Znanstvenici tvrde da je jednostavna navika najbolji način za očuvanje zdravlja mozga

Foto: Shutterstock

Kad je riječ o tome kako sačuvati zdravlje mozga, mnogi odmah pomisle na križaljke, igre riječi ili razne mozgalice. Iako te aktivnosti mogu biti korisne, istraživanja sve više pokazuju da nisu najvažnije ni najučinkovitije. Naime, ono što činimo sa svojim tijelom ima izravan i snažan utjecaj na stanje našeg uma.

Dakle, najbolji način da sačuvamo zdravlje mozga jest - redovita tjelesna aktivnost. Velika analiza otkrila je da kretanje, bilo u obliku hodanja, bicikliranja ili joge, dosljedno poboljšava kognitivne funkcije. Posebno se ističe važnost redovitosti - već 30 minuta kretanja dnevno, nekoliko dana u tjednu, može imati dugoročan pozitivan učinak na sposobnost pamćenja, učenja i donošenja odluka.

Znanstvenici su objasnili da čak i umjerena aktivnost, poput šetnje, potiče rast dijelova mozga koji su ključni za pamćenje i učenje, poput hipokampusa. Kod starijih osoba koje su redovito vježbale, zabilježeno je povećanje volumena tog područja mozga, što praktički usporava prirodno starenje mozga, piše Parade.

Osim toga, kretanje potiče oslobađanje proteina BDNF, koji jača veze među živčanim stanicama. Gerijatrijski psihijatar dr. Nikhil Palekar objašnjava: "Redovita fizička aktivnost tjera krv u mozak, donosi kisik i hranjive tvari i djeluje poput svježeg povjetarca za vaš um."

Uz sve to, tjelovježba podiže razinu serotonina i dopamina - kemikalija koje podižu raspoloženje i smanjuju stres, a upravo stres može ometati sposobnost mozga da uči i pamti. Koristi se pojavljuju već nakon nekoliko tjedana kretanja, a najveće su u područjima poput opće kognicije, pamćenja i emocionalne regulacije. Zaključak je jasan: ako želimo očuvati zdravlje mozga, ključna je dosljedna fizička aktivnost.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.