Emocionalno nezrele partnerice često prakticiraju pet navika

Foto: Shutterstock

Emocionalna zrelost nije povezana s godinama, već s načinom na koji se osoba nosi sa sobom, svojim osjećajima i odnosima. U vezama, emocionalno nezrelo ponašanje može dovesti do nesporazuma, sukoba i narušene bliskosti. Stručnjaci ističu da određene navike često ukazuju na manjak emocionalne zrelosti - čak i kada su prikrivene iza naizgled "normalnih" reakcija. U nastavku je pet uobičajenih obrazaca ponašanja koje emocionalno nezrele partnerice mogu često ponavljati.

1. Izbjegavanje odgovornosti za svoje postupke

Umjesto da preuzmu odgovornost za svoje riječi ili ponašanje, emocionalno nezrele partnerice često prebacuju krivnju na druge - najčešće na partnera. Umjesto "pogriješila sam", češće se čuje "ti si me natjerao na to" ili "da ti nisi tako reagirao, ne bi bilo problema". Stručnjaci upozoravaju da ovakvo ponašanje sprječava konstruktivnu komunikaciju i stvara začarani krug optuživanja.

2. Pretjerano dramatiziranje manjih nesuglasica

Male nesuglasice koje bi se mogle riješiti mirno, često se pretvaraju u emocionalne ispade, povlačenje ili čak ignoriranje partnera. Ovakva dramatizacija često dolazi iz nesigurnosti i potrebe da se skrene pažnja na sebe, umjesto da se problem riješi zrelo i smireno. Takvo ponašanje je oblik emocionalne manipulacije, iako nije nužno svjesno.

3. Testiranje ljubavi kroz pasivno-agresivne poruke

Umjesto da jasno izraze što žele ili što ih smeta, emocionalno nezrele partnerice znaju pribjegavati igrama - primjerice, očekuju da partner "pogodi" što nije u redu ili šalju dvosmislene poruke kojima testiraju partnerovu pažnju i privrženost. Takav način komunikacije često stvara nesigurnost i emocionalnu iscrpljenost u vezi.

4. Stalna potreba za potvrdom i pažnjom

Iako je normalno željeti osjećaj voljenosti, emocionalno nezrele osobe često zahtijevaju stalnu pažnju i potvrde ljubavi - čak i na račun tuđih granica. Ako ne dobiju ono što žele, mogu se povući, uvrijediti ili izazvati sukob. Stručnjaci napominju da se iza ovakvog ponašanja često krije manjak samopouzdanja i duboki strah od napuštanja.

5. Neprihvaćanje konstruktivne kritike

Svaki pokušaj iskrenog razgovora ili dobronamjerne sugestije često se doživljava kao osobni napad. Umjesto da slušaju i razmisle, emocionalno nezrele partnerice često reagiraju obrambeno, s ljutnjom ili povrijeđenošću. Ovakav stav otežava rast i razvoj odnosa jer onemogućava zdravu razmjenu mišljenja i međusobno učenje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.