Tri skrivene opasnosti od nadimaka u vezama, prema psihologu

Foto: Shutterstock

Nadimci poput "dušo" ili "ljubavi" često stvaraju osjećaj topline i bliskosti te služe kao privatni jezik između partnera. U zdravim vezama mogu potaknuti igru, umiriti emocije i pojačati povezanost. No, ponekad ti izrazi nježnosti prikrivaju stvarne probleme.

Umjesto da odražavaju autentičnu prisnost, mogu poslužiti kao alat za izbjegavanje konflikta, kontrolu ili ubrzavanje privrženosti kad emocionalna povezanost još nije izgrađena, tvrdi psiholog Mark Travers. Podijelio je tri razloga zašto nadimci u vezi mogu biti problem.

1. Kad nadimci stvaraju iluziju bliskosti

Zvati nekoga "dušo" već u ranoj fazi odnosa može zvučati nježno, ali taj osjećaj može biti varljiv. U nejasnim odnosima ili onima koji se brzo razvijaju, nadimci mogu stvoriti privid povezanosti prije nego što ona zapravo postoji.

"Takvi izrazi potiču osjećaj privrženosti iako partner možda još uvijek ne dijeli svoje pravo emocionalno ja. Za neke, nadimci su način da umire strah od napuštanja, dok ih drugi koriste kako bi izbjegli dublju povezanost. Ako primjećujete da nadimci zamjenjuju stvarnu bliskost, preispitajte situaciju", kaže Travers za Psychology Today.

2. Kad nježnost prelazi u umanjivanje i ismijavanje

Nadimci se ponekad koriste kako bi se umanjile naše emocije ili potrebe. Umjesto da partner ozbiljno pristupi našim osjećajima, mogao bi reći nešto poput: "Ma ti si samo umorna, dušo" ili "Nemoj razbijati svoju slatku glavicu time", tvrdi psiholog.

"Iako zvuči kao nježnost, zapravo vas infantilizira i daje do znanja da vaši osjećaji nisu važni. Ovakav način komunikacije može vas natjerati da se osjećate pretjerano osjetljivo ili iracionalno. Kad se nadimci pojavljuju najčešće kad izražavate nezadovoljstvo, moguće je da služe kao način izbjegavanja emocionalne odgovornosti", objasnio je.

3. Kad nadimci postanu emocionalna distrakcija ili manipulacija

Nakon svađe, umjesto iskrenog razgovora, partner vas zatrpa nježnim nadimcima: "Anđele, nemoj se ljutiti" ili "Znaš da te obožavam, ljubavi". Iako zvuči slatko, ovakvo ponašanje može biti emocionalna distrakcija – način da se umiri napetost bez suočavanja s problemom.

"Umjesto da se razgovara o onome što je pošlo po zlu, koristi se nježnost kako bi se izbjegla nelagoda. To ne gradi pravu intimnost, već održava privid mira dok se stvarni problemi guraju pod tepih", ističe Travers.

Nisu svi nadimci manipulativni. U sigurnim vezama oni su spontani, obostrano ugodni i nadopunjuju stvarnu komunikaciju – ne zamjenjuju je. Pojavljuju se u trenucima bliskosti, a ne samo nakon konflikta.

"Ako imate dojam da vas nadimci tješe, ali vas nitko istinski ne razumije, zastanite. Ponekad 'dušo' ne znači bliskost, nego odvraćanje pozornosti. Prava ljubav uključuje i nježnost i istinu – bez skrivanja", zaključuje psiholog.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.