Pet znakova da se previše žalite na svog partnera

Foto: Shutterstock

Razgovori s prijateljima često uključuju i teme o vezama, no kada se povjeravanje pretvori u stalno žaljenje na partnera, to može biti znak problema. "Žaljenje prijateljima zbog partnera može biti način za ispuštanje emocija, sve dok ste svjesni problema koji mogu nastati", rekla je za HuffPost Natalie Moore, bračna i obiteljska terapeutkinja. Kada točno žaljenje prelazi granicu i postaje nezdravo?

Ne razgovarate o problemima s partnerom

"Ako se stalno žalite prijateljima, možda osjećate dovoljno olakšanja da se nosite s frustracijama, ali pritom ne rješavate probleme s osobom na koju se žalite", kaže Moore. Ne dopustite da žaljenje postane jedini način na koji se nosite s negativnim osjećajima. "Ako stalno pričate o istim stvarima s prijateljima, ali ih nikada ne iznesete partneru, napetost se ne smanjuje, samo se gomila", dodaje Sanah Kotadia.

Vaši prijatelji vide partnera samo negativno

Ako se stalno žalite na partnera, prijatelji će steći iskrivljenu sliku vaše veze. Čak i ako kasnije riješite probleme, njima će u sjećanju ostati samo loše. "Ne zaboravite podijeliti i dobre strane partnera", savjetuje stručnjakinja za veze April Davis. Posebno izbjegavajte žalbe članovima obitelji, to može dodatno zakomplicirati odnose. Ako ne razgovarate s partnerom, već samo s drugima, to stvara štetan obrazac ponašanja i može dugoročno narušiti povjerenje, piše HuffPost.

Posramljujete partnera pred drugima

Dijeljenje intimnih ili sramotnih detalja o partneru može biti izraz nepoštovanja. Ako to ne biste voljeli da partner učini vama, nemojte ni vi njemu. Kada se žaljenje koristi za okrivljavanje partnera ili skupljanje podrške prijatelja protiv njega, veza postaje ugrožena. To može ozbiljno narušiti međusobno povjerenje, ali i vaš odnos s prijateljima, ističe terapeutkinja za veze Joy Berkheimer.

Bliži ste s prijateljima nego s partnerom

Ako osjećate veću emocionalnu povezanost s prijateljima nego s vlastitim partnerom, to može biti razlog za zabrinutost. "Tada se treba zapitati, je li ovo samo povremeno jadanje, ili način da se nosite s nezadovoljstvom u vezi iz koje se bojite otići?" kaže savjetnica za veze Sabrina Zohar. Problem nastaje kada vam žaljenje postane navika, a s partnerom zapravo više ne razgovarate.

Uvijek ste vi "u pravu"

Ako u žaljenju stalno ističete partnerove pogreške, a zanemarujete vlastitu ulogu, stvara se iskrivljena slika odnosa. Prijatelji to mogu primijetiti, ali će možda i dalje podržavati vašu stranu. Takav pristup otežava rješavanje problema i vodi do sve većeg ogorčenja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.