Studija: Kratki popodnevni san može poboljšati naše pamćenje i raspoloženje

Foto: Pixabay

KRATKO popodnevno drijemanje može poboljšati naše pamćenje, raspoloženje i povećati budnost za najmanje četiri sata, pokazalo je najnovije istraživanje. Kako donosi The Sun, znanstvenici su proučavali 32 mlade odrasle osobe i njihovo raspoloženje i budnost nakon četiri različita obrasca spavanja. Sva drijemanja od deset do 60 minuta bila su korisnija od ostajanja budnim. Međutim, studija u Singapuru pokazala je da je 30-minutni odmor najbolji odabir i ima najviše prednosti za naše zdravlje.

Dr. Ruth Leong s Nacionalnog sveučilišta u Singapuru rekla je: ''Nakon uobičajene količine noćnog sna 32 mlade odrasle osobe podvrgnute su četiri eksperimentalna stanja, odnosno budnosti, 10-minutnom odmoru, 30-minutnom odmoru i 60-minutnom odmoru tijekom dana. Raspoloženje, subjektivna pospanost i kognitivna izvedba mjereni su u intervalima od pet, 30, 60 i 240 minuta nakon buđenja kako bi se usporedilo koliko su postojane bile koristi od popodnevnog odmora.''

Kako je objasnila, također je ispitan učinak ovih duljina drijemanja na pamćenje ispitanika.

''U usporedbi s ostajanjem budnim, sve vrste odmora u rasponu od 10 do 60 minuta imale su jasne prednosti. Poticaj pozitivnog raspoloženja, subjektivne pospanosti i budnosti trajao je do 240 minuta nakon odmora, što sugerira da čak i kratkih 10 minuta može djelovati kao značajno osvježenje za sve one koji se na njega odluče'', objasnila je Leong.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.