Leasing kuće dokazano prevarile 50 tisuća građana, DORH već 5 godina radi izvide

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL, Index

PRIJE točno pet godina državni regulator, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA), uputila je DORH-u prikupljenu dokumentaciju o Raiffeisen Leasingu (RBA Leasing) na daljnje postupanje zbog osnovane sumnje počinjenja kaznenog djela iz domene gospodarskih kaznenih djela, a kasnije je ta dokumentacija uvećana za niz drugih leasing kuća, mahom u vlasništvu banaka.

>> Banke su tisućama Hrvata ukrale 700 milijuna kuna, nisu kažnjene. Ovo su krivci za to

>> Leasing kuće dokazano prevarile 50 tisuća građana, DORH već 4 godine radi izvide

Riječ je o prevari oko 50 tisuća građana Hrvatske koja se procjenjuje na oko 100 milijuna eura od strane leasing kuća koje posluju u Hrvatskoj, a kako nam je danas potvrđeno, DORH još uvijek nije pokrenuo istragu već je sve i dalje u fazi, kako kažu, izvida.

Dijelili klijente na pametne i glupe

Leasing društva u Hrvatskoj dvanaest su godina varala svoje klijente, koji su plaćali puno veće rate leasinga nego što su trebali. Takva praksa bi se vjerojatno nastavila da nije bilo sada već bivše direktorice RBA Leasinga Sanje Mehinović, koja je ne samo prijavila svoju leasing kuću za nepravilnosti i nezakonitosti nego je predala i sve dokaze. Prevara leasing kuća bila je temom serijala Index istraga.  

U ekskluzivnoj ispovijesti, koju smo objavili 2021. godine, Mehinović je vrlo detaljno objasnila kako su banke tisućama Hrvata ukrale 700 milijuna kuna. Naime, bila je riječ o jednostranom određivanju kamatne stope za leasing rate/obroke po kamatnoj stopi (marži), a ona je bila inicijalno veća od ugovorene te su zbog toga primatelji leasinga tijekom trajanja ugovora platili veći iznos kamata nego što su stvarno dugovali. 

 

Prevara je bila razrađena tako da su postojale dvije liste klijenata. Na prvoj su bili povlašteni klijenti i velike korporacije, za koje se banka bojala da bi mogli otkriti prevaru, i njima je rata leasinga obračunata na pravi način.

Drugu listu činili su "obični klijenti" koje su namjerno varali jer su smatrali da ih neće moći otkriti. Neki iz ove druge skupine ipak su otkrili prevaru, a RBA se s njima nagodila kako ostali klijenti ne bi saznali da plaćaju više nego što bi trebali. Dijelili su klijente na one "pametne" i "glupe".

HANFA sve potvrdila, donijela rješenje i o svemu obavijestila DORH

Ministarstvo financija, koje ima Odjel za kontrolu leasinga, u početku uopće nije reagiralo na njezine dokaze protiv leasing društava, a nevoljko je na početku krenula i sama HANFA. No količina dokaza bila je tolika da se slučaj nije mogao ignorirati.

Državni regulator na kraju je utvrdio da su leasing kuće, mahom u vlasništvu banaka, suprotno potpisanom ugovoru i potpuno neosnovano povećavale rate otplate za korisnike leasinga. Prevara je utvrđena u razdoblju od 2008. do 2020. godine, no mnogi neće moći doći do svojeg novca jer je HANFA zaključila da je ionako većina slučajeva u zastari.

Konkretno za slučaj RBA, državno nadzorno tijelo je, djelujući po prijavi Mehinović, utvrdilo da je Raiffeisen Leasing, suprotno potpisanom ugovoru o leasingu, povećavao rate otplate za korisnike leasinga, odnosno da su primatelji leasinga platili puno veći iznos kamata nego što su zaista dugovali.

Ta je leasing kuća neopravdano i jednostrano mijenjala fiksni dio kamatne stope (maržu) u aktivnim ugovorima o leasingu, a da za to nije imala jasnu podlogu u ugovornim odredbama ni opravdane razloge. O izmjenama nisu ni obavijestili primatelje leasinga, iako je to bilo izričito propisano. 

Sve je prijavljeno DORH-u, koji mora po službenoj dužnosti obraditi prijavu Hanfe, no oni u DORH-u već punih pet godina, kako su nam priznali, rade na izvidima. Općinsko državno odvjetništvo odgovorilo nam je 2021. godine da poduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti, odnosno provode izvide te će "po njihovu okončanju donijeti državnoodvjetničku odluku".

Svake godine isti odgovor - još traju izvidi

Općinsko kazneno državno odvjetništvo na upit Indexa 2023. godine odgovorilo nam je da izvidi još uvijek traju te da su zatražili dodatne izvide, odnosno dokumentaciju od drugih pravnih osoba koja još nije zaprimljena.

Prošle godine od Općinskog kaznenog državnog odvjetništva dobili smo odgovor kako se provode izvidi, koji su tajni, sukladno članku 206.f stavku 1. Zakona o kaznenom postupku. Danas smo ih opet upitali za taj slučaj od prije pet godina te je li donesena odluka.

"Nastavno na Vaš upit, odgovaramo da se u predmetu iz upita i dalje provode izvidi", stoji u današnjem odgovoru.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.