Ilustracija: Index
NOVINARSTVO je moj životni poziv. Stjecajem okolnosti bio sam sedam i pol godina savjetnik za vanjsku politiku predsjednika Republike Hrvatske, Stjepana Mesića, a nakon završetka njegova mandata još sam tri godine proveo blisko surađujući s njime, piše Tomislav Jakić za portalnovosti.com.
Danas sam umirovljenik koji povremenim tekstovima pravi izlete, vraća se, u svoj novinarski poziv. Gotovo nikada ne pišem tekstove u prvome licu. Tako su me, uostalom, učili; u neka davna vremena, naravno.
"Zgrožen sam količinom neznanja, nekompetencije i arogancije"
Zgrožen sam količinom neznanja, nekompetencije, ali i arogancije svojstvene onima koji ne znaju, a s kojom kandidati (doduše u različitoj mjeri) nastoje uvjeriti birače da su baš oni ti kojima treba dati glas i uvesti ih (njega ili nju) u Ured predsjednika.
A uplašen sam neizbježnim rezultatom koji će na mjesto prvoga čovjeka u državi dovesti ili onoga tko je na njemu do sada bio, a kojeg odlikuju neodlučnost (osim kada je osobno tangiran), taktiziranje i kalkuliranje uz izbjegavanje zauzimanja jasnog i odlučnog stanovišta o bilo kojem od ključnih pitanja, ili pak nekoga od troje njegovih protukandidata kod kojih se u rijetkim proplamsajima "prosvjećenosti" čuju i ideje što nisu za odbacivanje, ali od kojih ni jedan (baš kao ni aspirant na drugi mandat) ne nudi cjeloviti, jasni, realni i provedivi program svojega djelovanja, ali zato se ne skanjuju najaviti ponekad vođeni dobrim motivima, ali ponekada i čistim revanšizmom, lustracije, čistke, vraćanja "sposobnih" (a to su, zna se, čiji kadrovi), upotrebu tajnih službi za sve i svašta (kao da toga i do sada nismo imali i previše).
"2010. je počelo klizanje u prošlost"
Pa neka onda objasni gospodin doktor Kujundžić kakvi su motivi institucija i foruma iz inozemstva koji i danas toga "nepostojećeg" Predsjednika pozivaju, jer žele čuti njegovo mišljenje o ovom ili onom pitanju. Znam to iz prve ruke, jer sam ga tri godine pratio na tim putovanjima, i to ne na račun hrvatskih poreznih obveznika. A aktualni Predsjednik i njegova HDZ-ova protukandidatkinja neka se, umjesto što se svađaju kome pripada zasluga za početak borbe protiv korupcije, sjete tko je otvorio prvu korupcijsku aferu, tzv. aferu "Kamioni", što je sezala u sam vrh vlasti. Bio je to taj isti "nepostojeći" drugi hrvatski Predsjednik kojega se može pozvati na predizborni skup, ali mu se ni slučajno ništa, ama baš ništa ne smije pripisati u zasluge.
"Kolinda Vladu nije napustila svojom voljom"
Kandidatkinja HDZ-a Kolinda Grabar Kitarović ima puna usta samohvale za ulogu koju je igrala u mašineriji Atlantskoga pakta i ne propušta naglasiti kako je napustila vladu Ive Sanadera prije najvećih korupcijskih skandala. Nije točno ni jedno, ni drugo. Nije ona napustila Vladu svojom voljom, nego ju je narcisoidni Sanader, kojemu je počelo ići na živce da nije mogao otvoriti novine, a da ne naleti na njezinu fotografiju, po kratkome postupku isključio iz Vlade; a nakon što joj je na parlamentarnim izborima "namjestio" izbornu jedinicu u kojoj je naprosto morala izgubiti. U Atlantski pakt ušla je bez da je tadašnja predsjednica Vlade, tako tvrde upućeni izvori, imala o tome pojma, dakle ambasadorica u SAD-u je dogovorila odlazak s dužnosti, a da šefica Vlade o tome nije bila obaviještena. Priča pak kako su je vojni zapovjednici u Afganistanu zvali "ona koju se mora slušati" zvuči u najmanju ruku neobično, ako se zna da je bila pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju; pa što bi ona s te pozicije mogla naređivati vojnim zapovjednicima, a da je oni "moraju slušati"? Osim, ako je imala neku drugu, tajnu funkciju o kojoj ništa ne znamo, a ona o njoj šuti.
