vjerodostojnost eurozone".

U zajedničkoj izjavi koju je prihvatilo 18 ministara financija kaže se da je Grčka "jednostrano prekinula pregovore kasno navečer 26. lipnja."

"Europskupina podsjeća na znatne financijske transfere i pomoć tijekom proteklih godina. Euroskupina je bila otvorena do posljednjeg trenutka podržati grčki narod kroz nastavak programa koji je orijentiran prema rastu", kaže se u izjavi i dodaje da su "vlasti eurozone spremne učiniti sve što je potrebno kako bi osigurali finacijskiu stabilnost u eurozoni".

Bild: Grčka ucjenjuje Europu

Bild u tekstu pod naslovm "Grčka ucjenjuje Europu", piše o dramatičnoj situaciju u Grčkoj. Tvrde kako su sigurnosne snage već na ulicama Grčke kako bi održavale red i mir.

Hoće li grčki financijski sustav izdržati do ponedjeljka?



Građani Grčke već su povukli mnogo novca iz banaka, a panika i dalje traje. Redovi ispred bankomata postoje i u sitnim noćnim satima, piše Bill Conerly za Forbes.

"Grčke banke već su pretrpjele veliko povlačenje novca, a Europska centralna banka omogućila im je tek kratkoročnu likvidnost. Ukoliko Grčka izađe iz eurozone, likvidnost nestaje. Bez toga, grčke banke ostaju bez novca za svoje nervozne depozitore i možemo očekivati masovnu histeriju. U tom trenutku, Grexit će biti neizbježan. U ponedjeljak bi stoga Grci mogli ostati bez novca na svojim računima. Jasno je da se teško može znati hoće li grčki financijski sustav izdržati do ponedjeljka. Za ostatak Europe radi se o tek manjem problemu u ekonomskom razvoju. Definitivno nisu dobre vijesti, no niti dovoljno loše da potope Europsku uniju", zaključuje Bill Conerly.

Vlada je odbacila prijedlog međunarodnih kreditora

 

Cipras je referendum najavio na nacionalnoj televiziji, ustvrdivši da je o tome već obavijestio predsjednika Prokopisa Pavlopulosa i najveću oporbenu stranku Novu demokraciju. Premijer je odluku o referendumu objavio nakon što je grčka vlada u petak odbacila prijedlog međunarodnih kreditora da se na pet mjeseci produlji postojeći program financijske pomoći tijekom kojih bi Atena primila 15,5 milijarda dolara.

Vjerovnici su zauzvrat zatražili da Grčka prihvati i provede reforme mirovinskog i poreznog sustava, a Cipras, koji je pobijedio na izborima u siječnju obećanjima o odustajanju od štednje, taj je zahtjev nazvao "ucjenom".


"Odgovorni smo za budućnost naše zemlje. Ta odgovornost obvezuje nas da odgovorimo na ultimatum putem suverene volje grčkog naroda", rekao je Cipras u obraćanju na televiziji. "Partneri su nam dali ultimatum da prihvatimo još teže mjere štednje", rekao je Cipras dodajući da bi te mjere dodatno usporile grčko gospodarstvo, prenosi agencija dpa.

 

 

Σήμερα στις 12.00 συνεδριάζει εκτάκτως η ολομέλεια της Βουλής προκειμένου να επικυρώσει την πρόταση του Υπουργικού Συμβο...

Posted by Alexis Tsipras on Saturday, June 27, 2015


Cipras ne želi poniženje naroda

 

"Neke od institucija i neki od partnera imaju namjeru poniziti čitav narod", rekao je Cipras. On je najavio da će se parlament sastati u subotu kako bi odobrio referendum. Također je naglasio da će poštovati odluku koja se donese na referendumu.

Riječ je o najdramatičnijem preokretu tijekom petomjesečnih pregovora Grčke i međunarodnih kreditora, a glasovanje bi moglo odlučiti o budućnosti zemlje u Europskoj uniji, ocjenjuje Reuters.

Ciprasova najava uslijedila je dok se u Bruxellesu trebaju nastaviti pregovori o kompromisu koji bi Grčku zadržao u eurozoni i kojim bi se izbjegla politička kriza, gospodarski kaos i poremećaji na financijskom tržištu.


Grčki vjerovnici ranije su predložili petomjesečno produljenje postojećeg programa do kraja studenog, u kombinaciji s financijskom injekcijom od 15,5 milijarda eura. Zauzvrat traže da Grčka prihvati i provede reforme mirovinskog i poreznog sustava koje su anatema za grčku ljevičarsku vladu koja je u siječnju pobjedila na izborima obećavši da će ukinuti teške mjere štednje.

Merkel i Hollande pokušali su ga nagovoriti da prihvati ponudu

Iako je Grčka odbacila najnoviji prijedlog vjerovnika, izvori su rekli da bi se o njemu trebalo raspravljati u subotu na sastanku euroskupine. "Prijedlog institucija grčkoj vladi bio je da legalizira izrazito recesijske mjere kao uvjet za petomjesečno financiranje. Vlada nema mandat naroda niti moralno pravo da potpiše novi program pomoći", istaknuo je jedan grčki izvor dok je premijer Cipras iz Bruxellesa otputovao u Atenu.

Cipras se na marginama europskog summita u Bruxellesu u petak sastao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom koji su ga pokušali uvjeriti da prihvati ponudu.

Napuštajući sastanak na vrhu, Cipras je rekao da će se Grčka boriti za europska načela demokracije, solidarnosti, jednakosti i uzajamnog poštivanja.

