Boysi imaju poseban zahtjev za novi Maksimir. Imat će tribinu po uzoru na Žuti zid?

Foto: Profimedia

MAKSIMIRSKI stadion, spomenik korupciji, konačno bi mogao krenuti u rušenje i izgradnju novog stadiona. Investicija teška 175 milijuna eura označava početak novog poglavlja, no prije rušenja postojećeg stadiona potrebno je izgraditi novi u Kranjčevićevoj. Kakav će utjecaj ovaj ambiciozni projekt imati na Grad, hrvatski nogomet i reprezentaciju te hoće li biti dovršen do 2029. godine, ostaje pitanje na koje svi čekaju odgovor.

O toj su temi u emisiji Otvoreno na HRT-u razgovarali Josip Pavić, državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta, Tomislav Pacak, glasnogovornik Hrvatskog nogometnog saveza, Ivan Nauković, član Izvršnog odbora GNK Dinamo, i Željko Matijašec, pročelnik Stručne službe gradske uprave. 

Boysi žele oblikovati navijačku tribinu

Bad Blue Boysi su izrazili želju da sudjeluju u projektiranju navijačke tribine jer žele stadion na kojem će protivnicima klecati koljena kad čuju huk sa sjevera i da se stoji, a ne sjedi. O tome je govorio predstavnik Dinama u emisiji.

Član Izvršnog odbora GNK Dinamo Ivan Nauković kako je teško igrati na tako lošem stadionu, Prvu utakmicu ove godine u Ligi prvaka igrali smo po jakoj kiši i naši su se gosti i općenito dužnosnici UEFA bili su impresionirani s gledateljima koji su uopće stajali na toj kiši. Ne postoji glavni grad ili bilo koji veći grad u Europi koji ima sličan stadion i slične uvjete. Pitaju nas kako je moguće da još nemate stadion, rekao je Nauković. #HRTOtvoreno

Objavljuje HRT Otvoreno u Srijeda, 5. ožujka 2025.

"U cijelom ovom procesu Dinamo je bio prihvaćen kao ravnopravan sugovornik i Dinamo se pitalo što bi i kako bi on htio. Tako da su Dinamove potrebe i želje uvrštene u program koji će se raspisivati za javni urbanističko-arhitektonski natječaj i tamo su definirane sve Dinamove potrebe", rekao je Nauković pa dodao:

"One su ukratko: stadion od otprilike 33.000 do 35.000 gledatelja kako bi se na njemu jednog dana mogle odigravati eventualno utakmice finala Konferencijske lige ili možda Europa lige, to je nekakav minimum. Imat će naravno spojene sve tribine, imat će naglašenu akustiku, komfor za gledatelje. Krov će biti u dvije etaže osim tribine naših navijača Bad Blue Boysa, koja će biti u jednoj. Slušali smo njihove zahtjeve i želje, jer je to njihov pravi, istinski dom."

Dodao je kako će jedna od ključnih stavki novog stadiona biti značajan VIP prostor, uključujući oko 90 Skyboxova za 12 osoba te poslovni VIP prostor na zapadnoj tribini.
"Ovi prostori omogućit će Dinamu razvoj koji sad ne možemo ostvariti", rekao je. Bila bi to, dakle, tribina po uzoru na ono što Žuti zid ima u Dortmundu.

Što je Žuti zid?

Žuti zid (njem. Gelbe Wand) je nadimak za najveću tribinu na stadionu Borussije Dortmund13. Radi se o južnoj tribini Signal Iduna Parka (ranije poznatog kao Westfalenstadion), koja može primiti oko 25.000 gledatelja.

Karakteristike Žutog zida

Kapacitet: Oko 24.454 gledatelja za utakmice Bundesliga, što ga čini najvećom tribinom za stajanje u Europi

Dimenzije: 100 metara dužine i 40 metara visine

Nagib: 37 stupnjeva, što stvara dojam da su navijači gotovo iznad terena

Atmosfera: Poznata po glasnom i strastvenom navijanju, često opisana kao zastrašujuća za protivnike

Povijest i značaj

Naziv "Žuti zid" počeo se koristiti oko 2005. godine. Tribina je postala simbol kluba i njemačkog nogometa općenito. Poznata je po impresivnim koreografijama i tifosima, pjevanju himne You'll Never Walk Alone prije utakmica te stvaranju jedinstvenog vizualnog dojma zbog žute boje dresova navijača.

Mnogi bivši igrači i treneri, uključujući Jürgena Kloppa, opisali su izlazak na teren ispred Žutog zida kao nezaboravno iskustvo. Tribina je značajno doprinijela reputaciji Borussije Dortmund kao kluba s jednim od najstrastvenijih navijačkih baza u svijetu nogometa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.