"Nažalost, previše smo zaglibili u prošlosti, vraćaju nas u nju"
"Za dom - spremni"
To bi morao shvatiti i mladi Ivan Sinčić kada uskraćuje odgovor na pitanje što bi učinio da je prisutan na nogometnoj utakmici na kojoj bi se počelo skandirati "Za dom - spremni". Uskraćivanje odgovora na to pitanje, baš kao i izvlačenje drugih kandidata (osim Josipovića koji je, izgledalo je, prilično nevoljko napokon rekao da bi napustio utakmicu) koji ustaške ispade pripisuju "provokatorima" (samo je nedostajalo da kažu "udbašima" i "kosovcima") dokazuje ozbiljan, zastrašujući deficit poimanja opasnosti od neofašističke renesanse u Hrvatskoj. Ili njezino prešutno odobravanje, što bi bilo još više zastrašujuće. Zanimljivo je da ni u jednome od dosadašnjih sučeljavanja nije načet odnos prema Srbima u Hrvatskoj (pa je tako prešućeno i uobičajeno skandiranje na stadionima "Ubij Srbina"), niti odnos prema antifašizmu (ako izuzmemo notornog Kujundžića koji nije mogao odoljeti da kritizira Josipovića zbog veličanja ‘maršala’ čime - rekao je - "vrijeđa veliki dio hrvatskog naroda" (mada je Josipović vrlo pažljivo izbjegao i spomenuti antifašizam, zapisan u Ustavu, u svojoj besjedi na Božićnom i Novogodišnjem primanju). Antifašizam je osnova na kojoj počiva današnja demokratska Europa (barem njezin zapadni dio), antifašizam je nešto što je Jugoslaviju, čija je Hrvatska jedna od zemalja sljednica, učinilo poznatom i respektiranom širom svijeta, a vođu antifašističkog otpora jednim od najpoznatijih svjetskih državnika - i 35 godina nakon njegove smrti. Što je Titovo ime značilo u svijetu, ne jednom sam iskusio kao novinar, pa i u zemljama koje njegovu politiku nisu nužno odobravale.
Ime toga čovjeka kojega se danas uporno želi prikazati jednim od "mega-ubojica" 20. stoljeća i kojemu se - bez ikakvih valjanih dokaza - pripisuje odgovornost za ubojstvo "najmanje 200.000 Hrvata" (ne kvislinga i onih koje su oni povukli za sobom, nego jednostavno - Hrvata) nakon završetka Drugog svjetskog rata, njegovo je ime doslovno otvaralo vrata, i to u cijelome svijetu. Može se to ignorirati, može se negirati, ali tako je bilo, a što je značio u svijetu 20. stoljeća može se saznati iz niza dokumenata, iz fotografija, filmskih zapisa, iz izjava nakon njegove smrti (od Amerike, preko Britanije, Francuske, Kube, Indije, Egipta i da dalje ne nabrajam, pa do Vatikana - što bi pogotovo dr. Kujundžića moralo zanimati).
"Ništa se ne smije uljepšavati, ali ništa se ne smije ni izmišljati"
Imao je pravo i ja sam to tada od njega naučio. Šteta što nije bio profesorom i sadašnjim predsjedničkim kandidatima. A šteta što im nije predavao i jedan moj drugi profesor kojemu je osnovno bilo da nas nauči što je kauzalna veza, dakle, što je veza između uzroka i posljedice i kako tu vezu prepoznati. No, onda nije bilo "Bologne" i ja sam doista naučio prepoznavati kauzalnu vezu i užasavam se pomisli da bih mogao dočekati dan kada će mi netko, autoritetom državne vlasti, to zabraniti (a nagovještaj toga već smo čuli od, zna se koga).
"Prvi čovjek ne može intervenirati u čemu god poželi"
Baš kao što svi zajedno ne znaju ni da ovlasti predsjednika nisu male (neka pogledaju Ustav), ali nisu ni takve da bi prvome čovjeku države omogućavale da intervenira u čemu god poželi. Tu je najbliži stvarnom stanju Ivan Sinčić koji kaže kako bi djelovao na javnost, da bi ona pritiskom na Vladu postigla željeni učinak. Upravo to je, ne baš neuspješno, cijelo jedno desetljeće radio Stjepan Mesić kojega i Sinčić olako i neosnovano otpisuje.
Tomislav Jakić/ portalnovosti.com
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Index.hr portala