S portala slobodnifilozofski.com prenosimo cijelo Ciprasov govor:

"Drugovi Grci,


Grčka vlada proteklih šest mjeseci vodi bitku u uvjetima neviđenog ekonomskog pritiska kako bi provela mandat koji ste joj dali 25. siječnja.

Mandat na osnovu kojega smo pregovarali s našim partnerima, trebao je označiti kraj mjera štednje te omogućiti povratak prosperiteta i socijalne pravde u našu zemlju.

Riječ je o mandatu koji podrazumijeva postizanje održivog sporazuma koji bi jednako poštivao demokraciju i zajedničke europske propise, te vodio prema konačnom izlasku iz krize.

Tijekom ovog razdoblja pregovora, od nas je zatraženo da provedemo sporazume koje su memorandumima zaključile prethodne vlade, iako ih je narod Grčke kategorički odbacio na nedavnim izborima.

Ni na trenutak nismo pomislili na predaju

Međutim, niti na trenutak nismo pomislili na predaju, na to da izdamo vaše povjerenje.

Nažalost, naši su partneri tijekom prekjučerašnjeg sastanka euroskupine, nakon pet mjeseci teških pregovora, uputili ultimatum grčkoj demokraciji i narodu Grčke.

Ultimatum koji je protivan temeljnim načelima i vrijednostima Europe, vrijednostima našeg zajedničkog europskog projekta.

Zatražili su od grčke vlade da prihvati prijedlog kojim se narodu Grčke nameće novi neodrživ teret, i potkopava oporavak grčkog gospodarstva i društva, prijedlog koji ne samo da perpetuira stanje neizvjesnosti, već i pojačava društvene nejednakosti.


Prijedlog institucija uključuje: mjere koje vode daljnjoj deregulaciji tržišta rada, rezanju mirovina, daljnjem smanjenju plaća u javnom sektoru te povećanju PDV-a na hranu, ugostiteljstvo i turizam, dok istovremeno ukidaju porezne olakšice stanovnicima grčkih otoka.

Ovi prijedlozi izravno krše socijalna i temeljna europska prava: pokazuju da ciljevi pojedinih partnera i institucija – kada su rad, jednakost i dostojanstvo posrijedi – ne podrazumijevaju održiv dogovor od kojega koristi imaju sve uključene strane, već ponižavanje cijelog naroda Grčke.

Ovi prijedlozi prije svega ističu ustrajanje MMF-a na surovim i kaznenim mjerama štednje, te više nego ikada prije čine pravovremenom potrebu da vodeće europske sile iskoriste priliku i poduzmu inicijative koje će konačno i definitivno privesti kraju krizu grčkog državnog duga – krizu koja utječe na druge europske zemlje i prijeti samoj budućnosti europske integracije.

Drugovi Grci,

Upravo sada na našim ramenima leži povijesna odgovornost prema borbama i žrtvama naroda Grčke za konsolidaciju demokracije i nacionalni suverenitet. Naša odgovornost za budućnost naše zemlje.

I to je odgovornost koja od nas zahtijeva da na ultimatum odgovorimo na temelju suverene volje naroda Grčke.

Nešto ranije sam na sjednici vlade predložio organizaciju referenduma kako bi narod Grčke bio u prilici odlučiti na suvereni način.

Prijedlog je jednoglasno prihvaćen.

Sutra će po hitnom postupku biti sazvana sjednica parlamenta kako bi se ratificirao prijedlog vlade o održavanju referenduma sljedeće nedjelje, 5. srpnja, na kojemu će se odlučiti prihvaća li se ili odbija prijedlog institucija.

Na autoritarnost i teške mjere štednje odgovorit ćemo demokracijom, mirno i odlučno

O svojoj sam odluci već obavijestio predsjednika Francuske i njemačku kancelarku, kao i predsjednika ECB-a, a sutra ću u svojem pismu i službeno zatražiti europske čelnike i institucije da produlje trenutni program još nekoliko dana, ne bi li narod Grčke mogao donijeti svoju odluku slobodno od svakog pritiska i ucjene, kako je i propisano Ustavom naše zemlje te demokratskom tradicijom Europe.

Drugovi Grci,

Pozivam vas da na ucjenu ultimatumom, kojim se od nas traži da prihvatimo teške i ponižavajuće mjere štednje bez kraja i bez ikakvih izgleda za društvenim i ekonomskim oporavkom, odgovorite na suveren i ponosan način, kao što to nalaže povijest naroda Grčke.


Na autoritarnost i teške mjere štednje odgovorit ćemo demokracijom, mirno i odlučno.

Grčka – kolijevka demokracije – poslat će jasan demokratski odgovor Europi i svijetu.

Osobno se obvezujem poštovati ishod vašeg demokratskog izbora, kakav god on bio.

I apsolutno sam uvjeren da će vaš izbor poštovati povijest naše zemlje i poslati svijetu poruku dostojanstva.

U ovim kritičnim trenucima, svi se moramo prisjetiti da je Europa zajednički dom mnogih naroda. Da u Europi ne postoje vlasnici i gosti.

Grčka jest i ostat će integralni dio Europe, a Europa je integralni dio Grčke. No, Europa će bez demokracije biti Europa bez identiteta i bez kompasa.

Pozivam vas da pokažete nacionalno jedinstvo i mirnoću kako biste donijeli ispravnu odluku.

Za nas, za buduće generacije, za povijest Grka.

Za suverenitet i dostojanstvo naših ljudi.

Atena, 27. lipnja 2015., 1 sat ujutro.

S grčkog preveo Stathis Kouvelakis, s engleskog prevela Karolina Hrga"

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.